Jak kupovat domácí klimatizaci

Nejhorší věc, která se vám může stát během pekelné letní výhně (tedy kromě samovolného vznícení) je, že obsah vaší milované mísy se zmrzlinou roztál o dost rychleji, než vy jste schopni zmrzlinu polykat. V takovém případě máte jen dvě možnosti. Buď se zavřít se do lednice i se zmrzlinou a spořádat ji tam, nebo si koupit pokojovou klimatizaci. Doporučujeme spíše druhou možnost Hlavně proto, že koupě klimatizéru  je o hodně levnější než léčení omrzlin….

Najít vhodný klimatizér nemusí být až tak traumatickou záležitostí. Abyste si mohli z nabídky obchodů vybrat, měli byste mít aspoň rámcové znalosti, jak vlastně klimatizace funguje. Vzduchová klimatizace se skládá ze dvou částí; z  kondenzátoru a výparníku. Chladící plyn je stlačen a pak se ochladí v kondenzátoru ještě před tím, než je odčerpán do závitů odpařovače. Vzduch který proudí kolem studených trubek se ochladí a ventilátorem je vyfoukáván do místnosti.
Rozhodněte se, který typ klimatizace potřebujete a kde ji budete používat. Existují dva různé typy klimatizací: klimatizační jednotky a centrální klimatizace neboli centrální chladicí systém. Jaký je mezi nimi rozdíl? Klimatizační jednotka je velká krabice, která je umístěna ve vašem okně, nebo stojí v pokoji a ochlazuje jej. Zatímco centrální chladicí systém má na starosti celý dům, každý pokoj v něm je totiž ochlazován skrze ventilační průduchy. Uhádnete, která z uvedených klimatizací je dražší?
Pokud čtete Našeinfo.cz, tak klimatizační jednotka je možná to, co právě hledáte. Tato zařízení jsou nejlepší pro lidi, kteří žijí v malém domě nebo bytě, pracují ve studiu, nebo si třeba přistavěli k domu další místnost, ale nechtějí ji připojovat na centrální chladicí systém. Pokojový klimatizér je o mnoho levnější, a to nejen při koupi, ale i během pozdějšího používání. Jestliže máte poměrně velký dům, jež chcete celý rychle ochladit jen zmáčknutím přepínače, zkuste zvážit spíš pořízení centrální klimatizace. Mějte však na paměti, že se nejedná o lacinou záležitost.

Kde ji budete potřebovat?

Dejme tomu, že jste se rozhodli pořídit si klimatizační jednotku. První věc, kterou potřebujete udělat je, že si vyberete pokoj, kde bude nainstalovaná. Pamatujte však, že pokud budete vybírat pokoj, který je připojen k dalšímu přilehlému pokoji přes stále otevřené, nebo odstraněné dveře, že musíte uvažovat plochu obou místností, nikoli pouze toho pokoje kam jednotku míníte umístit. Pro výběr efektivně chladící jednotky budete muset počítat velikost obou místností ve čtverečních metrech, jinak bude chlazení neúčinné a neefektivní.
Je třeba si také uvědomit, že studený vzduch necestuje do zatáček a kolem rohů místnosti. Jestliže máte v plánu umístit jednotku do ohybu chodby a očekáváte, že na konci haly budete mít 18 stupňů Celsia tak to určitě ne. Takto to nefunguje.

Proměřte místnosti a okna.

Je důležité změřit váš pokoj, nebo pokoje velmi pečlivě. Proč? Poněvadž 90 procent z důležitosti vašeho rozhodnutí zahrnuje velikost plochy, kterou chcete chladit. Takže radši změřte plochu vašeho pokoje dvakrát, možná radši i třikrát, abyste si byli jisti, že jste měřili správně. Zapište si výšku, šířku a délku místnosti.
Pokud budete kupovat okenní klimatizaci, budete si muset změřit velikost okna, do kterého budete jednotku zabudovávat.  Bylo by poněkud stresující, pokud byste si přinesli domů klimatizaci, nad jejímž výběrem jste strávili velké množství času, a pak byste zjistili, že koupený přístroj se vám nevejde do okna. Navíc některé firmy neuvádějí zrovna přesně rozměry svých výrobků, takže při výběru přístroje si s sebou vezměte metr a pro jistotu si přístroj si změřte raději sami.

Postup a instrukce:

Vyberte si vhodnou pokojovou klimatizaci. V zásadě existují tři typy necentrálních klimatizačních jednotek: okenní, podokenní a dělená - splitová klimatizace.

Okenní jednotka.

Okenní jednotku je snadné instalovat kamkoliv do děleného okna. Obvykle nabízí dvě možnosti volby teploty: nízkou a vysokou. Jedná se o typ přístroje, který si pořizuje hodně lidí, protože je v prvé řadě levný. Nejsou s tím žádné velké starosti.  Stačí ho dát do okna a doufat, že nespadne na nikoho dole na chodníku.
Hmotnost: asi 55 kilogramů.

Podokenní jednotka.

Podokenní jednotka může být instalována do stejného okna jako výše popsaný přístroj, ale může být umístěna i pod oknem přímo na zdi. Zařízení chladí, popřípadě topí prostřednictvím tepelného čerpadla a disponuje standardní nabídkou voleb chlazení. Poskytuje podstatně vice komfortnější způsob ochlazování než okenní jednotka a umí i více věcí. Na druhé straně spotřebuje více energie, což vede k vyšším účtům za elektřinu.
Váha: přibližně 40 kilogramů.

Dělená (split klimatizace).

Dělený systém vyniká tichým provozem, protože hlučná kompresorová část je umístěna mimo dům. Díky tomu už si nebudete leknutím převrhávat kávu do klína při neočekávaném zasyčení klimatizace. Nevýhodou tohoto typu je, že si ho nebudete moci instalovat sami. Vyžaduje totiž odborné umístění a zprovoznění chodu. V opačném případě jste v případě poruchy minimálně bez záruky ze strany dodavatelské firmy.
Váha: přibližně 30 kilogramů.

Všechny výše uvedené klimatizace jsou konstruovány pro napájení 230V. Pracovat budou bez problémů všude, pokud dodržíte pokyny pro správnou instalaci. Vyberte si typ, který dle vaší úvahy vám nejvíce vyhovuje pro místnost, kterou míníte ochlazovat. Sami vidíte, že jen okenních klimatizací je spousta i například ve vašem městě.

Koupě klimatizace.

  • Ještě než vyrazíte do obchodu, zkuste se podívat po článcích hodnotící jednotlivé druhy klimatizací. Prostudujte si, které patří mezi doporučené a které z těchto kladně hodnocených patří mezi ty, které jste si vytipovali jako vhodné do vašeho domova, ateliéru či kanceláře. Nevybírejte neznámou značku jen proto, že je laciná, bez toho abyste si zjistili jakou kvalitu, výkon a životnost výrobku získáte. Pokud nemáte čas a trpělivost vyhledávat a porovnávat hodnocení výrobků, sáhněte aspoň po známých značkách, jako je General Electric, Sharp nebo Whirlpool.
  • Je dobré se také podívat do nabídkových letáků obchodních domů, co je právě v akční nabídce, protože právě to bývá i na skladě. Nejlepší ze všeho by bylo jít do takového obchodu, který se na klimatizace specializuje, nebo do hypermarketu, který má svoje vlastní prodejní oddělení s těmito výrobky. Je pravděpodobné, že se zde setkáte s vyškolenými a věci znalými prodavači, kteří budou schopni profesionálně zodpovědět všechny vaše dotazy.  A nezapomeňte sebou vzít rozměry místností, které míníte ochlazovat.
  • BTU a EER.  První věcí, na kterou narazíte, jakmile se začnete zajímat o klimatizace je termín BTU. Co to vlastně vůbec znamená? Každý klimatizér má nějakou hodnotu chladící kapacity. Jedná se o číslo v rozpětí do 5000 do 18000 BTU. Čím vyšší je hodnota BTU, tím silnější má klimatizační jednotka chladící výkon. (Pro neznalé, nebo naopak pro ty co se o tyto věci zajímají - BTU je zkratka pro "British thermal units”, čili česky Britská tepelná jednotka). Ačkoliv není oficiálně zahrnuta do soustavy jednotek SI, jedná se o standardní jednotku pro posuzování výkonu výkonnosti klimatizačních jednotek a to i v evropských zemích včetně České republiky.
  • Rozhodně ale ihned nepátrejte v obchodě po klimatizaci s nejsilnější BTU v domnění, že tak získáte nejlepší možný výrobek. Není skutečně nejdůležitější věcí získat stroj s co nejsilnějším chladícím výkonem. Už kvůli tomu, že čím vyšší BTU klimatizace má, tím větší jsou její provozní náklady včetně prodejní ceny. BTU je skutečně vynikající indikátor při vyhledávání vhodné klimatizace, ale při jejím posuzování buďte opatrní. Čím menší je prostor který chcete ochlazovat, tím menší BTU potřebujete.

Existují dvě metody pro zjištění, jaké BTU je pro vaše potřeby nejvhodnější:

  1. Znásobte si délku a šířku místnosti, kterou chcete klimatizovat, abyste zjistili rozměr v metrech čtverečních.
  2. Plochu místnosti vynásobte číslem 35. Výsledkem je číslo, které vás dostane více do hry.

Pro bližší představu dáme příklad. Dejme tomu, že máte byt o velikosti 12 x 15 metrů. To je 180 metrů čtverečních. Znásobením výše uvedenou konstantou dostanete hodnotu 6300. A to je přibližná hodnota BTU, kterou by měla disponovat vámi zakoupená klimatizace.

Přesnější hodnotu BTU dostanete, pokud tento výpočet doplníte o následující kroky:

  1. Pokud je váš pokoj většinu dne ve stínu, redukujte vypočtenou hodnotu o 10 procent.
  2. Jestliže je naopak místnost hodně vystavována slunci, zvyšte hodnotu o 10 procent.
  3. Když míníte klimatizaci umístit do kuchyně, připočítejte k hodnotě BTU číslo 4000.
  4. Pokud budou v pokoji nebo kanceláři pravidelně přítomni více než dva lidé, přidejte číslo 600 na každou osobu.

Hledejte hodnotu EER u každého zařízení. EER je zkratka pro "Energy Efficiency Ratio”,  což se překládá jako koeficient využitelnosti energie v režimu chlazení. Čím vyšší je hodnota EER tím lépe je zužitkovaná elektrická energie při ochlazování okolního prostředí. Samozřejmě i zde platí něco za něco. Klimatizér s vysokým EER je dražší než přístroj s nižší hodnotou tohoto koeficientu. Klimatizace mívají obvykle hodnotu EER mezi 8,2 - 10,5.
Pokud plánujete, že vaše klimatizace poběží 24 hodin denně po sedm měsíců v roce a takto ji budete vytěžovat pár let, stojí za to si koupit přístroj s vysokou EER hodnotou. Pokud ji ale budete využívat jen v létě (a to ještě jen tehdy když nebudete na pláži), pořiďte si klidně chlazení s nízkým číslem EER.

Ještě několik věcí stojí za pozornost, jestliže kupujete pokojovou klimatizaci:

Záruka.

Pravděpodobně nejdůležitější věc vůbec, zvlášť když máte mimořádnou smůlu při nákupu elektrických přístrojů. Ujistěte se, že na všechny komponenty se vztahuje dvouletá záruční lhůta. To je jediný způsob jak zajistit, aby v případě, že se zařízení poláme, proběhne bezproblémové zaslání stroje zpět a následné získání nového kusu, nebo oprava nefunkčního zařízení zdarma. Některé obchody dokonce nabízejí rozšířenou záruku (místo jednoroční záruky získáte záruku až pětiletou, ovšem za příplatek). Takový nákup se může vyplatit, zvlášť když máte zkušenost, že vaše elektronika téměř vždy po vypršení záruky přestane pracovat a vy následně musíte investovat do drahých oprav.

Počet stupňů chlazení.

Pokud rozsah chlazení je menší než 10 stupňů, (například od 20 do 30 stupňů Celsia ) nemusí být tento rozsah pro vás dostačují. Zvlášť pokud žijete na místě kde je horké klima - například na Floridě.
Ujistěte se že, minimální korekce teploty je po jednom, maximálně po dvou stupních Celsia. Větší rozsah by nedovolil dosažení kvalitní teplotní pohody a navíc by zbytečně navyšoval účet za spotřebovaný elektrický proud.

Režim spánku nebo režim úspory energie.

Některé klimatizéry mají přepínač do režimu “Spánek”. Pracuje tak, že v době, kdy vy v noci spíte, přístroj ztlumí chladící proces na minimum. Šetří tak energii a tím i vaše peníze.

Údržba filtrů.

Klimatizační jednotky mají filtry, které se musí čas od času čistit. Ušetřete si nepříjemnou práci a peníze za nové filtry a pořiďte si stroj s vysouvacími filtry. Snadno se vyndávají i čistí.

Možnost nastavení rychlosti ventilátoru.

Umožňuje zařízení možnost nastavit u ventilátoru různé rychlostní stupně? Pokud ano je to v pořádku. Vícerychlostní ventilátor totiž umožňuje větší úsporu energie.

Instalace.

Ujistěte se, že součástí balení klimatizéru jsou i pokyny k instalaci. Není nic horšího, než když si přinesete domů nové technické zařízení a najednou zjistíte, že nemáte ponětí, co s tím vlastně máte dělat, aby to začalo fungovat. Pokud máte nějaké dotazy ohledně instalace, zaměstnanci obchodu by vám je měli být schopni zodpovědět ještě dříve, než si výrobek odnesete domů. Je například dobré vědět, že některé klimatizace vyžadují připevnění na zeď, což znamená vyvrtání příslušných děr do betonu nebo do cihel. Na takovou věc by vás měli v obchodě upozornit, abyste pak nebyli doma nepříjemně překvapeni.
Pro stěhování a instalaci klimatizací ve vašem domově si zajistěte pomoc kamaráda. Klimatizace nejsou lehká zařízení a jejich stěhování není záležitost pro jednu osobu!

Instrukce k užívání a údržbě domácí klimatizace.

Bohužel, vaše starosti nekončí tím, že si zakoupíte novou klimatizaci. Musíte zajistit, aby docházelo k pravidelnému servisování tohoto zařízení. V opačném případě riskujete, že každý rok bez pravidelné údržby se ztratí pět procent účinnosti z práce klimatizace. Pravidelná údržba je tak v podstatě prevence před pozdějšími většími náklady na opravu nefunkčního zařízení, které vypovědělo službu, protože u něj neproběhla správná údržba a pravidelný servis. (Teď je otázka, jestli by se v takovém případě nevyplatila zmiňovaná prodloužená záruka). Pravidelná údržba se vyplatí hlavně alergikům, protože je ochrání před útoky alergenů včetně prachu.

Jak zajistit klimatizaci dlouhou životnost.

  • Čistěte a měňte filtry často a pravidelně. Nedělejte z klimatizace odkladní prostor, nepoužívejte je k sušení a k dalším věcem, ke kterým nebyla konstruována. Udržíte ji tak v optimálním chodu a vysoké efektivitě.
  • Nastavujte klimatizaci na úsporný provoz, když odcházíte z domu.(Nebo ještě lépe, vypněte ji úplně). Pokud toto budete dělat automaticky při každé delší nepřítomnosti, ušetříte tím nemalé částky na provozních nákladech a ještě tím prodloužíte životnost celého zařízení.
  • Ujistěte se, že těsnění oken a dveří ve vašem domě je kvalitní.  Zajistíte si vyšší energetickou efektivnost během zimních i letních měsíců.
  • Zvlášť pečlivě si ohlídejte těsnění v okně kde je klimatizace namontována. Použijte pěnu, těsnící pásky, prostě cokoliv abyste zabránili úniku chladného vzduchu proudícího z klimatizace pryč mimo dům. Nekoupili jste si klimatizaci proto, aby ochlazovala ulici, nebo snad ano?

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hlučná klimatizace

Hlasité bzučení nebo rachocení vycházející z klimatizace vyžaduje zjištění příčiny a její odstranění,...
více…

Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…

Jak recyklovat klimatizaci

Podle předpisů o ochraně životního prostředí obsahuje klimatizace nebezpečné látky fluorouhlovodíky...
více…