Jak správně navrhnout kuchyň?

Kuchyně je komunikačním centrem a místem každodenního setkávání rodiny, ať už při snídani, obědě nebo při večeři. Často je zrcadlem našeho životního stylu. Kuchyni dnes nemusíme schovávat před zrakem návštěv, naopak - může být vkusnou součástí bytu s ukázkou nejmodernější techniky a technologie.

Kuchyň v bytě, zásady navrhování

V rámci rozdělení bytu na provozní zóny kuchyni zařazujeme do denní zóny. Návrh dispozice bytu většinou řeší architekt ve spolupráci s majitelem. Kuchyni je nejlepší umístit na severní nebo severovýchodní či východní stranu. Nedoporučuje se orientace na jižní a jihozápadní stranu, protože v kuchyni vzniká při vaření teplo a netreba ho ještě zdvojovat orientací na slunečnou stranu.

Kuchyně vyžaduje napojení na instalační sítě, jako jsou přívod a odtok vody, přívod plynu, elektřiny, napojení digestoře (i když dnes už existují digestoře, které nemusí napojit na šachtu). Při návrhu bytu v obytném domě jsme limitováni umístěním svislého bytového jádra v rámci celého domu. Kuchyni třeba umístit co nejblíže k jádru se zabezpečením všech médií a s dodržením uvedené orientace na světové strany. Při návrhu rodinného domu je postup opačný. Nemusíme se přizpůsobovat dispozici, ale Dispozici přizpůsobujeme našim požadavkům a typologii navrhování. Je ideální, pokud je přístup do kuchyně samostatný (ne přes jinou obytnou místnost) a v blízkosti vchodu do bytu, abychom nemuseli s nákupy absolvovat "okružní jízdu" po celém bytě. V rodinném domě někdo může preferovat, aby byly v kuchyni i tzv. zadní dveře napojené např. na hobby místnost.

Pozitivem je i přímé napojení kuchyně na spíž či komoru, která je orientovaná nejlepe na severní stranu. Může sloužit k odkládání zásob potravin a různých kuchyňských doplňků. Pokud na uskladnění potravin nestačí chladnička s mrazákem v rámci kuchyňské sestavy, další mrazicí box může být umístěn právě v komoře. Při návrhu dispozice rodinného domu by se na tuto malou místnost určitě nemělo zapomenout, v bytě je třeba počítat alespoň se špajzovou skříní.

 

Typy kuchyní

Kuchyně je prostor, kde se připravují a konzumují jídla. Podle velikosti, umístění v bytě a způsobu využití rozeznáváme několik typů kuchyní.

Kuchyňská nika je prostor s plochou menší než 6 m2 a hloubkou maximálně 1,3 m. Navrhuje se v bytech s nižším standardem. Nemusí mít přímé osvětlení a provětrání.

Pracovní kuchyň je samostatná místnost s přímým osvětlením i větráním. Není v ní stolování, je určena pouze k vaření a přípravu jídel.

Kuchyň s příležitostným stolováním je vlastně pracovní kuchyň rozšířena o možnost stolování např. formou snídaňového pultu nebo stolu. V kuchyni s jídelním koutem se kromě vaření odehrává i servírování jídel nejen pro členy domácnosti, ale také pro hosty. To vyžaduje dostatečnou plošnou výměru kuchyně.

Kuchyně propojené s obývacím halou nebo pokojem se nazývají obytné. Propojení s obytným prostorem může být zcela otevřené nebo vytvořené pomocí krátké stěny, nábytku či barového pultu. Vaření, stolování, bydlení a relax v jedné místnosti představují pro někoho ideální typ moderní kuchyně.

 

Synchronizace návrhu kuchyně s výstavbou domu, instalace

Jedním z limitujících faktorů kuchyně jsou elektrické rozvody. Už při projektování bytu bychom měli mít představu o budoucí kuchyni, množství spotřebičů a typu osvětlení. Tuto představu je třeba konzultovat s profesionály - elektrikářem a plynařem. Elektrické rozvody či napojení na plyn a vodu by měly být předem připraveny, abychom nemuseli dělat dodatečné zásahy do hotových obkladů nebo podlahy.

 

Ergonomie kuchyně

Při plánování kuchyně je pro budoucího uživatele důležitých několik parametrů: tělesná výška (zejména pro výšku spodních skříněk a v souvislosti s tím i pracovní desky a pro výšku spodní úrovně horních skříněk); fakt, zda bude kuchyni využívat pravák nebo levák (na základě toho se dá přemýšlet o umístění a vzájemném pořadí jednotlivých center), tělesný handicap (např. přizpůsobení výšky pracovní desky pro osobu na vozíku, absence horních skříněk a pod.).

 

Výškové parametry

Plocha kuchyňské linky nemusí mít jednotnou výšku, i když v běžné produkci kuchyní to tak bývá. Praktické je, pokud jsou spodní skříňky na výškově nastavitelných nožičkách a každý si jejich výši přizpůsobí svým požadavkům. Vyšší plocha je pohodlnější, díky ní se při práci nemusíme hrbit. Je vhodné, pokud je mycí centrum výše, naopak centrum vaření (varná deska) by z bezpečnostních (bezpečná manipulace s nádobím) i praktických důvodů (abychom do hrnců viděli) mělo být nižší.

Pracovní plocha přípravného centra by měla mít šířku 80 až 150 cm. V její blízkosti nebo pod ní by se měly nacházet zásuvkové skříňky s kuchyňskými pomůckami. Stále častěji se namísto klasických spodních skříněk s policemi používají zásuvkové skříňky, které jsou přehlednější (vyrábějí se na hloubku 40 až 60 cm). I šířka pracovní plochy může být různá. Nejběžnější hloubka pracovní desky je 60 cm. Pokud ji rozšíříme o 10 až 20 cm, získáme větší komfort při práci. Tyto centimetry navíc se dají prakticky využít pro odkládání předmětů, které chceme mít stále po ruce. Mohou být ukryty za posuvnou stěnou. U hlubší pracovní desky si můžeme dovolit zavěsit horní skříňky níže bez nebezpečí úrazu hlavy.

 

Uspořádání skříněk

Upřednostňuje se uspořádání v některých modulech. Často používané nádobí patří do snadněji přístupných skříněk. Výborným pomocníkem jsou skříně vybaveny drátěným programem. Systém logicky dělí prostory, přičemž využívá každý centimetr čtvereční. Výsledkem je maximálně využitý prostor a přehledně uspořádány potraviny nebo kuchyňské nářadí a přístroje.

 

Prostorová orientace kuchyňských pracovních zón

Pracovní zóny pro praváka by měly být zleva doprava uspořádány takto: úschova potravin (chladnička, mrazák, potravinová skříň), vaření (sporák, trouba, varná deska, mikrovlnná trouba), mytí (dřez s baterií, myčka) a ukládání nádobí.

Umístění varného centra a jeho velikost závisí na několika faktorech. Pokud budeme vařit na plynovém sporáku, není vhodné postavit ho do blízkosti okna nebo na místo, kde je průvan.

Mycí centrum tvoří kuchyňský dřez a myčka nádobí. Velikost, tvar a materiálové provedení závisí na celkovém řešení kuchyně. Dnes se již většinou používá dřez s odkapávací plochou. Pokud neplánujete koupit myčku a prostorové možnosti dovolují, dobrým řešením je dvojdřez. Pohodlí při mytí ovlivňuje i výběr baterie. Baterie mohou mít výsuvnou spršku, kterou oceníte zejména při mytí větších hrnců. Součástí moderní kuchyňské linky je drtič odpadu. Bývá napojen přímo pod dřezem a zajišťuje zpracování biologického odpadu.

 

Jídelní stůl

Jídelní stůl vybíráme podle velikosti a tvaru kuchyně nebo jídelního koutu a podle počtu usazených osob. Většinou nebývá výškově nastavitelný. Nejrozumnější je výšku stolu a židlí vyzkoušet přímo v obchodě. Výška sedáku židlí musí být přiměřená výšce stolu. Dalším prvkem stolování je barový pult s židlemi. Jeho realizaci ovlivňují zejména prostorové možnosti.

 

Spotřebiče

Nejnovější řady spotřebičů se vyznačují vyspělou technologií a estetickou přitažlivostí. Elegantní design se sofistikovanou technologií, maximální výkon, vyšší úspornost, minimální spotřeba energie, flexibilita, ergonomicky řešená obsluha a elektronické ovládání jsou přednostmi nejmodernějších typů spotřebičů. Při jejich výběru bychom se měli zajímat o stupeň zabezpečení spotřebičů (zejména rodiny s malými dětmi). Rozlišujeme vestavěné a volně stojící spotřebiče. Volně stojící spotřebiče je dobré nakoupit od jednoho výrobce zejména pro jejich jednotný vzhled.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na úložný prostor v kuchyni?

Úložných prostorů není nikdy v bytě dost, ani v kuchyni. Pokud navíc bydlíte v garsonce a snažíte se využívat...
více…

Jak si doma vytvořit venkovskou (rustikální) kuchyni?

Kuchyni asi nejvíce charakterizují vůně, chuť, teplo a pohoda. Vůně skořice, čerstvé kávy a dřeva, a chuť ještě...
více…

Jak vybrat osvětlení do kuchyně?

Kuchyně je nejrušnější místností v celém bytě a její osvětlení vyžaduje pečlivou přípravu. Mnozí přeskočí...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Uni5 Piatti – prostředek na mytí nádobí 5l

Strojové mytí nádobí je dokonalé a bez starostí, ale stále existují předměty, které prostě do myčky nepatří a...
více…

Uni5 Sgrassatore Marsiglia – kuchyňský odmašťovač 750 ml

Kuchyň a mastnota, to je téměř nerozlučná dvojka. Ale pozor! Nerozlučná jen do té doby, než nastoupí účinný...
více…

Neofort Rapido – čistič kuchyňských zařízení 750 ml

V kuchyni není třeba hromadit spoustu druhů čistících prostředků, ale některé jsou opravdu nepostradatelné....
více…

Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…