Pes v rodině a jeho výchova spolu s dítětem

Chov pejska v rodině přispívá ke správné výchově dítěte. Dítě se ve vztahu učí správnému chování nejen ke zvířatům, ale i k lidem. A je to výchova zcela neformální a nenásilná, která přispívá i ke zdravému životnímu stylu.

děti, pes v rodině, výchova dětí, chyby při výchově psa

Nejprve psík, až potom děti

V dnešní době není nic výjimečného, ​​pokud si pejska mladý pár opatří ještě dříve než dítě. Při jeho koupi by však měli myslet hlavně na budoucnost s dítětem. Vždyť pejsek se často dožívá věku i nad 10 let a je vůči němu nefér, pokud se s ním nepočítá v jedné domácnosti na celý život. I na takovou situaci se dá pejsek připravit. Proto využijte každou možnost setkání psa s dětmi, a to již od "štěňátkovského" věku. Samozřejmě jen se souhlasem a v přítomnosti jejich rodičů. Pejsek by měl mít možnost pochopit typické dětské projevy, protože dítě se chová jinak než dospělý.

Pokud se vám miminko právě narodilo,

už z porodnice pošlete pejskovi první pachový pozdrav, např..košilku, nebo bavlněnou plenku, se kterou jste miminko otřeli. Když bude pejsek věcičku očichávat zdůrazňujete jméno děťátka. Po příchodu z porodnice dovolte pejskovi, aby očichat například chodidla miminka.

Děťátko roste a stává se středem pozornosti rodiny

Nesmíme však zapomínat na fakt, že dosud se této pozornosti těšil jen pes. Proto by se na ně nemělo zapomínat a věnovat dostatek času i na aktivity podporující zdravý stav psa, nejlépe v souvislosti s novým členem. Využijte procházky s kočárkem a vždy, když se to dá, berte s sebou i pejska. Přibližně do 3-4 měsíců dítěte se pes o nového tvora zajímá pouze v případě, že venku hlídá kočárek, nebo reaguje na dětský pláč. Vnímá ho jako mládě a tak se k němu většinou i chová - chrání ho.

Když však vaše ratolest začne poznávat svět

a začne se aktivně pohybovat, nastává pro psa změna.Proto mu pomozte vybudovat si k němu co nejlepší vztah a určitě pravidla. Nejlépe i psovi, i dítěti, i sobě a dbejte na to, aby byly dodržovány. V první řadě, nikdy nenechávejte malé dítě s pejskem bez dohledu dospělého. Protože dítě je jím, jako živým tvorem fascinováno a bude jej bez předsudků zkoumat. Může se stát, že ho chytí za slabinu a pejsek se v sebeobraně, nebo v záchvatu bolesti zachová nepředvídatelně. Právě takovým "chvatům" musí rodič, v zájmu dítěte i psa, zabránit. V každém případě nemějte strach, že by si pejsek na dítě nezvykl. Drtivá většina je dostatečně chápavá a nového člena rodiny klidně přijme.

Pejsek přichází do rodiny s dětmi

Pokud jste se rozhodli koupit si pejska a děti již máte, musíte je naučit, jak se mají k němu chovat. V první řadě je třeba jim vysvětlit, že pes není hračka a bolest cítí stejně jako ony. To znamená, že jej sice mohou objímat, musí si však dávat pozor, aby to nebylo pro psa bolestivé. Dále se musí naučit respektu k němu a vštípit mu, aby ho zbytečně nedráždily. Dávejte pozor, aby dítě nesahalo na psí "majetek", jako jsou například jeho hračky, jídlo či misku s vodou. Buďte opatrní zejména při krmení, nebo pokud je pejsek na svém místě a spí. Třeba dítěti vysvětlit, že toto není doba na hraní a pes chce mít soukromí.

Starší děti zapojte přímo do výchovy psa

  • Mohou vám pomáhat s jeho krmením, venčením či výcvikem, čímž je naučíte odpovědnosti.
  • Své povinnosti má však i pes. Například nesmí nikdy brát do tlamy hračky dítěte. Pokud se tak stane, poučte ho, aby ji psovi nikdy nebralo, ale požádalo o to dospělé. Pes nesmí nikdy na dítě skákat, protože ho může vystrašit. Také nedovolte, aby dítě a pes spávali spolu v posteli. Tato důvěryhodnost může vyústit do dominantního chování psa vůči dítěti.
  • K pejskovi se chovejte hezky, neboť dítě všechno vnímá a opakuje podle vzoru. Bude se k němu chovat stejně jako vy. Pokud si zachováte k psovi pozitivní vztah, bude ho mít i vaše dítě a on se mu odmění nejkrásnějším zvířecím přátelstvím.

Problémy mezi dítětem a psem

Problémy mezi dítětem a psem třeba brát velmi vážně a je nutné je okamžitě preventivně řešit. Když je dítě pokousané psem, je to vždy vina dospělého! Pokud si dítě a pes očividně nerozumí, důvodem je naše selhání. Nebyli jsme schopni dítěti vysvětlit, jak psi chápou naše chování a rozhodně jsme nebyli odpovědní majitelé, kteří nedokázali psa naučit, že musí vždy a bezpodmínečně dítě respektovat a nikdy mu nesmí ublížit. Omlouvání a vysvětlování jsou po takové události zcela zbytečné. Vždy je to chyba majitele a jeho výchovy. 

comments powered by Disqus

Podobné články


Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Máte dítě a svatba vám ke štěstí nechybí?

Jste spokojení v partnerském vztahu, ale okolí to nelibě nese? Neustále vám předhazují, proč jste se ještě nevzali?...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Naučme své děti vidět Vánoce nejen přes množství dárků

Vánoce, to pro většinu dětí, ale bohužel i dospělých znamená vytoužené a zasloužené volno, dárky a spoustu...
více…

Jesle, babička nebo chůva pomohou s hlídání dítěte, které nemá věk na školku

Hmotné dávky při péči o dítě lze čerpat až do čtyř let věku dítěte, což je poměrně dlouhá doba a pro dítě...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…