Pozor na nechtěné suvenýry z dovolené!

Léto uvolňuje vztahy. Přispívá k tomu nejen slunečné počasí, ale změna prostředí. Dovolená, kdy si bereme volno i od starostí všedních dnů a pracovních povinností. Ale neměly bychom se chovat až příliš bezstarostně v oblasti, kde může jít o život. A to o život náš, nebo i nově vznikající z náhodných známostí.

dovolená, ženy, antikoncepce, nechtěné těhotenství, pohlavní choroby, vztahy

Riskovaly jste?

Jedna z pěti žen, které jsou mladší než třicet let má během letní dovolené nechráněný pohlavní styk. Pokud k jím patříte, nebylo by od věci navštívit gynekologa. Některé příznaky pohlavních přenosných chorob se totiž mohou objevit až později, případně vůbec a přesto můžete mít v sobě nepříjemné onemocnění. Riskantní je zejména styk s "domorodci", kteří jsou jistě nejednou velmi přitažliví, ovšem intimita s cizinkami je jejich denní náplní. Neznamená to však, že, pokud jste navázaly nezávazný vztah bez ochrany s neznámým Čechem, tak jste ok.

Alkohol a romantika dělají své

Nový průzkum ukázal, že jedna z deseti žen má na dovolené nechráněný styk buď s úplným cizincem nebo s mužem, kterého poznala během svého relaxu. Přestože každoročně se opakuje situace s riskantním nechráněným pohlavním stykem mnoha žen během dovolených, stále přibývá těch, které toto realizují. Samozřejmě, v střízlivém stavu by to s největší pravděpodobností neudělaly, ale když se k tomu přidá alkohol, romantický večer, pro mnohé je těžko odolat.

Plánovaný vztah na jednu noc

Představte si, že na dovolené riskujeme podstatně více než doma, a právě zde je to horší. V domácím prostředí, respektive v zemi, kde žijeme při vztahu na jednu noc s větší pravděpodobností použijeme prezervativ než v cizině. Čtyři z deseti žen přiznaly, že v zahraničí je mnohem menší pravděpodobnost, že použijí kondom. Ještě znepokojivější však je, že třináct procent třicátnic to dokonce plánuje. Takže není to jen alkoholem.

Jelikož jsme chráněné?

Odborníky překvapuje, že navzdory všem výchovným metodám a možnostem antikoncepce, mnoho žen netrvá na bezpečném pohlavním styku s novým nebo jednorázovým partnerem. Mnohé si myslí, že když užívají hormonální antikoncepci, jsou chráněny, avšak toto je daleko od pravdy. Ať užíváte jakoukoli antikoncepci, nejste chráněna před pohlavně přenosnými chorobami, když váš partner nepoužije kondom. Avšak i v tom případě je jisté riziko. Například, pokud nepoužijete kondom při orálním nebo análním styku.

Důvěra, alkohol, nechuť

Nechráněný pohlavní styk s neznámým člověkem na dovolené je tou nejrychlejší a nejjistější cestou jak onemocnět některou z pohlavně přenosných chorob. Tak proč to přesto děláme? Některé ženy tvrdí, že v tom momentě byly tak učarovány, že zapomněly použít antikoncepci, jiné, že důvěřovaly partnerovi, že je neinfikuje. Horší je, že až osmnáct procent mladých svobodných dívek tvrdí, že jsou často příliš opilé na to, aby použily antikoncepci a osm procent prohlašuje, že prostě nemají rády antikoncepci.

Bez ohledu na věk

A v jakém věku se ženy nejčastěji nakazí sexuálně přenosnou chorobou? Ty ve věku mezi 30 a 40 let (u žen v tomto věku je také větší pravděpodobnost, že po styku užijí postkoitální antikoncepci). Za nimi následují mladší, ženy ve věku 18 až 29 let. Překvapivé je také, že průměrná svobodná žena měla nechráněný styk až 11x s celkově čtyřmi různými muži. Průzkum ukázal, že jedna z pěti 30 - 40-letých žen, měla v průběhu ostatních tří měsíců nechráněný styk. Z mladých dívek - teenagerek a dvacátnic mělo nechráněný styk v ostatních třech měsících 15 procent.

Problém obou partnerů

Problém však je často i v tom, že otázka antikoncepce a přenosu pohlavních chorob je nejednou řešena pouze jednou stranou, a to ženou. Přitom by to měla být vždy záležitost obou. Žena se většinou chrání sama před těhotenstvím, ale ochrana před pohlavními chorobami zůstává nejednou zapomenuta.

comments powered by Disqus

Podobné články


Jaké nepříjemnosti nás mohou čekat v létě?

Léto je pro mnohé z nás nejoblíbenější část roku, ale přináší kromě radosti i starosti. Nemáme teď na mysli...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…

Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin

Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání...
více…

Pásový opar obvykle udeří v době snížené imunity

Pásový opar - herpes zoster, je hodně bolestivé, infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus s názvem Varicella...
více…

Přecitlivělost na zvuk je diagnóza, která vyžaduje špunty do uší

Přecitlivělost na zvuky není pouhý rozmar některých citlivějších lidí. Jedná se o klinickou diagnózu...
více…

Nemoc, která začíná nenápadně, ale zabíjí víc než rakovina

Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi zákeřná choroba. Začíná úplně nevinně, ale nakonec udeří silou,...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Test dechu odhalí závažná onemocnění

Téměř žádná nemoc nevypukne okamžitě bez toho, aby tělo nevydávalo varovná znamení. Jen my je, někdy úmyslně...
více…