Prázdniny - ideální čas k návštěvě očního lékaře

Oči jsou důležitý a citlivý orgán. Stále je potřebujeme a neustále zatěžujeme. A často mám ani nedochází, jak necitlivě se k nim chováme. Bohužel často si nevšimneme ani toho, jak jsou na tom se zrakem naše děti. Bereme jaksi automaticky, že si neustále hrají s tabletem, na PC, koukají do usnutí na televizi a ráno je opět necháme koukat, jen aby se samy zabavily a my si mohli ještě chvilku pospat. Samozřejmě, že to takhle není ve všech rodinách, že jsou i zodpovědní rodiče, ale my zde chceme apelovat na všechny, kteří vychovávají děti. Sledujte zrak svého dítěte a nechávejte ho pravidelně kontrolovat. Ideální čas ke kontrolám bývá léto a období prázdnin.

děti, prázdniny, oční lékař, zrak u dětí, prevence, oči, brýle

Ještě před nástupem do školy

Využijte prázdninové období, kdy vaše dítě nemá jiné zátěže a nechte mu před nástupem do školy kompletně vyšetřit zrak. Bude tak dokonale připravené na září a vy mu pomůžete předejít mnoha problémům. Nejen to. Dobrý zrak a správná korekce oček mu zajistí léto bez starostí. Dítě, které špatně vidí, se mnohem dříve unaví. Rychleji ztrácí koncentraci, bývá nepozorné, roztěkané, neklidné a některé z těchto návyků si pak přenáší do dalšího života. Podle očních lékařů nebývá ojedinělé, že rodič si dioptrické vadu svého dítěte nevšimne. Oční čočka je v prvních letech života velmi pružná. Dítě tak dokáže dobře kamuflovat i 5 dioptrií! V takových případech je chybu těžké postřehnout. Jedinou možností, jak ji odhalit, je komplexní dětská oční prohlídka.

Dioptrie bývají dědičné

Na pravidelnost očních vyšetření svého dítěte by měli dbát zejména rodiče, kteří sami trpí vysokou dioptrickou vadou, tupozrakostí nebo šilháním. Svému dítěti předali genetickou informaci se zvýšenou pravděpodobností očních vad. Například tupozrakost (amblyopie) se dá úspěšně léčit jen dokud ještě není ukončen vývoj zrakových funkcí dítěte (ideálně do 6 - 7 let). V mozku se spojují obrazy z obou očí a pokud je obraz z jednoho oka neostrý či poškozený, mozek slabší oko "vypína ". Dítě oko nepoužívá a vývoj jeho zrakových funkcí se zastaví.  Lékaři radí pozorně si všímat reakce svého dítěte. Zda naklání při pozorování předmětu hlavičku, zda se dívá se na hračky jen jedním okem apod. Přivírá jedno očko, sahá mimo nabízenou hračku? Na oční chybu může upozornit i to, že dítě sedí velmi blízko u televize nebo jej vyčerpává kreslení, prohlížení obrázků či jakákoliv práce nablízko. Pokud takové chování zaregistrujete a máte podezření na poruchu vidění, navštivte ihned lékaře. Konzultaci s lékařem neodkládejte!

Kdy podstoupit první oční prohlídku?

  • v 6. měsících věku dítěte - pokud rodiče trpí vysokými dioptrickými vadami, tupozrakostí nebo šilháním
  • ve 3 letech - jako součást prohlídky u pediatra
  • nejpozději však před nástupem do školy - pokud se v rodině nevyskytují oční vady

Jak často chodit s dítětem na oční prohlídky?

  • 1x ročně - každé dítě, i to, u kterého žádné příznaky oční vady nepozorujete
  • v případě dítěte, které se léčí v oční ambulanci podle pokynů lékaře

Kdy urgentně vyhledat očního lékaře?

  • dítě se naklání při pozorování předmětu hlavičku
  • dívá se na hračky jen jedním okem
  • přivírá jedno očko
  • sedí velmi blízko u televize
  • vyčerpává ho kreslení, prohlížení obrázků či jakákoliv práce nablízko

Dětský letní oční servis

Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se přímo nedíváte do slunce, oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření. Pokud chcete mít jistotu, že oči vašeho dítěte jsou dokonalé chráněny, vyberte jim sluneční brýle v certifikované optice. Budou sice dražší, ale jeho zrak spolehlivě ochrání. 

I kšiltovka je lepší než nic

Neviditelná část světelného spektra může způsobit v oku a v jeho okolí řádnou neplechu. UV záření může vyvolat popálení kůže, záněty rohovky či spojivek. Nejčastěji se to projeví bolestí očí, slzením, světloplachostí, až neschopností otevřít oči. Děti tráví venku mnohem více času než dospělí, proto jsou vystaveny ve větší míře slunečnímu záření. Kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí je proto zvlášť důležitá. Děti však bývají neposedné a stává se, že brýle, i ty sluneční, často odmítají. Proto u menších dětí do jednoho až dvou let volíme jako ochranu očí nošení kloboučku nebo kšiltovky. Obecně ale platí, že čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne. 

Výběr brýlí pro malé dítě

Na co se tedy při výběru vhodných brýlí zaměřit? Brýle musí dítěti v prvé řadě super sednout. Musí být pohodlné a praktické. Stejně však potřebujete sledovat parametry skel. Důležitý je stoprocentní ochranný filtr, aby zrak chránil před UVA i UVB zářením. Doporučený je UV 400.

Příliš tmavé brýle škodí

Brýle by však příliš tmavé být neměly. Namísto dokonalé ochrany mohou naopak dětský zrak, ohrozit. Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje ztmavení brýlí na 50-60%. Zcela tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých skel, lepší je si změřit UV filtr ve specializované optice. Ale pozor, v některých situacích je třeba sluneční brýle raději odložit bez ohledu na počasí. Opatrní bychom měli být zejména u dětí s tupozrakostí. U nich je mnohem důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V dnešní době mají i kvalitní čirá skla v dioptrických brýlích UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením. 

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vybrat sluneční brýle?

Také máte ten problém, že brýle, které vám padnou do oka vypadají na stojanu božsky, ale na vás už tak skvělé...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Husté a dlouhé řasy zajistí používání kvalitního séra

Hustší a delší řasy, to je sen téměř každé ženy. Ale co dělat, aby to nebyl jen sen? Je zde možnost nalepovacích,...
více…

Proč jsou dnešní děti obézní a přesolené?

Přesolujete svoje děti? Ne, řeč tu nebude o zdravých pobytech dětí u moře, ale naopak o nezdravém přesolování...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pláč malému dítěti škodí, nechávejte miminka dlouho plakat!

Nechte miminko vykřičet, vytrénuje si plíce?! Opravdu tomu věříte, a jste tak zaneprázdnění, že nemůžete...
více…

Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Jak chránit děti před nebezpečným hmyzem?

Děti milují teplé dny, které jim umožňují pobyt venku. A právě proto je třeba klást velký důraz nejen na jejich...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Jak naučit děti milovat přírodu a dostat je od počítačů?

Stěžujeme si, že naše děti nemají žádný vztah k přírodě, že je nemůžeme “vykopat” od počítačů a že...
více…