Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát kvalitu. Zejména pokud žijeme v této průmyslové době. Zvláště to platí pro alergiky, pro které se návštěvy přírody v alergické sezoně stávají tabu. Útočištěm se tehdy stávají čtyři stěny naší domácnosti, která by měla být vybavena čističkou vzduchu.

čistička vzduch, alergie, vzduch, zvlhčování vzduchu

Rychlý průvodce výběrem

Pokud máme v domácnosti alergika, je dobré zaměřit se na přístroje s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací. Aby měla čistička vzduchu v domácnosti smysl, musí odstranit nejméně 80% nežádoucích částeček ze vzduchu. Obvykle však nabízené přístroje dokážou čistit s vyšší účinností. Vybírat lze i podle velikosti a tvaru, protože ideální umístění čističky je v úrovni hlavy, aby čistý proud vzduchu směřoval přímo do obličeje. Důležité je sledovat výkon očištěného vzduchu v krychlových metrech za hodinu. Pro citelný účinek čističky musíme počítat s jistou náběhovou dobou několik hodin. Proto se zdržujeme v místnosti až poté, co čistička stihla pročistit většinu vzduchového objemu. Čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Proto zvažte ke koupi čističky i zvlhčovač vzduchu, případně se poohlédněte po přístroji 2v1. Nedoporučujeme ho však pro alergiky a astmatiky, kteří mají skutečně vysoké nároky na prostředí. V tomto případě jsou lepší samostatné dva přístroje. Pokud se v místnosti pohybuje člověk nenáchylný na respirační onemocnění, postačí i základní vzduchová filtrace. Tyto čističky jsou výrazně levnější. 

Základní parametry při výběru

  • Vzduchový výkon - parametr uvádí, kolik čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádí se v m3 / h. Čím je toto číslo vyšší, tím výkonnější je zařízení. Výkon čističky by měl jedenapůlnásobně převýšit kapacitu místnosti, ve které se nacházíme. V případě alergiků až trojnásobně.
  • Rozměr místnosti - počítáme ho v krychlových metrech. Zvážíme, zda má místnost větrání, případně úniky vzduchu, kolik osob se v ní pohybuje a jaká koncentrace nečistot se v ní přibližně nachází. Do jedné místnosti patří jen jedna čistička. Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 kubíků / hod. Výrobci však často operují s rozměrem místnosti udávané v m2. Proto se setkáme i s údajem, že kvalitní čistička by měla pročistit vzduch v místnosti s rozměrem od 25 - 80 m2.
  • Hlučnost - v případě, že čističku umístíme do místnosti, ve které i odpočíváme, případně spíme, její hlučnost by měla být co nejnižší. Snesitelná je míra hluku 40 dB a méně.
  • Filtrace - čistička na svůj účinný výkon potřebuje minimálně jeden filtr, čím je jich více, tím je to samozřejmě lepší. Nejdoporučovanějším je HEPA filtr (zejména pro alergiky), ale najdeme i filtry prachové, fotokatalytické, vodní, elektrostatické či různé předfiltry. Při koupi čističky zvážíme četnost výměny filtrů, jejich životnost, dodatečné náklady při výměně filtru za nový i obtížnost manipulace s nimi.
  • Spotřeba elektrické energie (příkon) - při každodenním chodu čističky je lepší investovat do přístroje s vysokým výkonem, ale nízkou spotřebou energie. Je to však jednoznačně nejnákladnější kombinace na investování. Ideální je, pokud čistička disponuje stand-by režimem, ve kterém šetří energii. V ideálním rozmezí by se měla spotřeba energie (příkon) pohybovat někde mezi 25 - 50 W.

Doplňkové funkce

  • Indikátor zanesení filtru - najdeme mezi kvalitnějšími přístroji. Výhodný je zejména pro zóny, kde je vzduch značně znečištěn.
  • Nastavitelná intenzita filtrace - v případě vícestupňových filtrací je dobré mít možnost jejich regulace podle míry znečištění vzduchu. Nejvyšší intenzita se vyplatí například bezprostředně po větrání v pylové sezóně.
  • Ionizace - ionizací se vyrábějí záporně nabité ionty (vzduchové ionty). Pozitivně ovlivňují látkovou výměnu. Ionizátor se snaží vytvořit podmínky vzduchu odpovídající jeho kvalitě v přírodě.
  • UV dezinfekce - UV dezinfekci najdeme v podobě dezinfekčního ultrafialové lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie.
  • Senzor zápachu - snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti na znečištění vzduchu.
  • Prachový senzor - čistička pomocí něj sama vyhodnotí úroveň znečištění vzduchu a přizpůsobí režim čištění.

Základní dělení filtrů v čistírnách

  • HEPA filtr - vzduchový filtr který dokáže s 99,97% účinností odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Obecně je to nejdokonalejší filtr. Rozděluje se podle tříd účinnosti.
  • Prachový filtr - většinou omyvatelný plastový filtr. Je možné čistit jej pouze vodou. Stará se o to, aby se vzduch očistil od velkých nečistot a prachu. Prachový filtr se umývá častěji, zvýší se tak jeho účinnost.
  • Fotokatalytický filtr - tento filtr zabraňuje množení bakterií a virů. Při fotokatalýze dochází k rozkladu chemických látek, bakterií, virů nebo mikročástic prachu působením fotokatalyzátorů a světelného záření.
  • Pachový filtr - odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového kouře. Bývá označován také jako katechinový nebo uhlíkový filtr.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Limitovaná série – summer/léto 2017

Vůně léta může vyvolat příjemné vzpomínky a dokonale osvěžit bytový i komerční prostor. Na to vsadil i přední...
více…

Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích...
více…

Hygiena na cestách - ručníky, moskytiéry a vodní filtry

Chystáte se na turistické výšlapy mimo civilizaci? Tak určitě potřebujete s sebou mít vše, co si v civilizaci...
více…

Verde Eco WC 0,75l – detergent pro očistu toalety (kachna)

Vyčistit toaletu lze běžnými postupy, ale také ekologickou cestou, bez použití drastické chemie, která ničí nejen...
více…

Verde Eco Bagno 0,75l – detergent pro očistu koupelen

Ekologické produkty se stále častěji stávají cílem nákupů, a to nejen u rodin a firem, kteří přísně dodržují...
více…

Tergonit Rinse – oplachovač do myček nádobí

Myčky nádobí se starají o to, aby bylo nádobí nejen dokonale umyté, ale také řádně opláchnuté a krásně...
více…

Tergonit HW 50 – mycí prostředek do myček nádobí

Problémy s tvrdou vodou dokáží zničit nejen pračku, ale i myčku nádobí, profesionální spotřebiče nevyjímaje....
více…