Orchideje - exotická krása

Orchideje jsou oblíbené zejména pro své nádherné exkluzivní a vytrvalé květiny. Dlouhá léta přetrvával v lidech nepravdivý mýtus o jejich náročném pěstování, a tak se v bytech prakticky neobjevovaly. V sortimentu však lze nalézt několik nenáročných druhů a kultivarů, které dokáží nádherně rozkvést i na oknech moderních bytů bez nároků na vyšší péči. Navíc, kvetoucí orchidej působí v moderním, ale i klasickém bytě opravdu velkolepě.

Orchideje - exotická krása

Kvetoucí orchideje mohou zdobit interiér od prvních podzimních dnů až do zimy

Barevné spektrum květů těchto rostlin je opravdu široké a sahá od sněhobílé, žluté, pastelové, růžové, růžovočervené, růžovobílé, oranžové, cyklamenové, ale i hnědé a zelené barvy. Atraktivní jsou i různé pruhované, skvrnité nebo tygrované květy, případně ty, které mají tvarované květní lupínky. Nejideálnějším místem na jejich pěstování je okenní parapet. Orchidej vynikne především v místnostech zařízených v etno-stylu. Stejně dobře se však uplatní i v moderně zařízeném bytě.
Efektně působí tyto rostlinné klenoty díky své vyšší hodnotě i v bytech se starožitným nábytkem, zvláště pokud jsou umístěny na dobře viditelném místě. Spíše však upoutá jeden samostatný a větší exemplář, než několik různých druhů v odlišných velikostech. Sbírka kvetoucích orchidejí bude zajímavější zejména na květinovém stolku, případně v malém teráriu. Při seskupování více druhů orchidejí si lze pomocí zajímavých doplňků (kořeny stromů a zvětralé větve) v bytě vytvořit i imitaci tropické přírody. Je však třeba dbát na co nejlepší a vyrovnaný poměr použitých doplňků a rostlin, aby vzniklá kompozice nepůsobila nezajímavě.

Vhodné druhy do bytů

Pro pěstování v současných bytech jsou vhodné zejména Cymbidium (člunatec), Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum, a take všechny u nás rostoucí orchideje – vstavače. Květní stonky vznešeně působící cymbidie (Cymbidium x hybrid) dosahují délky až 1 ma nesou třásně voskových a voňavých květů ve žlutých a růžových odstínech. Kromě květů jsou tyto rostliny dekorativní i dlouhými listy. Pro pěstování v bytech jsou vyšlechtěny vzrůstově nižší kultivary, které se dají v jednotlivých místnostech lépe umístit. Atraktivní střevíčník(Paphiopedilum x hybrid) má květ podobný malému střevíčku. Pro pěstování v bytech jsou nejvhodnější kultivary se skvrnitými listy. Tento druh kvete jednou za dva roky, ale pak celoročně, nejvíce na jaře a v létě, různě zbarvenými květy. Ty na rostlině vydrží několik týdnů.

Během zimy naopak rozkvétají zelenokvetoucí kultivary

Nejvíce pěstovaným a doporučeným druhem do současných bytů je můrovec(Phalaenopsis), v zahraničí nazývaný také "motýlová orchidej". Kořeny této orchideje často vyčnívají z květináče a mohou se přisát i na parapetní desku. Tento druh je mimořádně vhodný i pro začátečníky. Dobře snáší pokojové teploty a při nízkých nárocích na pěstitelské zásahy kvete celoročně. Květní stvol můrovce vyrůstá hned za novým listem a často rozkvétá několik květních stvolů najednou. Kvetení  je dokonce možné prodloužit odstřižením odkvětu stonky těsně za třetím uzlem. Dlouho kvetoucím druhům vhodným pro pěstování v bytech je i Milton (Miltonia), která upřednostňuje především slunné stanoviště, nejlépe na okenním parapetu.

Důležité kroky při pěstování

V minulosti se pěstování orchidejí v bytě vázalo zejména na vlastnictví malého pokojového skleníku, případně terária. Současní šlechtitelé však přinášejí stále nové kultivary, které jsou vhodné i do různých bytových podmínek. Ty jsou totiž dokonale přizpůsobeny vyšší teplotě současných bytů, ale i nízké vzdušné vlhkosti. Většina orchidejí pěstovaných v bytech pochází z tropů, kde rostou nejčastěji jako epifyt - v korunách stromů. Masitými vzdušnými kořeny dokáží přijímat vzdušnou vlhkost a zároveň ji v nich i uchovávají. S běžnou pokojovou teplotou nemají nové kultivary orchidejí problém. Jednotlivé rostliny však musí být chráněny před sálajícím horkým vzduchem z radiátorů, zejména pokud jsou umístěny na parapetní desce. I přesto však orchidejím třeba zvýšit v bytě vzdušnou vlhkost. Vyžadují totiž mnohem vyšší vzdušnou vlhkost než jiné pokojové rostliny. Nejlepší pro tento účel poslouží obyčejná miska s keramzitem naplněná vodou, případně postřikování v ranních hodinách měkkou, odstátou vodou pomocí ručního postřikovače.

Požadavky na světlo, zálivku a skladbu substrátu zůstávají u nových kříženců stejné jako u původních druhů

Tyto exotické rostliny upřednostní v bytě slunné až polostinné místo.Nejčastěji se pěstují na zmíněném okenním parapetu, kde je třeba je chránit žaluziemi před spalujícím letním sluncem. Orchidej nepotřebuje velké množství vody. V zimě je stačí zavlažovat jednou za týden. Pokud se rostlina nachází v chladnější místnosti (cymbidie), je třeba ji zalévat méně často. Substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout, protože kořeny orchidejí nesnesou přemokření. Kromě pěstování v substrátu je vhodnou alternativou hydroponie. Podobně jako v případě jiných pokojových rostlin, i zde je důležité přihnojování. Je však třeba použít speciální hnojivo na orchideje, které se přidává jednou-až dvakrát do měsíce do zálivkové vody. Orchideje nelze pěstovat v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Na jejich pěstování je třeba si pořídit speciální vzdušný a kyprý substrát, který obsahuje rašeliník, drcenou kůru a drobný roztroušený polystyren. Při pěstování těchto rostlin by se zároveň nemělo zapomínat na dřevěnou nebo kovovou tyčinku, která bude podepírat květní stvol s květy.

Vegetační nádoby

Ušlechtilý charakter kvetoucím orchidejím dodává také vhodně zvolená vegetační nádoba. Její barva by měla ladit s barvou květu, a co je důležité: neměla by odvádět pozornost od květu samého. V případě orchidejí se doporučuje použít spíše klasický jednobarevný keramický květináč. Zejména kvetoucí můrovec lépe vynikne v lesklých a jednobarevných (bílých) keramických nádobách. I v případě těchto rostlin se do popředí dostávají různé pozinkované vegetační nádoby, případně fólií vystlané proutěné košíky. Ušlechtilé květy orchidejí se uplatní nejlépe mezi tmavou zelení a bílými interiérovými doplňky. Pokud se pro orchideje v bytě vytvoří přiměřené vegetační podmínky, každoročně bohatě kvetou. Kvetoucí rostliny, ale i květy samy se stanou hodnotnou a dlouhotrvající ozdobou v každém bytě.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Pěstování salátů na balkoně nebo za oknem

Nemusíte vlastnit zahradu, abyste si mohli pochutnat na křehkém salátu, který vadne na pultech obchodů přímo kosmickou...
více…

Chuť na jídlo zkrotí polévka, jablko, špenát nebo avokádo

Potřebujete zkrotit svou touhu po jídle? Nejznámějším jídlem, díky kterému oklamete žaludek a rychleji ho nasytíte,...
více…

Pokojové květiny, nenáročné na pěstování v domácnosti

Jsou nedílnou součástí našich domovů. Zpestřují nám interiér bytu či domu. Vynikají svou krásou, potěší oko...
více…

Střešní zahrada splňuje ekologické, estetické i ekonomické nároky

Střešní zahrada se u nás ještě stále považuje za drahý a komplikovaný módní výstřelek, který přináší...
více…

Střechy a zeleň - vegetační střechy

Zeleně v našich městech nikdy nebylo mnoho, v dnešní době jí ubývá dokonce i v okolí rodinných domů. Pozemky v...
více…

Rady na téma střešní zahrady

Předtím, než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat....
více…

Pestrý květinový karneval na balkoně

Bohatě kvetoucí letničky dodávají oknům každoročně novou, přívětivější tvář. Velkolepá přehlídka barev a...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…