Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli nuceně tolerantního souseda a přistupujte k přestavbě nejen korektně, ale i empaticky.

rekonstrukce bytu, hluk , vztahy, sousedé

Plány proberte se sousedy

Na rozdíl od příslušného stavebního úřadu, sousedé nemusí být o vašem plánu přestavby předem informováni, je to však nepsané pravidlo slušnosti. I forma takového oznámení naznačuje, jak si vážíte lidí, se kterými se dělíte o společné prostory. Rukou psané oznámení ve strohém stylu, vylepené na vchodu dva dny před zahájením prací, skutečně není dostačující řešení. Informujte sousedy alespoň s týdenním předstihem a nešetřete slovy "prosím" a "děkuji", ať je adresátovi po přečtení jasné, že jeho toleranci neberete jako samozřejmost. To, že platí od desáté hodiny večerní do šesté hodiny ráno noční klid - a v tomto čase by se lidé měli zdržet jednání, které by obtěžovalo jejich sousedy - někteří lidé nerespektují. Navíc, při rekonstrukcích či úpravách nebo přestavbách bytů zapomínají na to, že by bylo ideální, upozornit na to sousedy a požádat je minimálně o shovívavost. Situaci je třeba přednostně zkusit řešit upozorněním, žádostí o nápravu či osobním úmluvou. Právo na ochranu klidného užívání bytu nebo domu má přitom nejen jeho vlastník, ale i jeho nájemce. Když argumenty nestačí, policie může hlučnému sousedovi uložit i blokovou pokutu. V případě, že se podobné přestupky sousedů proti občanskému soužití opakují, měl by se poškozený se svou stížností obrátit na správce domu nebo na příslušný správní úřad. I když jsou jejich pravomoci značně limitované, protože hlučné sousedy mohou pouze upozornit, aby dodržovali občanský zákoník, je tento krok důležitým mezičlánkem v případě, že je stěžovatel odhodlán obhajovat svá práva u soudu. 

Hluk i po skončení rekonstrukce?

Rekonstrukce skončila, problém s hlukem setrvává. Co teď? Zvýšená hlučnost zpoza stěn po nedávné rekonstrukci může být varovnou indicií, že práce neproběhly v souladu s předpisy. To je problém, se kterým se lidé často obracejí na specialistu na montáž sádrokartonu. Je totiž možné, že soused si obklady nalepil přímo na betonový panel. Každý pohyb je slyšet, mytí zubů i odkládání kartáčku do sklenice, zkrátka všechno... Stěny mezi jednotlivými byty musí mít adekvátní akustickou izolaci. Jelikož soused toto pravidlo nedodržel a ničím ji nenahradil, porušil zásady správné montáže! Odborník proto doporučuje investovat před samotnou rekonstrukcí čas do přípravy a poradit se se specialistou o vhodném materiálu, aby v maximální možné míře snížil přístup hluku od sousedů. Stále častěji má při nabídkách konkrétních realizací konstrukcí rozhodující vliv cena. Ta je prvořadá, ale bývá i hlavní příčinou, že se používají podřadné a druhořadé materiály. Výsledkem potom bývá i pocit, že bydlíme přímo se sousedy a v bytě vedle nich!

comments powered by Disqus

Podobné články


Inteligentní řídící jednotka vám usnadní život

To, co bylo dříve námětem filmů sci-fi, se začíná stávat současností. Naštěstí ještě nekupujeme vodu v...
více…

Bydlení v industriálním stylu nabídne i panelákový byt

Stylů v oblasti bydlení je mnoho, ne všechny ale mají velké zástupy příznivců. Je to tak i u industriálního stylu,...
více…

Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!

Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Rekonstrukce bytového jádra - návrh, dodavatel materiálu a realizační firma

Bytové jádro je ohyzdnost, které stále ještě “zdobí” některé starší panelové byty. Kromě toho, že jsou...
více…

Rekonstrukce a stavební zákon

Hurá! Budeme mít krásně zrekonstruovaný byt, pusťme se do toho! Nakoupíme cihly, obklady, novou vanu, nové umyvadlo,...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Půdní vestavba - podkroví

Při bydlení v podkroví je mimořádně důležitý správný návrh a zhotovení celé konstrukce střechy, zejména...
více…

Sádrokarton aneb jednoduše a rychle

Také se vám zdá, že byt, ve kterém mnoho let žijete, přestává splňovat vaše představy o moderním a pohodlném...
více…

Montáž sádrokartonu - funkční rozdělení interiéru

Současný trend přikyvuje otevřeným a vzdušným prostorům. Otevřený styl bydlení sice vyjadřuje přátelskou a...
více…