Rady pro účelné a vkusné zařizování dětského pokoje

Dětský pokoj můžeme trochu přehnaně označit jako "byt v bytě". Zatímco my dospělí si vyčleňujeme samostatné místnosti na spaní, přijímání hostů i práci, dítě má obvykle na všechny činnosti jen svůj pokoj. V ní se hraje, učí se, komunikuje se svými kamarády, ale i spí, sní a ukrývá své poklady. Má v ní své šatstvo i hračky, které ve vyšším věku nahradí počítači, elektronikou a sportovními pomůckami. Dětský pokoj se mění s věkem, proto by měla být prostorný a měl by mít dostatek místa a pohodlí na hru i na učení.

bydlení, dětský pokoj, děti

Postýlka a přebalovací pult pro čerstvě narozeného potomka zaberou pouze kout pokoje,

musíme však počítat s častým uspokojováním jeho hygienických potřeb. Místo ke koupání a přebalování by mělo být v teplé místnosti bez průvanu, kouře a jiných zplodin. Lhostejné by nám nemělo zůstat ani umístění pokoje pro miminko v rámci obytného prostoru. Dětský pokoj těch nejmenších je vhodné umístit v těsné blízkosti ložnice, případně kuchyně. Zvuková izolace mezi pokoji by měla být dostatečná, aby v noci nedocházelo ke vzájemnému rušení. Nároky na prostor s věkem rychle rostou. Zhruba od jednoho a půl roku se dítě pokouší o samostatný pohyb po bytě, později se začíná soustředěně věnovat hře, i když jen na pár minut. Z vývojového hlediska jde o první "práci" a to bychom jako rodiče měli respektovat a vytvořit na ni podmínky. Co všechno tedy dítě v průběhu času potřebuje?

Umístění lůžka

Aby se dítě cítilo chráněno, je podstatné, kde bude jeho lůžko.Pokud vyrůstá v rodině jedináček, nebývá s oblíbeným umístěním proti dveřím, které dítě zpravidla uklidňuje, žádný problém. Zatímco přibude sourozenec, máme dost času přemýšlet o umístění dvojice pelíšků. Existuje několik základních prostorových řešení. Nejběžnější variantou je rovnoběžná pozice, která přirozeným způsobem vymezuje sourozencům jejich teritorium. V takovém případě nezapomínejme na vhodný odkládací stolek. Lůžka umístěny za sebou přivítají spíše starší děti či sourozenci opačného pohlaví, protože tímto způsobem snadno vytvoříme pocit soukromí. Prostor nad lůžky pak využijeme k umístění polic nebo nástěnek. Takové řešení nám však dovolí jen rozměrnější místnost. Zajímavým řešením je situování lůžek do tvaru písmene L, které kopíruje roh místnosti. Na ukládání peřin lze dobře využít rohový stolek. Pokud potřebujeme ušetřit v dětském pokoji plochu, můžeme jedno lůžko odpoutat od podlahy a připevnit ho na nábytkovou sestavu nebo pomocí konzol pouze ke stěně. V prvním případě získáme další prostory pro ukládání, ve druhém prostor na hry. Atraktivitu uspořádání lůžek ve dvou výškových úrovních ještě podtrhneme, když je uspořádáme v místnosti ve tvaru L.

Předškoláci a školáci

Vedle lůžku zabírá značný prostor skříň na šaty. Důležité je, aby velikost a vnitřní členění odpovídaly tělesným proporcím dítěte a aby ji mohlo samostatně používat. Na ukládání hraček a dalších dětských pokladů jsou potřebné další úložné prostory, které mohou mít různou velikost. Pro předškoláky a školáky jsou velmi vhodné zásuvky, boxy a kontejnery na kolečkách, kam hračky doslova nacpou. Děti budou mít rychle uklizeno a my dospělí si ušetříme nervy. Na školní pomůcky by však měly mít snadno přístupné skříňky, poličky nebo zásuvky v blízkosti pracovní plochy. Požadavkem na prostorové uspořádání dětského pokoje je místo pro hraní, to může být například kobercová plocha. Vlastní stůl bude místem pro psaní domácích úkolů, pro modelování, malování a další činnosti, které by v zájmu rozvoje soustředění mělo dítě dělat v sedě. Zvláštní pozornost si zasluhuje židle, která by měla mít nastavitelnou výšku sedáku i opěradla. Nejstabilnější je židle se středovou podnoží s pěti rameny. Přímo do dětského pokoje je ideální včlenit i zařízení na pohybové aktivity - žebřiny, různé houpačky - nebo zavěsit síť. Pokud žijí v pokoji dvě děti, musíme samozřejmě vše násobit dvěma. Pokud jsou ještě malé, není uspořádání složité. Společný pokoj pro ně naopak představuje po dlouhou dobu mnoho výhod.Často však u dětí rozdílného věku a pohlaví přichází ke kolizi, a tak nové požadavky na přestavbu nebo alespoň reorganizaci na sebe nenechají dlouho čekat.

Dva v jednom

Přechod dětí na druhý stupeň základní školy provázejí prudké vývojové změny, které lze jednoduše shrnout do slova puberta. Přináší zpravidla do rodin i malou bytovou revoluci. Do tohoto období mírumilovný potomek, který vítal příchod rodičů ze zaměstnání, se začíná tvrdě dožadovat soukromí vlastního prostoru a jeho ztvárnění. Po čase většinou nezbývá, než se přizpůsobit, zavřít oči a otevřít peněženku. Úprava pokoje, jejímž cílem je úplné, částečné nebo jen pocitové rozdělení místnosti, něco stojí. Zapojte své ratolesti, mají více fantazie, než si běžně uvědomujeme, a navíc v tomto věku již mohou přiložit ruku k dílu. Kolizní situace vzniká v případech, kdy je třeba vtěsnat do jedné místnosti prváka a studenta střední školy, ať už stejného nebo rozdílného pohlaví. V jiném čase se připravují do školy, jinak spí, také zájmové aktivity mají rozdílné. Studentům pomáhá při školní přípravě stále častěji počítač vyžadující samostatný stolek. Dospívající potřebují více prostoru na sportovní potřeby či audiovizuální techniku, zatímco malého sourozence nadchne kdejaké stavebnice. Adolescent se chce setkávat se svými vrstevníky. Ideálním řešením takové situace by samozřejmě mělo být rozdělení místnosti příčkou. Pokud to z prostorových důvodů není možné, použijeme alespoň paravany, závěsy nebo interiérové ​​předěly v podobě policové sestavy. Pozoruhodné výsledky lze dosáhnout namontováním pohyblivé látkové stěny z vertikálních žaluzií umístěných v rámech na stropě a podlaze. Ve starších domech s vysokými stropy lze samostatné teritorium vytvořit na vestavěné dřevěné galerii.

"Devatero" při zařizování dětského pokoje

  • Antropometrické charakteristiky těla dítěte se rychle mění, a proto je vhodné, aby zařizovací předměty - obzvláště stoly a židle - byly rozměrově přestavitelné (výška sedací a stolové plochy apod..).
  • Předškolní a školní věk je důležitý z hlediska formování postavy dítěte a obzvláště pro výběr kvalitního ergonomicky tvarovaného nábytku na sezení a ležení.
  • Materiály, ze kterých jsou zařizovací předměty vyrobeny, musí být zdravotně nezávadné a snadno udržovatelné.
  • Velkou pozornost je třeba věnovat osvětlení (přirozenému i umělému). Pracovní stůl je vhodné umístit co nejblíže k oknu atd..
  • K lepší pocitové atmosféře přispívá vhodná volba barev a materiálů.
  • Prostorově největším prvkem interiéru pokoje je lůžko. Při řešení interiéru pokoje pro více než jedno dítě je důležitým hlediskem rozdílnost věku a pohlaví.
  • Po desátém roce je vhodné, aby chlapec a dívka měli samostatné pokoje.
  • Z hlediska bezpečnosti je důležité tvarové a materiálové provedení nábytku (bez ostrých hran a rohů, méně vhodné je použití skla atd..).
  • Z psychologického hlediska je vhodné, aby prostory a vybavení pro dvě děti nebo pro dva studenty byly pokud možno rovnocenné.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…

Dětský pokoj je třeba zařídit ekologicky

To, že dítě potřebuje vlastní pokoj, je každému jasné. Dětský pokoj je však třeba i zařídit. Ideální je...
více…

Dětský pokoj a ukládání hraček

Asi do tří let je souboj s hračkami na vás - rodičích. Pak nastává čas, kdy by se i dítě mělo pomalu naučit,...
více…

Dětský pokoj s ohledem na věk dítěte

Věk dítěte je výchozím parametrem při navrhování správného řešení dětského pokoje, jeho lokalizace v bytě,...
více…

Dětský pokoj má růst s dětmi

Vlastní životní prostor, v každém období vývoje dítěte přizpůsobený jeho potřebám a požadavkům, vyžaduje...
více…

Jak pracovat s elektrickým mlýnkem na maso?

S tím, jak jsou si lidé stále více vědomi výhod domácích sezónních potravin, mlýnky na maso a jiné speciální...
více…

Jaké výhody má elektrická žehlička?

Když byla v roce 1882 patentována první elektrická žehlička, muselo být autorovi jasné, o kolik jednodušší teď...
více…

Napařovací žehličky

Stručná historie žehlení a stručné srovnání kladů a záporů napařovacích žehliček na trhu je dobrým...
více…

Jak funguje difuzér na vlasy

Běžné fény do ruky vydávají silný proud horkého vzduchu, kvůli čemuž nejsou vhodné pro ženy s kudrnatými nebo...
více…

O fénech

Ženy i muži používají fény už celá desetiletí na rychlé vysoušení vlasů a na vytváření účesů. Tento malý...
více…