Miminka a náušnice - propíchnout, nastřelit nebo nechat na později?

Po narození děvčátka řeší rodiče kromě budoucích nákupů sukní a šatiček i zásadnější investice. Koupit a následně nechat holčičce aplikovat náušnice? Je to zvyk hodně běžný a proto malých děvčátek, které nemají ještě jako miminka propíchnutá ouška je opravdu málo. Ale jen někteří rodiče se zamýšlí nad tím, zda-li miminku, které se nemůže bránit vlastně dělají dobře.

děti, miminka, zdraví dětí, náušnice

O náušnicích obecně

Zdobení náušničkami patří k historicky dávným zvykům. Už ve starověkém Egyptě se pomocí kamenů vsazených do náušnic ovlivňovalo zdraví jejich nositele, piráti si prý vpichem zlaté náušnice do určitého bodu zlepšovali zrak. V minulosti bylo nošení náušnic projevem bohatství a společenského statusu (u žen) a naopak u mužů to byl často znak rebelství (nosili je převážně loupežníci, zbojníci, piráti). Později nastalo období, kdy se propichování uší považovalo za barbarství. Ale v 70. letech minulého století se náušnice do módy vrátily a dodnes se těší velké oblibě.

Nejvhodnější čas pro náušnice

Ještě i dnes se mnozí domnívají, že miminko je méně citlivé vůči bolesti než starší děťátko. Chyba! Poslední výzkumy totiž dokázaly, že propíchnutí ušních lalůčků (tzv. piercing uší) je bolestivé, protože novorozenec už reaguje na bolest, dokonce už 6-měsíční plod v mámině bříšku dokáže vnímat nepříjemné pocity. Kromě výrazu obličeje, pohybu těla je projevem bolesti u malých dětí i typický napjatý, pronikavý pláč ve vysokých tónech. Tématem polemiky bývá i podání analgetik novorozencům, protože není přesně známo, jak se malý organismus s těmito léky vypořádá. Riziko vzniku komplikací souvisí i s oslabením imunity v důsledku stresu, kterému je dítě vystaveno při bolestivých zákrocích. Čím menší dítě, tím vyšší náchylnost k zánětům. Většina lékařů doporučuje propíchnutí nebo nastřelení až od šesti měsíců věku dítěte. V tomto období se ušní boltec ještě vyvíjí a mění tvar. Později bychom mohli zjistit, že náušničky nejsou na "tom správném" místě. Dokonce v některých salonech nastřelují náušničky dětem až od jednoho roku. I v tomto věku je třeba dítě pozorně hlídat, aby si ouška nechytalo a manipulací s náušničkami si nepoškodilo lalůčky či nedostalo infekci.

Propíchnout či nastřelit?

  • O propíchnutí jehlou můžete požádat v ambulanci u vašeho pediatra (dokonce přímo v porodnici). Při tomto způsobu se doporučuje použít náušničky, které se nasouvají zezadu, aby se protáhly ouškem současně s tím, jak se bude jehla vytahovat. Pro náušničky zepředu je třeba jehlu nejprve vytáhnoutt a až potom do krvácející ranky náušničky vsunout. Před zákrokem náušničky namočte minimálně na 24 hodin do lihu kvůli dezinfekci.
  • Nastřelování je méně bolestivá metoda. Ranky se lépe hojí. K dispozici jsou ústavy lékařské kosmetiky, kosmetické salony, akupunkturní střediska nebo piercingová studia. O nastřelení náušnic můžete požádat také v mnoha klenotnictvích nebo u pediatra. Podle rad akupunkturistů můžete navštívit studio, ve kterém používají akupunkturní mapku boltce. Obvykle se za zákrok neplatí, zaplatíte za náušnice ze speciálního kovu. Nastřelené náušničky ale nevyměňujte za jiné dříve než po pěti až osmi týdnech. Předtím si prověřte, zda je ranka už zahojená. Propíchnutí ucha se hojí 3 - 5 týdnů.

Jak ošetřovat propíchnuté ouško

  • Před každou manipulací s oušky si pořádně umyjte ruce.
  • 2x denně (nebo častěji) ošetřete propíchnuté místo lihem, přičemž náušnicí točte (v případě nastřelení) nebo ji protahujte (v případě náušnic s ouškem). Náušnice nedávejte z uší dolů!
  • V prvních dnech chraňte uši před vodou, šamponem a jinou kosmetikou.
  • Až do úplného zhojení dávejte pozor, aby na oušku nezůstaly zbytky šamponu.
  • V případě zarudnutí, svědění, hnisání navštivte odborníka, který propíchnutí ouška provedl, případně pediatra.

Rizika

  • V uších je velké množství nervových zakončení, neprofesionální propíchnutí může způsobit velké komplikace.
  • Hnisání - i přes dodržení přísných hygienických opatření při zákroku se může stát, že se ranka zanítí a začne hnisat. Proto se doporučuje okolí vpichu alespoň 2x denně potírat dezinfekčním prostředkem (60% líh) až do úplného zhojení. Třeba omezit kontakt oušek s vodou při koupání a mytí vlásků. Pokud ranky zahnisají, nemusíte náušničky hned vytahovat. Navštivte raději svého pediatra a požádejte o lokální antibiotika.
  • Alergie - abychom se vyhnuli alergiím, měli bychom pořídit náušničky z ušlechtilých kovů, jako jsou zlato, stříbro nebo chirurgická ocel. V některých případech se osvědčil titan. I v 14 a 18-karátovém zlatě či chirurgické oceli se mohou nacházet známé alergeny - nikl, chrom či kobalt. Obzvláště opatrní bychom měli být při volbě drahých kamenů, které mohou mít na malý organismus nežádoucí účinek.
  • Nikdy dětem nedávejte bižuterii!
  • Požití, vdechnutí - ve věku do 1 roku si temperamentnější dítě může náušnici nechtěně strhnout a spolknout ji. Nebezpečné může být i její vdechnutí.
  • Keloidy - někdy se v místě propíchnutí mohou vytvořit keloidní jizvy.

Náušnice zdobily lidi odpradávna

Někdy více, jindy méně. I dnes se těší velké oblibě, a právě proto mnoho rodičů příliš nepřemýšlí, zda své dceři náušnice dají nebo ne. Otázky, které obvykle řeší, jsou způsob propíchnutí a věk dítěte. Najdou se však i tací, kteří jsou přesvědčeni, že propichování uší je nebezpečné či škodlivé. Rodiče, kteří přenechávají tuto volbu na dítěti ve vyšším věku, resp. dospělosti, považují za nesprávné rozhodovat o propichování oušek za dítě. Jak se však potvrdilo i v našem průzkumu prostřednictvím ankety, většina rodičů rozhoduje v této otázce za dítě. Jelikož propichování uší, i když je možná považováno za rutinní záležitost, nese s sebou i možné komplikace a je nevratným zásahem do dětského organismu, je dobré před tímto rozhodnutím zvážit důvody a význam tohoto zákroku pro vás i pro vaše dítě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

První pomoc pro děti, které spolkly co neměly

Malé děti strkají do pusinek vše, co najdou a co se jim líbí či voní. Občas je problém strčit jim něco do pusy, co...
více…

Vyšetření sluchu u novorozenců a včasné odhalení sluchových vad

Vyšetření sluchu novorozenců se provádí speciálním lékařským přístrojem, který ale nevlastní všechny...
více…

Řeč batolat - dvouhodinová výuka znakování

Miminka sice nemluví, ale gesty vyjadřují své pocity. Je to znaková řeč - znaková řeč batolat. Jak jí porozumět?...
více…

Jaké jméno vybrat pro dítě?

Jak vybrat mezi spoustou jmen to nejlepší? To je otázka, která bývá občas i předmětem hádek mezi rodiči a...
více…

Řeč a její složitý vývoj u dítěte do jednoho roku

Řeč u dítěte do jednoho roku věku nelze rozvíjet samostatně, ale musí současně probíhat i rozvoj ostatních...
více…