Láska není totéž co zamilovanost

Pokud mluvíme o lásce a zamilovaní, obě představují intenzivní emoce, které cítíme k druhé osobě. Tyto pocity se často zaměňují, a přitom se od sebe odlišují.

vztahy, láska, zamilovanost, lidé

Co je to zamilovanosti?

Zamilovanost je spíše stav jakéhosi úplného unesení silnou a iracionální vášní. Intenzita emocí je velmi silná. Významným znakem zamilovanosti je silná potřeba být v blízkosti dané osoby. Obvykle se vyskytuje na začátku vztahu, kdy v centru pozornosti stojí sexuální přitažlivost. Typickými symptomy je její naléhavost, intenzita, touha, úzkost, vysoce rizikové volby, bezproblémové opuštění toho, co bylo kdysi ceněné. Ve vztahu dominuje vzájemné spojení s cílem pohlavního uspokojení.

Je to jen dočasné

Zalíbení je spojení s pocity vše pohlcující euforie podobné rekreačním drogám, zaslepeností. Přítomna je schopnost cokoli riskovat. Výsledkem konce může být prožívání prázdnoty plus následky spojené s různými volbami uskutečněnými pod vlivem "dočasně zastíněné mysli". Zalíbení je dočasné, nevydrží bez přídavku lásky a fyzické přitažlivosti. Zamilovanost je rychlá jako jiskra v suché trávě a zanechává pocity prázdnoty. Je dočasná a po jisté době vyprchá, je spíše iluzorní. Kritika směrem k zamilovanosti se centruje na ovládání osoby chemií mozku, ne srdcem, ztráta racionálního hodnocení toho, co je pravdivé a hodnotné.

Co je to láska?

Láska může být popsána více než pocit intenzivní náklonnosti a citu vůči druhé osobě. Je to emoce mezi dvěma osobami a proto se označuje často i jako "interpersonální" láska. Láska může začít zamilovanosti nebo touhou a postupně se změní na lásku. Hlavními znaky jsou emocionální připoutání k druhému, pocity důvěry a náklonnosti. Láska vzniká bez vědomého úsilí. Je vnímána hodnotněji. Typická pro lásku je věrnost, loajalita, důvěra, ochota obětovat se pro druhé, snaha o vyřešení sporů, schopnost hledat kompromis tak, že buď oba ve vztahu vyhrají nebo alespoň dá jedna strana šanci názoru druhé.

Je to závazek k tomu druhému

Charakteristické chování jsou upřímné záměry a přemýšlení o pocitech druhé osoby před samotným jednáním, hluboká náklonnost, spokojenost, důvěra. Partneři komunikují a vyjednávají. Láska vyžaduje hodně nesobeckosti a slušnou asertivitu. Milující je pro druhého nejlepší přítel. V lásce vzniká atmosféra bezpečnosti, míru, pevného partnerství, které mohou poskytnout ideální prostředí pro zvýšení věří, bezpečí pro děti. Dá se o značit i jako partnerství. Láska je postupný proces. Láska se prohloubí v průběhu času a může pokračovat po celý život.

Dá se milovat jednoho a zamilovat se zároveň do jiného?

Samozřejmě, dá se zamilovat i do jiného člověka i v manželství, ale je to spíše vnímáno jako touha. Ironicky by se dalo říci, ano, dá se zamilovat, pokud neprožíváte lásku k partnerovi. Pokud se odehraje něco takového ve vztahu lásky k partnerovi a zároveň je zde přítomna zamilovanost do jiné osoby, tak to přináší obvykle pocity bolesti a konfliktu pro partnera.

Zamilovat se dá v každém věku a kdykoliv

Ano, je možné, že se můžeme zamilovat, i když jsme ve vztahu či v manželství s jiným. Ale nebude to asi fungovat, pokud očekáváme, že to půjde bez dotčení lidí kolem, popřípadě i sebe. Pokud je však někdo "uvíznutý" v manželství či ve vztahu, může se snadno zamilovat nebo hledat útěchu u druhého člověka. A samozřejmě, názory se na tuto otázku různí: Mít několik vztahů je možné, protože jsou lidé, kteří jsou otevřeni pro mnoho vztahů najednou; být v manželství a být zamilovaný do někoho jiného je možné, pokud je manželství pouze sociální značka; nebo ve vztazích, které jsou nastaveny jako otevřené a partneři mají i několik jiných partnerů. Takový je prostě život. Krásný, ale nevyzpytatelný...

comments powered by Disqus

Podobné články


Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Chcete se milovat jinak? Promluvte si otevřeně se svým partnerem!

Milování je ve vztahu důležité. A neméně důležité je, o něm také mluvit! Pokud chcete, aby vám to s partnerem či...
více…

Láska lázeňská je příjemná věc, ale má své meze

O lázeňských švihácích bylo napsáno a dokonce i nazpíváno mnoho. Přesto už patří k minulosti. Ale k minulosti...
více…

Jak napsat zamilovaný dopis?

Poslat a napsat zamilovanou SMS, to je otázka často pouhé minuty. Slova jako miluji tě nahradí kreslené znaky....
více…

Proč to stále gayové a lesbičky mají u nás těžké?

Sexuální orientací vnímáme jako přitažlivost k osobám stejného nebo rozdílného pohlaví. Ale je třeba brát na...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…

Líbání prodlužuje život o pět let

Pozitivní účinky líbání byly objeveny už dávno a známe je všichni. Méně lidí však ví, jak blahodárně působí...
více…

Práce v domácnosti je záležitost obou partnerů a také otázka jejich vztahu

Kdo u vás doma uklízí, žehlí, pere, vaří a věnuje se domácnosti? My jsme si na rozdělení domácích prací mezi...
více…

Jak se stát atraktivním mužem?

Mají to nebo nemají ženy jednodušší? Nanesou si make-up, upraví vlasy, nalakují nehty, něco pěkného si obléknou,...
více…