Přecitlivělost na zvuk je diagnóza, která vyžaduje špunty do uší

Přecitlivělost na zvuky není pouhý rozmar některých citlivějších lidí. Jedná se o klinickou diagnózu - idiosynkrazii. Přestože není nebezpečná, dokáže svému "majiteli" nepěkně pokazit běžný život.

zdraví, sluch, přecitlivělost na zvuky, špunty do uší

Jak se žije lidem s idiosynkazií

Pacientka Lenka neusne bez špuntů v uších. Odjakživa intenzivně vnímá všechny zvuky, ale přes den ji to tolik nevadí. Zvuky ulice jí však způsobují bezesné noci. Bydlím na sídlišti, kde je mnoho zeleně, ale přesto ji ruší i autobus v dálce, ranní zpěv ptáků či sousedovo napouštění vody. Nedělá ale z komára velblouda, protože jí na řešení problému stačí kvalitní špunty. Horší je, když si je někde zapomene... Vysokoškolský student Erik nechodí na koncerty a neposlouchá hlasitou hudbu, ačkoli ji má rád. Nedokáže se soustředit ani na rozhovor v restauraci, když v pozadí hraje rádio. Překážejí mu zvuky, které jeho spolubydlící v koleji vůbec nevnímají. Chladnička, tikající budík, klepání podpatků či smích na chodbě ho znervózňují, když se učí. Svůj problém řeší rovněž špunty. Bez nich neudělá ani krok.

Hypersenzitivita

Přecitlivělost na zvuky, ale i na světlo, pachy či na pohyb, se nazývá hypersenzibilita. Tento termín poprvé ve své studii v roce 1997 zmínila americká psycholožka Elaine Aronova. Podle ní má až dvacet procent lidí vyhrocenější smyslové vnímání než ostatní. Vysoká senzibilita se u každého postiženého projevuje jinak. Někdo je přecitlivělý na jakýkoliv hluk, přestože má jen málo decibelů. Jiný se nedokáže soustředit na práci, když jeho kolega v místnosti telefonuje nebo vede s druhým rozhovor, ruší ho otevřené dveře na chodbu, zapnutý kávovar nebo tiskárna. Obvykle se tyto somatické problémy spojují s psychikou. Lidé s tímto problémem si musí najít strategii, jak zpracovat přílišnou dráždivost tak, aby je v běžném životě neobtěžovala. Nic jiného jim nezbývá.

Problém v psychice?

Pokud jste přecitlivělí na hluk, může jít o hypersenzitivitu, kdy zvuky vnímáte jako příliš intenzivní, nebo o misofonii, když ve vás běžné zvuky vyvolávají nepříjemné psychické stavy - odpor, stres, paniku. Hypersenzitivita je běžná u lidí, kteří si profesionálně zatěžují sluch a řeč, například u učitelů, zpěváků, hudebníků. Vzácně se vyskytuje i jako důsledek organického poškození mozku po úrazu nebo po cévní mozkové příhodě. Často se však diagnostikuje spolu s tinnitem. Pacienti tehdy pociťují subjektivní šumění či vyzvánění bez vnějšího zdroje zvuku jako vrcholně nepříjemný pocit. Způsobuje jim to stres a vážné psychické problémy.

Zvuk překryjte

Při misofonii vnímáte negativně běžné zvuky, ale nepříjemné pocity vám mohou způsobovat i zrakové či čichové vjemy. Jde o vzácnou diagnózu a dosud neexistuje standardní diagnostický postup ani účinná léčba. Přestože se misofonie řadí mezi psychické poruchy, vědci předpokládají, že prvotní příčina může být v odlišném propojení mozkových center. V případě nadměrné citlivosti a při tinnitu se poměrně úspěšně využívá maskování šumem. Pacient může poslouchat zvuky z počítače, CD či MP3, které svým neutrálním charakterem překryjí ty, které vnímá jako nepříjemné. Extrémní hypersenzitivou trpí často lidé s poruchami autistického spektra. Překážejí jim zvuky, které my ostatní vnímáme jako bezproblémové či běžné. Autistické děti například většinou nesnášejí nákupy v hlučných nákupních centrech, z míry je vyvede obyčejné klepání podpatků, zvonící telefon či jakýkoli jiný ruch, pach nebo pohyb, který se vymyká z jejich stereotypu.

comments powered by Disqus

Podobné články


Nemoc, která začíná nenápadně, ale zabíjí víc než rakovina

Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi zákeřná choroba. Začíná úplně nevinně, ale nakonec udeří silou,...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Test dechu odhalí závažná onemocnění

Téměř žádná nemoc nevypukne okamžitě bez toho, aby tělo nevydávalo varovná znamení. Jen my je, někdy úmyslně...
více…

Lipový čaj zkracuje dobu léčení nachlazení, ale nepijte ho, když jste zdraví!

Lipový květ se sbírá hlavně kvůli tomu, že z něj jde připravit lahodný a zároveň léčivý čaj. Tento čaj má ale...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Víno není terapie na úzkost

Inspirují vás filmy, kde hlavní hrdina přijde domů, nalije si svou oblíbenou skleničku whisky a zhroutí se do...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Jak rozhýbat ztuhlé klouby, když trpíte artritidou?

Pacienti, kteří trpí artritidou s námi asi budou souhlasit, že nejhorší pro ně jsou rána. Ztuhlé klouby a kosti...
více…

První pomoc při krvácení z nosu a poštípání bodavým hmyzem

Jak zastavit krvácení z nosu, ošetřit nebezpečný štípanec a pomoct postiženému při epileptickém záchvatu? Cibule...
více…

Alergie na potraviny je velmi nebezpečná, ale může ji způsobovat i psychika

Mnoho se mluví o pylové alergii. Dokonce máme ve sdělovacích prostředcích pylová zpravodajství,...
více…