Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího uspořádání a míry propojení s jídelnou nebo obývacím pokojem, je vám jasné, kde chcete mít dřez, jaké potřebujete spotřebiče i z čeho by měla být vaše pracovní deska, je načase přikročit k realizaci vašich snů. Důležité slovo při tom jistě bude mít vaše peněženka - ta zřejmě poměrně jasně určí hranice nejen při velikosti linky, ale také v oblasti designu a vnitřního vybavení. Pravděpodobně vymezí i okruh vhodných výrobců a materiálů. K nové kuchyňské lince může vést několik cest. Soused truhlář a zručný domácí pán obstarají pouze zanedbatelnou menšinu - takových, co mají schopnosti, chuť i čas je opravdu málo. Většina z nás vykročí směrem ke kuchyňskému studiu.

bydlení, kuchyně, kuchyňská studia

Komu se svěříte do rukou?

V podstatě si můžete vybrat ze dvou typů kuchyňských studií - jedny nabízejí linky vyrobené na míru, druhé sériovou výrobu. Při hotové lince z jednoho a druhého typu studií však nemusí být viditelný rozdíl ani ve vzhledu, ani v kvalitě či ceně, dokonce ani v rychlosti dodávky. Všechny tyto faktory závisí více od konkrétního výrobce. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Zatímco jedni nabízejí širokou škálu kuchyní s rozmanitým designem, všechny s osvědčenou kvalitou sériové výroby, ti druzí se pyšní produkcí na míru, přesně podle chuti a požadavků zákazníka. No takové konstatování usnadní rozhodnutí jen málokomu. Rozeberu tedy podrobněji, co můžete očekávat od linky vyrobené na míru nebo sériově.

Popřemýšlejte

Ani při jednoduché výměně staré linky za stejně velkou novou nemusí zůstat spotřebiče či dřez na původním místě. Vedení snadno ukryjí za spodními skříňkami a díky novým materiálům není problém přemístit je. Netřeba se vázat ani na původní vývod na digestoř - dnes je na trhu bohatá nabídka recirkulačních digestoří, které odvod do venkovního prostředí nepotřebují. Možná se sejde horní skříňka navíc, možná se hodí i nové dveře na spížní skříň nebo police sladěné s linkou. Využijte služby kuchyňského studia důkladně a pošpekulujte nad novými možnostmi, i když "jen" měníte linku v panelákové kuchyni. Jedno i druhé producenti dodržují při výrobě korpusů stejná pravidla a rozměrové moduly. V modulových rozměrech se vyrábějí i komponenty do skříněk, například výsuvné kontejnery, a také dřezy či spotřebiče na zabudování, proto by při výrobě na míru se skříňkami mimo modulu vzniklo zbytečně mnoho problémů. Stejné moduly platí jak pro nábytek, tak i pro stavby a stavební materiály. S modulem 60, 30 a 15 centimetrů tedy manipulují zedníci i nábytkáři, a pokud neměli jedni nebo druzí bulharský metr, i sériově vyrobená linka by měla sednout do kterékoli místnosti. Většina z nás se se svými požadavky pohodlně a bez náznaku násilí vejde do standardu nabízeného sériovou výrobou, výrobci linek na míru však přece jen dokáží lépe vyjít vstříc lidem se specifickými požadavky a zhotovit nějakou tu skříňku mimo modulu či typické formy.

Od rozměrů ke vzhledu

Při výrobě na míru si můžete vymyslet opravdu cokoliv, sériově vyráběných kuchyní je však tak velké množství, že v něm u některého výrobce určitě najdete linku podle svého vkusu. Jen je otázkou, zda to bude zároveň i podle možností vaší peněženky. I když teoreticky by hromadná výroba měla být levnější, kuchyňská linka vyrobená na míru může paradoxně někdy stát méně než podobná sériová - například pokud se ta první vyrobí v Česku a ta druhá doveze odněkud, kde mají mnohem lépe placenou pracovní sílu.Pravda je i to, že pokud si potrpíte na absolutní originalitu nebo chcete uplatnit v kuchyni svou bujnou fantazii, vyhoví vám jedině kuchyň na míru. Ani rozdíl v rychlosti dodávky nemusí být velký. Kuchyně není televizor, který si vyberete, naložíte do auta a odvezete. I při takzvané sériové výrobě se z typových dílců navrhuje kuchyň na míru pro konkrétního zákazníka a tak se i vyrábí - z velké škály typových dílců se vyrobí jen ty objednané. I výroba sériové kuchyně tedy chce svůj čas a spíše než o dva-tři týdny ji doma mít nebudete. Výjimky i v tomto případě pouze potvrzují pravidlo.

V tom, komu se svěříte do rukou, je nejlepší spolehnout se na reference,

konkrétní cenovou kalkulaci a váš osobní dojem z rozhovoru s pracovníky studia. Určitě se vyplatí projít několik kuchyňských studií, prohlédnout si jejich katalogy a nabídku. Když se vám dojmy v hlavě trochu uleží, vyberte si dvě tři linky od různých výrobců, z nichž si dáte udělat přesný návrh i s konkrétní kalkulací. Návrh a vizualizaci kuchyně v počítači nabízejí všichni solidní výrobci, zdarma jsou však jen v případě, pokud si linku opravdu koupíte - nejdříve za návrh zaplatíte a při koupi linky vám tuto částku odečítají z celkové ceny. Jen s konkrétním návrhem však získáte zcela přesnou kalkulaci.  Koupě kuchyně není záležitost jedné návštěvy studia. Při tom je velmi důležitý profesionální personál, který by vás měl bezpečně provést celým procesem - od výběru typu linky přes zaměření a návrh až po montáž.

Rozhodněte se

Stěny lze obložit ještě před namontováním kuchyňské linky nebo až po něm. V prvním případě prý záleží více na přesnosti a preciznosti obkladače, který určí podmínky pro montéry, v druhém případě by to mělo být naopak. Jedni tvrdí, že jednodušší se přizpůsobit výšce linky, druzí zas, že se snadněji přiříznou obkladačky. Podle mě na pořadí nezáleží, pokud oba pracují přesně. Limitující je spíš lišt za pracovní deskou, které by měla překrýt obkladačky. Lištu však můžete, ale nemusíte chtít. Naopak, okraj desky můžete překrýt obkladačkami a tmelem.

Precizní domácí příprava

Zařizování kuchyně rozhodně není každodenní záležitost.Abyste koupi linky dokázali absolvovat bez chybných rozhodnutí, které by později mohly být příčinou vaší nespokojenosti, musíte se na ni precizně připravit. Důkladná příprava by měla být prvním krokem k nové kuchyni a podle mě je krokem nejdůležitějším. Představa, že v kuchyňském studiu vám vymyslí a navrhnou kuchyni, totiž je i není pravdivá.Ano, kuchyň vám navrhnou a vymyslí, a pokud budete mít štěstí, navrhnou ji dokonce funkčně a ergonomicky správné. To však ještě neznamená, že navrhnou tu pravou kuchyni pro vás. V kuchyni totiž neexistuje jediné univerzální správné řešení - vybrat si z mnoha správných to, které bude vyhovovat právě vám, musíte jen vy sami. Kromě toho mistrem není každý, kdo se za něj prohlašuje. Je fajn, pokud člověk dokáže odhalit fušera ještě dříve, než za jeho (a své) chyby zaplatí. Do kuchyňského studia byste měli vstupovat s tím, že mnohé věci jste si promysleli a odpovědi na většinu otázek, které by vám v dobrém kuchyňském studiu měli položit, jsou vám už jasné.

Kromě přemýšlení spadá pod pojem precizní domácí příprava i kreslení

Kuchyňská linka je pevně spjata s místností - přizpůsobuje se jejímu tvaru a rozměrům, umístění oken a dveří či návaznosti kuchyně na ostatní prostory v bytě; linka se váže na přívod vody, plynu a elektřiny a většina skříněk se upevňuje na stěnu. Proto je třeba před návštěvou kuchyňského studia přesně změřit a nakreslit prostor, ve kterém má linka stát. Do půdorysu (nejlépe na čtverečkovaný papír) zakreslete a přesně okótujte nejen obrys místnosti, ale i polohu, šířku a způsob otevírání dveří a oken, všechny rozměry případných výklenků, komínu či jiných pevných útvarů. Pokud chcete mít linku i pod oknem, poznamenejte si výšku parapetu.Jinak by se vám mohlo stát, že po namontování linky neotevřete okno. V kuchyňském studiu potřebují vědět i to, kde je stoupací potrubí, tedy kudy lze nebo nelze vést vodu, odpad a plyn.Kuchyni vám navrhnou pouze na základě vašich údajů, a tak je důkladná příprava ve vašem vlastním zájmu. Kromě rozměrů je dobré zaznamenat do plánku i materiál, ze kterého jsou stěny kuchyně. Je totiž rozdíl v tom, jak se skříňky upevňují na cihlovou příčku, betonový panel nebo sádrokartonovou konstrukci, jiné nářadí třeba na vrtání do betonového panelu a jiné do zdi z pórobetonových tvárnic ... Pokud si montážníci přinesou vhodné nářadí a vybavení, vyhnete se improvizacím a zdržení. Některé kuchyňské studia nabízejí kromě návrhu kuchyně i zaměření prostoru, a tak vám mohou starosti s kreslením ušetřit. Není to však zcela běžná praxe.

Skládání skládačky

Kuchyňská linka je vlastně skládačka. Nejdříve se z vhodných korpusů skříněk poskládá potřebný základní tvar linky, umístí se dřez a spotřebiče. Kromě šířky spodních skříněk si lze zvolit i jejich výši a samozřejmě vnitřní vybavení - police, zásuvky a podobně. Vyberete si i typ, množství a rozmístění horních skříněk. Na skříňkový základ se pak zavěsí dvířka, které se vám líbí, zvolíte si pracovní desku, případně i zadní panel, osvětlení, madla a další doplňky. To, co vidíte vystavené ve studiu, je tedy jen jakýsi námět na přemýšlení, názorná ukázka, jedna z mnoha možností. Celý proces sestavování linky se simuluje počítačovým programem tak, že nakonec uvidíte svou vysněnou kuchyni vymodelovanou v prostoru a k ní dostanete i přesnou cenovou kalkulaci. Pokud se vám nelíbí dvířka, pracovník studia jejich pouhým kliknutím vymění za jiné a zároveň se přepočítá i výsledná cena linky. Zdá se vám linka příliš drahá? Možná pomůže výměna kovových plnovýsuvů za police, možná výměna dvířek za jiný typ, možná levnější pracovní deska ... S návrhem linky se dá snadno pracovat a této práci je třeba věnovat dostatek času i pozornosti.

Jdeme do finále

Finále se již bude odehrávat u vás doma - spočívá v instalaci vedení, namontování linky a dokončovacích pracích. Při plánování kuchyně se musíte rozhodnout, jaké a kde budou spotřebiče. Kromě výběru nejvhodnějšího místa na dřez, sporák (nebo varnou desku a troubu) a nenahraditelnou ledničku (případně i myčku nádobí či pračku) nezapomeňte ani na zdánlivé drobnosti - třeba si promyslet, kde bude topinkovač či mikrovlnka i kde budete pracovat s mixérem. Podle spotřebičů se určí například počet elektrických zásuvek a jejich umístění. Z návrhu kuchyně vyplynou i přesná místa, kam je třeba přivést vodu a plyn. S plánkem kuchyně z kuchyňského studia byste proto měli seznámit elektroinstalatéra, vodoinstalatéra, případně i plynaře, kteří připraví potřebné vedení. Všechny instalace musí být hotové ještě před montáží linky. Pokud se vám nezalíbil celistvý zadní panel, který se montuje spolu s linkou, jednou z posledních úprav v místnosti bývá obklad stěny za linkou. Samozřejmě, až po dokončení všech vedení.

Popřemýšlejte

Kuchyň je investice do budoucnosti, proto se vyplatí plánovat dále dopředu - pokud například dnes ještě nemáte na myčku dost peněz, ale časem byste ji chtěli koupit, měli byste si na ni při návrhu kuchyně připravit místo. To znamená vybrat vhodné místo, které se zatím může využít jinak, přivést vodu a odpad a mít na vhodném místě elektrickou zásuvku.

Toužebně očekávaným vyvrcholením práce je montáž linky

Můžete si ji objednat v kuchyňském studiu (nezapomeňte na to už při objednávání linky) nebo ji absolvovat ve vlastní režii. Ani druhá možnost není nereálná, ale první je mnohem rychlejší a zřejmě i méně problémová. Sestavení skříněk se obejde bez dodatečných úprav, trochu pilin a špíny lze očekávat při přizpůsobování pracovní desky a vyřezávání otvorů na dřez a varnou desku. Skládání z přesných dílců je poměrně rychlé - průměrnou kuchyni sestaví šikovní montéři za jeden až dva dny, na první spuštění myčky nebo první večeři na novém sporáku si však možná budete muset ještě chvíli počkat. Zapojení některých elektrospotřebičů je totiž práce pro servisního technika, který většinou nebývá členem montážní party, a při neodborném zapojení byste ztratili záruku na spotřebič.
Podmínkou rychlé a bezproblémové montáže linky je přesný návrh, správné objednání a precizní výroba. A na to je třeba kromě znalostí prodejce a profesionality výrobce i přesné údaje od zákazníka, čímž jsme se vlastně vrátili na začátek - k důkladné domácí přípravě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Uni5 Piatti – prostředek na mytí nádobí 5l

Strojové mytí nádobí je dokonalé a bez starostí, ale stále existují předměty, které prostě do myčky nepatří a...
více…

Uni5 Sgrassatore Marsiglia – kuchyňský odmašťovač 750 ml

Kuchyň a mastnota, to je téměř nerozlučná dvojka. Ale pozor! Nerozlučná jen do té doby, než nastoupí účinný...
více…

Neofort Rapido – čistič kuchyňských zařízení 750 ml

V kuchyni není třeba hromadit spoustu druhů čistících prostředků, ale některé jsou opravdu nepostradatelné....
více…

Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…

Puligen – vysoce kyselý sanitární čistič, 1l

Koncentrované prostředky úklidové chemie šetří naše ruce, prostory, obaly a také naši peněženku. Patří mezi ně i...
více…

Botník zajistí uspořádání bot a pořádek na vaší chodbě

Také se vám na chodbě hromadí boty a vy už se na to nemůžete dívat? Řešení je ale více než jednoduché. Botník do...
více…

Tipy na úsporu energií v domácnosti

Jistě jste již slyšeli o tom, jak se dají ušetřit desítky korun jen tím, že domácí spotřebiče nenecháte v režimu...
více…