Kino nebo divadlo? Oba druhy umění mají své kouzlo!

Umění vždy patřilo a bude patřit k životnímu stylu. Jen jeho formy se časem mění a mnozí tvrdí, že spíše k horšímu. Již se do divadel neoblékáme slavnostně a filmová představení často absolvujeme tak, že popíjíme Cola-Colu a chroupeme popcorn. Ceny vstupenek neustále stoupají, stejně jako možnosti shlédnout film na internetu. Proč tedy chodit do kina a divadla?

kino, divadlo, internet, zdraví, kultura

Umění divadla

Divadlo nepochybně patří k náročnějším druhům umění a jako jediné nemůže existovat bez obecenstva, protože pouze ve spojení divadla s obecenstvem se divadlo stává tím, čím je. Divadlo je společenským uměním a tvůrčím činem s krátkým trváním. Zatímco jiná umělecká díla, např. sochy, obrazy, po dokončení trvají věčně, divadelní představení končí a u diváků zbývá pouze doznívající zážitek. Vždyť, kdo má v sobě alespoň špetku kulturního cítění, toho divadlo dokáže obohatit. Divadlo je od nepaměti zrcadlem lidského konání. Přestože se divákům prezentuje nejrůznějšími formami, přece vždy tak, aby ho pochopili, protože jinak by nemělo smysl. Jít za kulturou do divadla také znamená upustit od vlastní pohodlnosti v teple obýváku, protože každé divadelní představení je originální a neopakovatelné. A to je ten bod navíc oproti filmu, promítaném v kinosále nebo na DVD přehrávači doma, který je stále stejný, neměnný. Nebo si zkuste v kině zakřičet na oblíbené herce, který právě exceluje v akčním filmovém záběru, resp. na živého herce na jevišti. Rozdíl je jasný - filmový hrdina vás neslyší, ale divadelní herec ano a přestože nemůže na vás reagovat, ví, že svým výkonem zaujal a diváky představení baví. Dnes dokonce několik, zejména moderní divadelní soubory, hodně pracují s diváky, a tak trochu je vtahují do dění na jevišti. Současné divadlo má co nabídnout, protože přímý kontakt herec - divák, se nepodaří ani tomu nejlepšímu režisérovi filmových trháků. A vidět živé herce nezkreslených televizní obrazovkou je zážitkem k nezaplacení. Divadelnictví má u nás hluboké kořeny a dlouhou tradici. I v současnosti se divadla stále těší divácké oblibě, a v některých případech i větší než kina. Své stálé příznivce si v poslední době našla i hudební divadelní produkce - muzikály, které také přispívají k bohatší návštěvnosti divadel. Návštěvnost divadel stoupla i přesto, že ceny lístků na představení narostly. Za růstem návštěvnosti jsou i snahy divadel lépe propagovat svá představení a kvalitnější marketing.

Protiváha kina

V současnosti jsou názory na chození do kina různorodé. Někdo ho považuje za nezbytnou součást společenského života (kromě "nárazovek" jako jsou plesy, večírky, diskotéky či mejdany) a zajde si do kina třikrát do měsíce. Jiný do kina velmi nechodí, protože přes týden nemá mnoho času, nebo prostě nemá na drahé multiplexy. Mezi námi jsou i tací, kteří do kina chodí jen výjimečně dva až třikrát do roka a až po pečlivém výběru filmu, který se vyplatí vidět pouze na filmovém plátně. Důvodů, proč (ne) navštěvovat kino je určitě více a mezi nimi nechybí ani finanční možnosti (podobně jako u divadla). Navzdory všemu filmoví distributoři tvrdí, že lidé do kina chodí. V ostatních, možná deseti letech se však hodně změnilo, protože již není žádnou výjimkou, když si lidé dokáží "levně" pirátský zkopírovat film přes internet, což automaticky sníží návštěvnost kina. Také se do kina velmi těžko lákají diváci při stoupajících cenách vstupenky. Multiplexy bývají nabité jen při premiéře nového dílu filmové série, ale běžné filmy střední či nižší kvality už takové štěstí nemají. Dnes do kin nejvíce přitahují 3D produkce. Oblíbené jsou zejména animované filmy, což je sázka na jistotu, protože do kina přilákají celé rodiny, i za cenu, že si za trojrozměrnost připlatí. V současnosti kina u návštěvníků tedy bodují 3D filmy. 

comments powered by Disqus

Podobné články


Cestování za katastrofami - speciální druh turistiky

Důvody k cestování jsou různé. Většinou chceme poznat cizí kraje, mentalitu tamních lidí, odpočinout si, či...
více…

Rozumíte si s lidmi, ale přesto jste samotáři?

Samotáři nejsou lidé osamocení. Ba naopak, jsou vyhledávaní, protože patří mezi nestabilnější kamarády. Prostě...
více…

Silvestr, který dokáže překvapit a ohromit hosty?

Oslavit odchod starého a příchod nového roku doma s přáteli? I přes exotické zájezdy, pobyty na horách či oslavy v...
více…

Barvy v bytě určují, zda se v něm budete cítit dobře

Barvy dokáží v bytě doslova kouzlit. Tak proč si je nepustit do bytu? Bílá se sice hodí ke všemu, ale na druhou stranu...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…

Boty brání tělu v přísunu energie ze Země

Naše chodidlo je dokonalost sama. Je tvořeno z 52 kostí, které ale dokážou pěkně potrápit, když chodidlo nesprávně...
více…

Zvládat více věcí najednou? Nesmysl, který trápí lidi, kteří to nedokáží!

Zvládat více věcí najednou je diktátem a téměř povinností současné doby. Ale lze to vůbec dělat více věcí...
více…