Dřevo ochrání teplo, chemie a ekologické oleje

Dřevo je staletí využívaný přírodní materiál. Podmínkou jeho dlouholetého využívání je však chránit ho, ať už konstrukčním řešením a vhodným výběrem druhu pro konkrétní podmínky, nebo jeho ošetřením či úpravou chemickou cestou. Dřevo je totiž třeba chránit před přirozeným rozkladem a vlivy prostředí.

bydlení, dřevo, chemická úprava dřeva, tepelná úprava dřeva, ekologie

Rozklad dřeva nejčastěji způsobuje

voda, UV záření, škůdci, houby, mech či škodliviny z vnějšího prostředí. Pouze dřevo, které má v sobě vlhkost do 10% objemové hmotnosti, není třeba chránit. Toho však lze dosáhnout pouze v suchých a vyhřívaných vnitřních prostorách, kde neupravené dřevo vydrží i 200 let. Dřevo vlhké nad 10% objemové hmotnosti je třeba chránit proti dřevokaznému hmyzu a nad 20% je již ohroženo i houbami či plísněmi. Dřevěné konstrukce v exteriéru jsou vystaveny riziku poškození nejvíce - zde vydrží neošetřené dřevo pouze 8 až 15 let. Správními opatřeními, ať už konstrukčními nebo chemickými, se však jeho životnost může prodloužit několikanásobně. Mezi chemické opatření patří natírání, nástřik (u těžko dostupných konstrukcí), napouštění ochrannou látkou, injektáž a infuze, bandážování a fumigace dřeva (zaplynování).

Vhodná úprava dřevěné fasády

Dřevěná fasáda je dnes velmi populární architektonický prvek, ale aby vám dlouho vydržela, je třeba se o ni starat. Jak? To závisí na vašich představách o jejím vzhledu. Jednou z možností je úprava lazurovacím lakem. Pokud se tenkovrstvá lazura nanese dvakrát, částečně vnikne do dřeva, ale charakter a kresba dřeva zůstanou viditelné. Takto získáte ochranu fasády z dřevěných palubkových desek na přibližně 2 až 4 roky. Obnova lazury není finančně nákladná ani náročná. Silnovrstvé lazury (laky) sice vydrží dvakrát déle, což však závisí na místních klimatických podmínkách, ale jejich oprava a obnova zabere více času a vyžaduje větší zručnost.

Chemie naše každodenní, ochraňuj!

Chemická úprava a ochrana dřeva v exteriéru prodlouží jeho životnost, zlepší užitné vlastnosti, zachová kresbu a barevný odstín dřevěného povrchu. Povrch dřevěné konstrukce se musí před nanášením ochranných nátěrů nejprve přebrousit a pokud již byla déle vystavena vnějším vlivům, poškozená místa je třeba odstranit až ke zdravému dřevu. Povrch dřeva musí být suchý, čistý a odmaštěný. Nesmíte podceňovat vlhkost ve dřevě, protože z výsledku lakování budete zklamáni už po první zimě. Na nedostatečně přeschlé a neodborně zpracované dřevěné konstrukci začne lak praskat a olupovat se, i když použijete ten nejpružnější nátěr. Po přebroušení třeba nejprve použít základní nátěr nebo lak, který dostatečně pronikne do struktury dřeva a vyplní ji ochrannou látkou. Vrchní lak by měl zajistit odolnost proti vodě a světlu a měl by vytvořit hladký vzhled. Dřevo, které plánujete využít ve venkovním prostředí, je možné i tlakově impregnovat - speciálním tlakovým a vakuovým procesem v impregnačních dílnách proniknou ochranné prostředky do hloubky průřezu dřeva. Takto upravené dřevo je pak prakticky bezúdržbové a trvanlivé.

Ochrana bez chemie

Nijak neupravené, nelakované, neolejované ani nenatírané dřevo může mít sice dlouhou životnost, ta však závisí na druhu dřeviny, a dřevo určitě změní barvu na šedou. Může také obrůst mechem a při styku s vlhkostí časem podlehne hnilobě. Vše je však otázkou vkusu a přesvědčení. Přirozená patina a dotek přírody jsou často žádané, protože v našich životech už je té chemie jaksi příliš. Jak tedy dosáhnout odolnost dřeva nechemickou cestou?

Exotické druhy dřevin na terasách, nábytku, zda fasádě není potřeba povrchově upravovat,

pouze pokud by vám překážela přirozená změna odstínu na šedou. Tehdy je třeba jednou nebo dvakrát ročně dřevo natřít pouze transparentními oleji, které zvýrazní jeho barvu a kresbu. Pokud nemáte chuť a čas na každoroční natírání, buď nechte dřevo přirozeně zešednout, nebo můžete zkusit pigmentované oleje, které mají v sobě barvicí složky i s UV ochranou, a tím frekvenci natírání snížíte na 3 až 5 let.

Vhodným výběrem dřeviny

Dřevěné konstrukce, které budou vystaveny nepříznivým podmínkám, by měly být zhotoveny z přirozeně trvalých dřevin vhodných do exteriéru. Vhodný je dub, akát, borovice, smrk nebo modřín. V drsnějších povětrnostních podmínkách se doporučuje sáhnout po exotických dřevinách, jejichž vysoká hustota zajišťuje přirozenou trvanlivost. Vhodný je skandinávský smrk, sibiřský modřín, teak, červený cedr, bangkirai.

Tepelná úprava dřeva

Pokud se i běžné dřevo, které se chystáte využít v exteriéru, vysuší při vysokých teplotách ve speciálních sušicích komorách, zvýší se jeho trvanlivost i na více než 30 let, a to bez použití chemie. Zlepší se také jeho vlastnosti a stabilita. Vysokou teplotou se vytěsní pryskyřice ze dřeva a změní se buněčná struktura. Takto upravené dřevo lze použít na obklad fasády, terasy, zahradní altán či nábytek a podobně. Pouze proti UV záření nezůstane toto dřevo ochráněno a jeho tmavohnědý odstín, který získá tepelnou úpravou, časem zešedne. To však může být i výhodou, pokud chcete dosáhnout přírodní vzhled.

Kromě vlhkosti a světla číhají na dřevo i různé mikroorganismy

a hmyz, proti kterým lze ochránit ho chemickou cestou. Proti dřevokazným houbám, jejichž výtrusy roznáší vítr a nejvíce se jim daří v prostředí s teplotou od 18 do 25 ° C, lze použít fungicidní rozpouštědla a mořidla. Ty proniknou hluboko do struktury dřeva a vytvoří na něm vodoodpudivý povrch. Ochrana proti bakteriím, plísním a houbám je velmi důležitá, protože napadenému dřevu se snižuje hustota a tím zároveň ztrácí i pevnost, což by u některých konstrukcích mohlo způsobit problém. Proti hmyzu, který se živí dřevem a svým apetitem také oslabuje strukturu, a tím i pevnost dřeva, je možné použít insekticidy.

Ochrana pomocí ekologických olejů

Přírodní oleje proniknou do struktury povrchu dřeva a přirozeně ho ochrání před nežádoucí vlhkostí a organismy, bez ovlivnění jeho přirozeného vzhledu. Oleje nevytvářejí na povrchu film, ale pronikají do dřeva. Přírodní oleje a nátěry chrání dřevo v exteriéru jeden až tři roky, podle odolnosti dřeva. Kontrola by se  proto měla provádět nejméně jednou za rok, a pokud je třeba, nátěr zopakovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ucpaný odpad může vyřešit instalatérská firma, ale také intenzívní čističe a protahovací pružina

Údržba bytu, to není jen vysávání, vytírání a odstraňování prachu. Pravidelnou kontrolu a údržbu vyžadují i...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Ekologické barvy - zdraví naše i našeho domova

Proč používat ekologické barvy? A proč jsou pro nás barvy a barevný svět tolik důležité? V minulosti byly barvy...
více…

Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky

Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší...
více…

Klimatizace ekologicky a levně?

Úmorná letní horka nás postupně nutí instalovat si doma klimatizační zařízení. Teplo bývá zejména v...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Zařiďte si krásnou koupelnu pomocí pár snadných kroků

Koupelna je často podceňovaný prostor. Přitom s pár snadnými vylepšeními můžete téměř jakoukoliv koupelnu...
více…