Nebezpečí, které hrozí dětem v překrytém kočárku

Svítí vašemu děťátku do kočárku sluníčko? Určitě ho šimrá, dráždí oči a mohlo by ho i spálit... Nač riskovat tyto komplikace, raději dáte přes kočárek plenku, šátek, ručník, prostě co máte k dispozici a jste v klidu. Ale omyl, milé maminky! Právě jste vašemu miminku nebezpečně zvýšily teplotu v kočárku a hrozí mu přehřátí!

miminka, kočárek, děti v kočárku, přehřátí miminek, maminky, péče o dítě

Nebezpečí přehřátí

O nebezpečí přehřátí dětí v uzavřených autech se mluví v poslední době dost, víte však, že můžete ublížit vašemu dítěti i v rozpáleném kočárku? Ještě horší, pokud používáte plenku, či jiné tkaniny na překrývání stříšky ve snaze, aby na dítěti nesvítilo slunce, nebo aby mělo klid při spánku. Pokud máte takový zvyk, rychle s ním přestaňte - zamýšleli jste se někdy nad tím, jaká teplota je pak v kočárku a co to dělá s vaším děťátkem?

Neúmyslné, ale opravdu nebezpečné

Nejčastěji se nedopatření, které mohou ohrozit život dítěte, dopouštějí prvorodičky na svých novorozencích. Ve snaze o co nejlepší péči, dětičky v kočárcích navzdory vysokým teplotám pořádně zazipují, aby jim náhodou neuškodilo trošku slunce nebo větřík, překryjí jediný otvor do kočárku. Tato technika, kterou chtějí dětičky chránit, je však ve skutečnosti přivádí do nemalého nebezpečí. Mohou dokonce přestat i dýchat! Teplota v překrytém kočárku může být až o 15 stupňů vyšší než venku!

Dítě je jako v termosce

Kočárek zastíněný tenkou přikrývkou se může pro malé děťátko stát hotovými kamny. V parném létě může uvnitř nastat během pár minut teplota 37 a více stupňů, což je pro malá miminka nebezpečné. Jsou známy případy úpalu, ale i syndromu náhlého úmrtí kojenců, kteří byly uzavřeni v kočárku. Navíc - musíme si uvědomit, že když sálá na samotný kočárek slunce, i materiál se přehřívá a uvnitř vzniká hotová teplotní past. Když překryjeme ještě i stříšku, jediný otvor, kudy dítě má přístup k čerstvému ​​vzduchu a kterým ho i my můžeme sledovat, zabarikádujeme proudění vzduchu. Dítě zůstane v kočárku uvězněno jako v termosce.

Hrozí, že přestane dýchat

Kromě samotného přehřátí dochází i k jinému nebezpečí. Děti, uzavřené v přehřátém kočárku mohou svou situaci automaticky vnímat tak, že jsou opět v děloze. To jim dá důvod k tomu, aby přestaly dýchat. Nejhorší je používat pro účely překrytí deky nebo mušelínové látky, ani pleny však nejsou bezpečné. Jakákoliv přikrývka na překrytí může způsobit nebezpečné přehřátí, proto na ně raději zapomeňme a upozorněme i maminky ve svém okolí. V mírném teple stačí dvacet minut, kolik při tropických vedrech? Raději to nezkoušejte! Studie ukázala, že teplota uvnitř kočárku může během teplého letního dne dosáhnout 25 stupňů. Pokud však kočárek překryjeme byť tenkou přikrývkou jako stínítkem, do pár desítek minut v něm nastane teplota ohrožující život dítěte.

Nešťastná bariéra

Překrytí kočárku navíc vytváří nebezpečnou bariéru mezi miminkem a maminkou. Maminky si myslí, že děťátko je v pořádku, v klidu a nic jej neruší - může klidně spinkat, realita však může být úplně jiná. Pokud bude mít děťátko nějaký problém, maminka ho vůbec nezaznamená, protože na dítě nevidí. Nedokáže ani sledovat teplotu dětského tělíčka, ani jiné projevy nebezpečných situací. Pokud si chceme být na jistí, že dítě je v pořádku, musíme na něj přece vidět - nejlépe nonstop.

Jak bojovat proti slunci?

Pokud máte pocit, že stříška nechrání dítě před sluncem dostatečně nebo používáte již kočárky bez stříšky, dobrou volbou jak zabránit přímému slunci je slunečník, který se dá připnout přímo na kočárek.

comments powered by Disqus

Podobné články


Pláč malému dítěti škodí, nechávejte miminka dlouho plakat!

Nechte miminko vykřičet, vytrénuje si plíce?! Opravdu tomu věříte, a jste tak zaneprázdnění, že nemůžete...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Závislost na návštěvách solaria a nebezpečí kombinace solaria se slunečním svitem

O škodlivosti a pozitivních účincích solária se vedou nekonečné diskuze. Každopádně, solaria jsou určená pro...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…