Co dělat proti chřipce?

Venku chladno a vlhko, uvnitř přetopeno, kýchání kolegů a deprese ze šedých dnů. Sezóna chřipek jako vyšitá! Máme pro vás pět užitečných rad, jak se nemoci vyhnete.

1. Dobře se oblečte

Kdo jezdí do práce autem, obvykle se velmi neobléká. Vždyť cestou si zatopí a zaparkuje před vchodem do firmy. Pak se však nedivte, že vás ofoukne každý vánek. Pokud se celý den pohybujete ve vytopených prostorách, nejste vůbec otužilí a prochladnete už při otevřeném okně. V kanceláři ani doma byste neměli mít více než 20 - 21 ° C. V ložnici stačí pouze 18 ° C. V autech raději netopte vůbec, teple se oblečte. Obujte si kozačky nebo vysoké boty a v práci se přezujte.

Náš tip:

Pokud máte mít kabát pro každodenní nošení, musí být přizpůsoben vaší morfologii a číslo má přesně odpovídat vaší velikosti. Když vám stoprocentně nesedne, nekupujte ho! Vyberte si kašmírový nebo vlněný, malá příměs polyesteru či nylonu dokončí dílo. Rukávy musí být akorát, raději širší, ty jsou pohodlnější, ale při zápěstí zúžené, aby nepodfukovalo.

2. Vyspěte se dorůžova

Image je nanic, poslouchejte tělo. Jen co večer začnete zívat, zalehněte! A nemyslete si, že pokud si o víkendu pospíte ráno déle, doběhnete zpoždění! Právě naopak, ranní vyspávání vede k tomu, že večer se vám do postele moc nechce. Pak jste stále unavení a vyčerpané tělo je pro bakterie a viry lehkým úlovkem. Pokud jste celkem beznadějná sova, co před půlnocí oka nezamhouří, zkuste změnit celý svůj večerní program. Do postele si lehejte vždy ve stejnou dobu a dříve se uvolněte teplou sprchou nebo krátkou horkou koupelí. Na večeři nejezte nic těžkého, nic smaženého, žádné aromatické sýry ani houby. 

Náš tip:

Jako dezert si po večeři dejte bílý jogurt se lžičkou medu. Uspokojí vaše smysly a usnadní trávení. Po páté hodině odpoledne už nepijte kávu, a pokud stále holdujete cigaretám, poslední si zapalte nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát.

3. Myjte si ruce

Zdá se vám směšné, aby někdo dospělým připomínal to, co malým dětem? Nuže nezapomínejte, že po kapénkové infekci, která se šíří vzduchem rychlostí blesku, se nejrychleji zásobíme choroboplodnými zárodky z neumytých rukou. V období, kdy mikroorganismy útočí na každém kroku, bude tedy lepší, když nebudou alespoň na vašich prstech. Myjte si ruce mýdlem vždy, když přijdete domů z obchodu, úřadu a prostředků hromadné dopravy, ale i tehdy, když přebalujete vlastní dítě. Zmenšujete tím pole působnosti bakterií a virů. 

Náš tip: 

Pokožku netřeba pouze čistit, ale i chránit. Všechny části těla, které vyčnívají z oblečení, si zaslouží dobrý, mastnější krém. Ruce, uši i tvář krémujte pravidelně, nečekejte, až zčervenají a začnou svědit.

4. Jezte zdravě

Bez zdravé, pestré a vyvážené stravy váš imunitní systém účinně fungovat věru nebude. Myslete na to právě teď, když začíná období chřipek a viróz! I v zimě si máte z čeho vybrat: pomeranče, mandarinky i grapefruity jsou vynikající zásobárnou vitamínů stejně jako kiwi a jablíčka. Naši tradiční národní pochoutku, syrové, dušené i kysané zelí ani nemusíme zmiňovat. Přidejte ještě cibuli, česnek a křen a máte rotu, která vás spolehlivě ochrání před mikroby. Pravda, jen pod podmínkou, že budou na vašem talíři dennodenně v dostatečném množství. 

Náš tip: 

Připravujte si polévky. Kořenovou zeleninu doplňte vždy jinou košťálovou či listovou, přidejte luštěninu, hlívu ústřičnou nebo masíčko a pokud chcete zahustit, použijte ovesné či pohankové vločky, nebo krupky. Přes víkend si navařte větší hrnec, aby vám zůstala aspoň do středy. Teplý domácí zeleninový vývar je sám o sobě prevencí i lékem.

5. Pravidelně cvičte

Nic tak dobře neposílí vaši obranyschopnost jako pravidelné cvičení! Samozřejmě, nejideálnější jsou aktivity na čerstvém vzduchu, takže pokud neběháte, zkuste se v zimě přimět alespoň k delším procházkám rychlejší chůzí. V každém alespoň trochu přijatelném počasí. Fitcentra vám vymlouvat nebudeme, ale často v nich bývá špatný vzduch a mnoho zpocených lidí, kteří jsou možnými přenašeči nákazy. A vy se potřebujete nejen hýbat, ale i dýchat životodárný kyslík. 

Náš tip: 

Přímo v kanceláři si dejte tříminutové dechové cvičení. Dobře vyvětrejte, sedněte si rovně s rukama v bok a lokty pomalu tlačte dozadu. Přitom zhluboka dýchejte. Zopakujte to pětkrát a zatahujte přitom břišní svaly. Odpoledne vás to výborně osvěží a probere.

comments powered by Disqus

Podobné články


Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Únava nemusí být pouze z nedostatku spánku, ale i jako příznak vážného onemocnění

Mnozí lidé se často cítí unavení a vyčerpaní. Nejčastěji se na únavě podepisuje nedostatek spánku. Ale pokud jste...
více…

Detoxikace není pro všechny a může také ublížit

Detoxikace organismu je postup, kterým zbavujeme naše tělo toxinů usazených uvnitř organismu. Jednoduššeji řečeno, je...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Bolest ledvin - prevence, příčiny a léčba

Funkcí ledvin je odstraňovat z těla odpadní látky a přebytečnou tekutinu, slouží tedy jako filtr krve. Škodliviny z...
více…

Pět elementů, které je třeba znát, aby naše tělo bylo v rovnováze

Určování nerovnováhy v těle na základě Pěti elementů pochází z tradiční čínské medicíny. Je krokem vpřed při...
více…

Zánět sedacího nervu - ischias

Zánět sedacího nervu představuje onemocnění, které se vyznačuje intenzivní a nesnesitelnou bolestí vystřelující z...
více…

Poruchy příjmu potravin - příznaky, léčba, doporučení

Anorexie a bulimie je psychické poruchy se zvláštními znaky vyznačujícími se typickými tělesnými příznaky....
více…

Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…

Mrtvice postihuje stále mladší lidi, hlídejte si varovné signály!

Když je člověk mladý a v relativně dobré fyzické i zdravotní kondici, riziko mrtvice se může zdá nepravděpodobné....
více…