Jaká jsou tajemství dvojčat?

Svět dvojčat připadá lidem fascinující. Zejména pokud jsou k nerozeznání, je to stále tak trochu pro nás nepochopitelné. V posledních letech se výskyt dvojčat zvyšuje, ale stále častěji se stávají případy i více dětí - tři, čtyři, paterčata. Možnost vícenásobného těhotenství zvyšuje umělé oplodnění, při kterém se do těla matky cíleně vkládají dvě a více oplodněných vajíček.

Jak se liší jednovaječná a dvojvaječná dvojčata?

Identická dvojčata jsou jako jeden člověk okopírovaný přes kopírovací papír. Vypadají stejně, protože mají totožnou DNA. Jak je to možné? Oplodněné vajíčko se rozdělí a vzniknou dva naprosto identičtí jedinci. Čili identická dvojčata jsou dvě poloviny téhož vajíčka. Někdy se stane, že se identická dvojčata zcela nepodobají. Mají sice stejné geny, ale může se stát něco, co vzhled jednoho z nich změní. Jedno může být nižší nebo hubenější a podobně. Může to být způsobeno tím, že jedno z nich dostane v těle matky méně živin než druhé nebo bývalo častěji nemocné a tak. Stává se to dost často, že i identická dvojčata se trochu liší. U dvojvaječných dvojčat je to jinak. Byla počata ve stejném okamžiku a společně se narodili, ale mohou se od sebe diametrálně lišit. Dokonce nemusí mít stejnou barvu vlasů, očí, stejnou postavu. Na první pohled je dokonce nemusíte pokládat za příbuzné, pokud se jedno podobá na matku a druhé na otce. Dvojvaječná dvojčata vznikají ze dvou vajíček a dvou spermií. Geneticky jsou na tom stejně jako sourozenci, kteří se narodili s několikaletým odstupem. Proto v tomto případě může jít i o rozdílné pohlaví, tedy chlapeček a holčička.

Povaha

Povahou si bývají dvojčata velmi blízká, zejména jednovaječná. Ale nemusí to být pravidlo. Záleží především na výchově. Psychologové varují, že pokud rodiče dvojčata od malička stejně oblékají a chovají se k nim jako k rozpůleným lidem, zbytečně potlačují jejich osobnost. Je rozumnější nabádat k samostatnosti, aby si každé žilo vlastní život, drželo se vlastních zájmů a měli své kamarády, nemusí mít společné.

Jednovaječná dvojčata mají stejné geny, tedy mívají i podobné povahy a vlastnosti. Proto podobně reagují na stres, mají stejné zájmy a danosti. Při výběru školy a budoucnosti často zcela neúmyslně dospějí ke stejnému výběru. Ale to je právě to důležité: je třeba je nechat přijít na to vlastním rozumem, ne je dávat spolu všude automaticky jen proto, že jsou dvojčata.

Cítění na dálku

Často se říká, že dvojče vycítí i na dálku, co si to druhé myslí, co dělá, zda je v pořádku. Podle lékařů něco jako duševní telepatie na dálku není. Dvojčata mají obvykle podobné sklony - k umění, ale i k zlozvykům - alkoholismus, ale komunikace na dálku je nepravděpodobná. Na druhé straně i lidé, kteří nejsou dvojčata, občas mají tušení, že se něco děje a toto tušení se stane správným. Stačí, pokud jde o člověka velmi blízkého. Toto už patří mezi záhady, které zatím není v našich silách vyřešit.

Dědičnost

Mnoho lidí věří tomu, že dvojčata a více jsou generově dědičné, ale statistiky tomu nenasvědčují. Je sice pravda, že se to občas vyskytuje v některé větvi rodiny po několik generací. Podle lékařů se však velmi často vyskytuje "syndrom mizejícího dvojčete", kde díky moderní sonografii je vidět vedle normálního plodu ještě další, který se však vstřebá. To by svědčilo o tom, že predispozici mít dvojčata mají mnohé ženy, ale u většiny druhý plod přirozeně zanikne asi v druhém měsíci.

comments powered by Disqus

Podobné články


Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

Jak a kdy začít krmit dítě tuhou stravou?

Krmení dětí v některých rodinách probíhá jako krmení dravé zvěře. Dítě mele hlavičkou, tvrdošíjně odmítá...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích, které teenageři plní

Výzvy na internetu. Nové nebezpečí, které ohrožuje naše děti. Děti a mladiství neodhadnou nebezpečí internetových...
více…

Lesní mateřská škola vychovává děti k samostatnosti a má vliv i na zlepšení jejich imunity

Malé děti jsou zvídavé a překvapivě samostatné. Mají rády pobyt venku za každého počasí a jsou k tomu i vrozeně...
více…