Kuchyňské pracovní desky - výběr materiálu a údržba

Vedle klasických materiálů - dřevěných, laminovaných a dýhovaných desek - se v poslední době do kuchyní nastěhovala tzv. hi-tec elegance. Na to, abychom se při výběru zařízení kuchyně věděli správně rozhodnout, musíme být alespoň trochu informováni. V kuchyňských nábytkářských programech se totiž novinky objevují ve velmi svižném tempu a nabídka na trhu je dnes tak široká, že orientovat se v ní není snadné.

Kuchyňské pracovní desky - výběr materiálu a údržba

Mramor, žula, kámen

Obecně je kámen velmi odolný proti mechanickému poškození, tvrdý, ale i těžký, křehký a studený. Kamenné desky jsou i poměrně cenově náročné. Různé druhy mramoru jsou na pohled zajímavé svou barevností, strukturou a kresbou (žilkováním). Velmi citlivé jsou však na běžné kyseliny, jako jsou například víno a citrónová šťáva. Žula je praktičtější. Je mnohem odolnější proti kyselinám, poškrábání a vysokým teplotám.

Laminované pracovní desky

Jsou to dřevovláknité desky s nalisovaným povrchem z odolné plastové fólie. Patří mezi nejběžnější a cenově nejpřístupnější. Dlouhodobě odolávají teplotě asi 150 ° C, krátkodobě až 200 ° C. Jsou odolné proti poškrábání v běžném provozu, jejich povrch však není dost tvrdý na to, aby se na nich dalo i krájet. Protože snesou vysoké zatížení, ale nejsou náročné na údržbu, doporučujeme je zejména praktickým hospodyňkám.

Lamelové dřevo

Taková pracovní deska je slepena a slisována z jednotlivých dřevěných lamel. Její povrch je vyhlazený a ošetřený přírodními oleji, které zvýrazňují přirozenou strukturu dřeva.Avšak taková přírodní pracovní plocha vyžaduje v běžném provozu šetrné zacházení.

Masivní dřevo

Patří mezi nejkrásnější materiály, ale je citlivé na vysoké teploty a vlhkost, takže se nedoporučuje používat jej v blízkosti varného a mycího centra. Barevné změny dřeva způsobené světlem nejsou výrobními chybami, ale důkazem toho, že jde o přírodní produkt.
Dřevo je sice na pohled velmi pěkné a příjemně teplé, ale na pracovní desku není velmi vhodné.Jeho životnost při extrémním namáhání, jakému je vystavena pracovní deska kuchyňské linky, je velmi krátká. Není odolné proti žáru ani poškrábání a kromě toho se v něm velmi dobře daří bakteriím (zejména pokud je vlhké).

Ušlechtilá ocel - nerez

Tyto pracovní plochy mají technický vzhled a považují se za profesionální. Ušlechtilá ocel je téměř nezničitelná, velmi hygienická a je to snadno čistitelný materiál, ale není odolná proti poškrábání. Jemné škrábance třeba vnímat tak, že materiál časem mění svůj vzhled, ale zachovává si funkční vlastnosti.

Umělý kámen

Různé firmy ho vyrábějí pod různými názvy. Jedním z nejzajímavějších umělých kamenů je corian, který před čtyřiceti lety vyvinul světoznámý chemický koncern Du Pont na bázi plastovo-minerální směsi. Je pevný jako kámen, odolává vysokým teplotám, mechanickému i chemickému poškození, je homogenní, nenasákavý, stálobarevný, antiseptický a zdravotně nezávadný. Na rozdíl od kamene se chová jako tepelný izolant, proto je na dotek příjemně teplý. Corian poskytuje volnost v barevném ztvárnění kuchyně - vyrábí se ve více než sto barevných odstínech a strukturách. Dá se velmi dobře tvarovat za tepla. Díky neviditelným spojům působí celistvým dojmem, proto se snadno udržuje a jeho příjemný hladký povrch přímo svádí na pohlazení. Pro všechny tyto vlastnosti je corian oblíbený u návrhářů a výrobců na celém světě. Údržba a ošetřování:

Laminátové plochy

Na jejich čištění nepoužívejte práškové čisticí prostředky ani agresivní prostředky, které obsahují například chlor nebo aceton. V případě potřeby můžete použít tekuté čističe, které obsahují alkohol (můžete je ještě zředit vodou). Ihned po očištění povrch dobře otřete měkkým hadříkem.

Lakované povrchy

Lakovaná dvířka čistěte velmi opatrně, abyste je nepoškrábali.Můžete použít prostředky určené na sklo. Dvířka hned utřete dosucha měkkým hadříkem. Při prvních čištěních se na hadříku může objevit slabé zbarvení; jsou to malé částečky prachu, které zůstaly na povrchu po lakování. Neměli byste však používat čisticí prostředky obsahující aceton, amoniak ani nábytkové vosky.

Dřevěné povrchy

Na kuchyňském nábytku bývají povrchy upravené většinou speciálními laky, které chrání dřevo proti vlhkosti a odpuzují mastnotu, špínu a vodu. Proto by se lak neměl poškrábat ani přijít do kontaktu s horkými předměty. K čištění lze použít čistící prostředky na sklo, při velkém znečištění i alkohol, který je však třeba dobře zředit vodou. Po vyčištění otřete povrch dosucha měkkým hadříkem. Nepoužívejte práškové čistící prostředky ani leštidla či vosky, které by mohly narušit a zmatnit povrch.

Mramor, žula, granit, kámen

Tyto materiály je třeba čistit velmi pečlivě - vodou na houbičce či hadříku. Do jejich porézního povrchu tekutina rychle vsákne a na něm mohou vzniknout fleky. Co nejdříve třeba odstranit zejména víno, citron, ocet a ovocné šťávy. Přibližně každé dva měsíce třeba kamenné plochy ošetřit tekutým voskem nebo jiným prostředkem, který odpuzuje vodu. Nesmí se však používat ocelová vlna a práškové prostředky na bělení, které obsahují kyseliny.

Ušlechtilá ocel - nerez

Je to velmi hygienický materiál, který se snadno čistí vodou, ale třeba ho hned vysušit měkkým hadříkem. Lze použít všechny čistící prostředky určené na ušlechtilou ocel. Satinované plochy se doporučuje čistit ve směru satinování. Případné fleky po vodním kameni se dají vyčistit horkou vodou, zředěným octem nebo bikarbonátem. Nedoporučuje se používat práškové prostředky, které mohou poškrábat ocel, ani hadříky s kovovými vlákny, prostředky obsahující chlór, kyselinu solnou nebo bělící prostředky.

Umělý kámen (corian)

Jeho údržba je jednoduchá, čistí se běžnými prostředky. Při čištění je výhodou jeho hladký povrch bez spár a spojů. Praktické je také to, že případné menší poškození (například ostrým předmětem nebo cigaretovým nedopalkem) se dají odstranit brusným papírem.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…

Puligen – vysoce kyselý sanitární čistič, 1l

Koncentrované prostředky úklidové chemie šetří naše ruce, prostory, obaly a také naši peněženku. Patří mezi ně i...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…

Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…