Děti, které jdou do první třídy potřebují kvalitní psací stůl, židli a svůj prostor pro učení

Máte doma budoucího prvňáčka a lámete si hlavu nad tím, kde se bude učit? Ideální je, když má dítě svůj pokoj, který můžeme rozdělit. Nemají-li vaše děti štěstí, že máte velký dům či byt, je nutné, pořídit mu alespoň židli a psací stůl. Na těchto dvou položkách rozhodně nešetřete a ideální bude, když si je děti pomohou vybrat.

děti, škola, školáci, prvňáci, domácí úkoly, potřeby pro školáky

Pokud se vám nechce dělat zásadní přestavbu dětského pokoje

nebo si ji nemůžete dovolit, měli byste dohlédnout alespoň na pár základních věcí. Prostor pokoje je potřeba funkčně rozdělit na tři části - hrací, spací a pracovní. Nemusíte je dělit fyzicky nábytkem, ale mělo by být jasné, kde je prostor na kterou činnost, aby se dítě při učení nerozptylovalo.

Stůl a židle

  • Základem pracovního koutu musí být vhodný psací stůl a zejména kvalitní židle. U obou je vhodné volit variabilnost, neboť dítě během školní docházky výrazně vyroste a nechcete přece měnit nábytek každý rok či dva. Dnes se již prodávají stoly, na kterých se dá nastavit nejen výška, ale i hloubka a sklon. Ruce od loktů směrem dolů by měly být při práci opřené o stůl. Jeho výška je nastavena správně tehdy, pokud jsou ruce ohnuté v lokti pod o něco větším úhlem než 90 stupňů.
  • Židle by měla být na kolečkách, aby byla pohyblivá a splňovat základní ergonomické parametry. Výběr židle pro školáka opravdu nepodceňujte, předejdete tak nevratným deformacím páteře, které mohou být v budoucnu bolestivé. Jak si na židli správně sednout? Dítě by mělo mít chodidla pohodlně položené na zemi celou plochou. Podle toho nastavíte výšku sedáku. Úhel mezi stehny a trupem by měl být při správném sezení tupý - mezi 90 a 120 stupni. Mezi přední hranou židle a lýtky musí zůstat dostatečný prostor, aby v nohách volně proudila krev. Záda by měla být o židli opřená až po lopatky.
  • Stůl umístěte v dětském pokoji tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla. Pokud dítě používá počítač s monitorem, neměl by být na stole umístěn proti oknu, aby se v něm světlo neodráželo. Během zimy, kdy jsou dny krátké a rychle se stmívá, se hodí i stolní lampa. Při jejím umístění na stole dbejte na to, zda je vaše dítě pravák, nebo levák, aby si nestínilo.

Úložný prostor

Na nové pomůcky do školy je třeba vyčlenit i dostatek úložného prostoru. Školní potřeby by měly být jasně odděleny od hraček. Nejvhodnější je, pokud má stůl zásuvky nebo pohyblivý kontejner se zásuvkami. Do něj si mohou školáci odkládat ty nejzákladnější potřeby a mít je hned po ruce. Stabilní místo je potřeba nalézt i pro učebnice, sešity a školní tašku. Aby nebylo vše podřízeno jen funkcionalitě, "vyřádit se" můžete na doplňcích. A tady si určitě přizvěte na pomoc i svého školáka. Je to přece jeho pokoj a on by se v ní měl cítit příjemně. Nechte ho vybrat si doplňky - úložné boxy na pera, tužky, hravé věšáky na zavěšení sáčku na přezůvky a podobně. Vytvořte mu prostor k seberealizaci, například nástěnku, na kterou si bude moci kreslit, psát nebo lepit různé výstřižky či obrázky. Užitečná je i omyvatelná tabule, na kterou se dá psát fixy nebo plocha natřená tabulovou barvou. Tam si může školák kreslit, předcvičovat psaní, ale i trénovat vystupování před tabulí, aby neměl ve škole trému. Pak už jen potřeba dítě naučit udržovat si na pracovním stole pořádek, aby se věci v novém uspořádání neztrácely. Určitě se to bude hodit vašemu dítěti i ve škole.

comments powered by Disqus

Podobné články


Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Máte dítě a svatba vám ke štěstí nechybí?

Jste spokojení v partnerském vztahu, ale okolí to nelibě nese? Neustále vám předhazují, proč jste se ještě nevzali?...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Naučme své děti vidět Vánoce nejen přes množství dárků

Vánoce, to pro většinu dětí, ale bohužel i dospělých znamená vytoužené a zasloužené volno, dárky a spoustu...
více…

Jesle, babička nebo chůva pomohou s hlídání dítěte, které nemá věk na školku

Hmotné dávky při péči o dítě lze čerpat až do čtyř let věku dítěte, což je poměrně dlouhá doba a pro dítě...
více…