Klimatizace a náš byt

Při pohledu na rtuť teploměru, která se znovu šplhá kdesi ke třicítce a ani v noci moc neklesá, si mnozí vzpomeneme na dobu před rokem, když jsme si slibovali, že toto léto už určitě budeme začínat s pojistkou v podobě klimatizační jednotky, namontované alespoň v nejexponovanejší místnosti bytu.

Klimatizace je pro mnohé z nás v létě vykoupením. Ale kde najít tu správnou?

Právě v bytech ve městech vyskočí teplota na skutečně neúnosnou míru. Rodinné domy mají i v létě přirozené ochlazení venkovního vzduchu v okolním prostředí - travnaté plochy nežhnou tak jako asfalt silnic a stromy poskytují stín, kterým nejednou stíní i střechu stavby a zadrží vláhu. Jižní nebo západní fasáda několikapodlažního domu se v déletrvajících vedrech nestihnou v noci ochladit. Pak už zbývá jediné řešení - montáž klimatizace. Jako dodatečné řešení ve starší stavbě, která nemá vlastní klimatizaci, se používá několik typů klimatizačních jednotek:

Mobilní (přenosné) klimatizace

Existují dva druhy mobilních klimatizací - kompaktní nebo s odděleným kompresorem a kondenzátorem. Kompaktní klima obsahuje kompresor a kondenzátor a ohřátý vzduch se pak odvádí potrubím (hadicí) ven z místnosti. Je třeba utěsnit otvor, přes který se udělá vývod hadice do venkovního prostoru - otevření větráčku určitě není vhodným řešením. Výkon tohoto typu je přibližně 2 kW a mnohé mají zabudovaný elektrický ohřev. V zimě mohou sloužit i na vytápění. V oddělených jednotkách je část s kompresorem a kondenzátorem umístěna mimo místnosti, například na balkoně nebo pod oknem. S vnitřní jednotkou je spojená dvojitou trubkou nebo hadicí. Jednotky bez oddělené části s kompresorem výrazně zvyšují hlučnost v ochlazovaném interiéru.

Okenní klimatizace

Zahrnují v jedné vnitřní i kondenzační část, jsou praktickým řešením okamžité klimatizace. Klimatizace se instaluje do okna nebo na parapet tak, aby část s výparníkem směřovala do místnosti a část s kondenzátorem do venkovních prostor. Vnitřní i vnější ventilátor jsou poháněny jedním motorem. Tato zařízení jsou určena především pro chlazení, jejich výkon se pohybuje od 2 do 6 kW.

Trh nabízí i okenní jednotky s funkcí vytápění. Jejich výhodou je snadná instalace. Dnes se již používají minimální, neboť se musí umístit do okenního otvoru. Zabírají nezanedbatelnou část okna, o estetičnosti pohledu zejména zvenku se dá dost polemizovat.

Typ "split" nebo "multisplit"

Nejčastěji používané klimatizační jednotky se skládají ze dvou (nebo více - typ multisplit) oddělených částí: ve vnitřní části, umístěné v místnosti, je filtr vzduchu a chladič s ventilátorem. Vnější díl obsahuje kompresor, ventilátor a kondenzátor a s vnitřní částí je propojen obvykle měděným potrubím s tepelnou izolací nebo speciální hadicí.

Typ "split" má pouze jednu vnější a jednu vnitřní část, na rozdíl od typu "multisplit", kde je na jednu vnější část napojeno několik vnitřních částí, a pak můžete klimatizovat i celý byt. Protože vnější část splitové klimatizace bývá umístěna v kompaktní skříni mimo klimatizované místnosti (na stěně domu, lodžii nebo na střeše), klimu v interiéru není téměř slyšet.

Umístění venkovní jednotky

Jako první krok je určení vhodného místa pro vnitřní a vnější jednotku. Venkovní jednotka by měla být na přístupném místě (na balkonech a lodžiích, pod oknem v panelácích, na zemi nebo fasádě rodinného domu do výšky 3 m od země atd.). V případě nedostupných míst se instalace zbytečně prodražuje a komplikuje přístup při případných servisních zásazích a pravidelném čištění. Také je třeba dbát na to, aby vzdálenost mezi vnější a vnitřní jednotkou byla co nejmenší. V opačném případě se instalace opět prodražuje, snižuje se výkon klimatizace i spotřeba elektrické energie je vyšší.

Před koupí splitové klimatizace je nutné prověřit možnost umístění vnější části. Tento krok je třeba konzultovat s majitelem objektu a se stavebním úřadem. Je třeba zjistit možnost odvádění kondenzátu jak z vnitřní, tak z venkovní jednotky. Vnitřní jednotka (v letním období) a venkovní jednotka (v zimním období) kondenzuje vodu (asi 5 litrů za 24 hodin). Nejlépe se řeší odvod kondenzátu samospádem do odpadu, vyvedením mimo objekt, případně se odvádí do sběrné nádoby. Doporučujeme vybírat místo v blízkosti sifonu nebo na obvodové zdi.

Celá propojovací trasa mezi vnitřní a vnější jednotkou: propojovací potrubí s izolacemi, kabely a hadicí se mohou zasekat do zdiva nebo se skryjí v liště. Zasekání trasy je ideální ve stádiu stavby pro prašnost při sekání. Zejména u bytových domů však třeba dát pozor na oslabení nosných konstrukcí, nezasekávat vedení do nosné zdi, případně trasu konzultovat s odborníkem v oblasti stavebních konstrukcí. Provedení s lištou je rychlejší, ale méně estetické. Dlouhé vedení v horizontálním směru se doporučují mírně spádovat pro odvod kondenzátu.

Ve fázi stavby je ideální řešení ukrytí obou klimatizačních jednotek - proto je třeba uvažovat o klimatizaci již v projektu. Projektant by měl při samotném návrhu počítat s umístěním tak, aby se v interiéru objevila jen mřížka nebo štěrbina vývodu vzduchu a celé zařízení s vedením zůstalo skryto před zraky obyvatel domu. Podobně pro vnější část najde v rámci dispozice vhodné umístění.

Nejčastěji se vnitřní jednotky umísťují pod strop. Ideální je, když mají systém difuzéru přizpůsobitelný pro chlazení i vytápění (u klimatizací, které lze použít v dvojím režimu). Při chlazení je funkční horizontální režim - studený vzduch se fouká směrem ke stropu a rozhání se po celé ploše místnosti, pak klesá k podlaze a celý prostor se rovnoměrně ochlazuje. Při vytápění proud teplého vzduchu směřuje k zemi přes štěrbinu pracující ve vertikálním režimu.

Aby nám "klima" neškodila

Přesto, že moderní jednotky mají dokonale propracovaný systém difuzéru, musíme se při jejich umístění v rámci dispozice místnosti řídit několika zásadami:

1. návaznost na venkovní jednotku - ta je dána

2. umístění pod strop - chladný vzduch klesá směrem k zemi, proto je výhodné zejména při ochlazování prostředí, v zařízeních používaných i na vytápění, je vhodné i umístění pod okenní parapet.

3. umístění v návaznosti na pořizovací předměty a pohyb osob v místnosti - ideální je umístění před balkónové dveře, případně před okno. Prostor před balkónovými dveřmi bývá obvykle volný a obyvatelé bytu v něm pobývají minimálně - je vhodný i pro jednotky, které se používají na vytápění. Pokud však najdeme v místnosti jiné, výhodnější místo, které se nevyužívá.

4. pohyb vzduchu v místnosti - abychom si ho uměli snadněji představit, použijeme alespoň schémata pro dva nejčastěji používané typy splitové klimatizace:

Podstropní jednotka

Studený vzduch se dodává paralelně s obvodem stropu, mezi proudem vzduchu a stropem se objevuje negativní tlak, který zapříčiňuje "přilepení" proudu na strop. Tento účinek má velkou důležitost, zvlášť když se dodává ochlazený vzduch. Vzduch má být dodáván v malých množstvích do každé jednotky, s nejširším možným rozptýlením na strop a nejvyšší možnou rychlostí.

Parapetní splitová jednotka

Vyfukuje studený vzduch do místnosti ve vertikálním směru, proud vzduchu odsává vzduch z místnosti. Míchaný vzduch stoupá vzhůru, otáčí se u stropu vodorovně. Stále se míchá se vzduchem v místnosti. Pro účinné míchání může být teplotní rozdíl mezi teplotou okolí místnosti a primární teplotou přiváděného vzduchu i 10 - 15 ° C. V obou případech není třeba budovat proudění zejména studeného vzduchu v místnosti žádné překážky a omezení.

Nákup a instalace

Často se objevují v letácích hypermarketů nabídky na zakoupení cenově velmi výhodných klimatizačních jednotek. Pokud však nejde o přenosnou klimatizaci s jednoduchým zaústěním výfukové hadice do exteriéru, může se nám cena prudce zvýšit při instalaci – i v případě, že jsme zruční a dokážeme více méně odborně zajistit instalaci sami, musíme počítat s nákupem dalšího instalačního materiálu. Servis si musíme v tomto případě také zajistit sami, vhodné je mít i předem zjištěn přinejmenším záruční servis. Pokud při nákupu sice dražších jednotek ve specializované firmě si smluvně zajistíme instalaci, záruční i pozáruční servis, měli bychom se vyhnout případným finančním ztrátám na základě chyb v instalaci či pracného shánění seriózních servisních techniků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Klimatizace a faktory, ovlivňující její účinnost

Správné klima je komplexní záležitost. Které klimatizační zařízení je pro váš domov to nejlepší, ovlivňuje...
více…

Klimatizace ekologicky a levně?

Úmorná letní horka nás postupně nutí instalovat si doma klimatizační zařízení. Teplo bývá zejména v...
více…

Klimatizace - úsporné stropní chlazení

Určitě dobře znáte ten pocit úlevy, když jste v létě z nesnesitelného horka vešli do staršího domu, například...
více…

Zemní kolektory na vytápění budov

Kontrolované větrání moderních budov s vysokými hodnotami tepelných odporů se stává nezbytností. Využívání...
více…

Klimatizace - správný výběr svěřte do rukou odborníka

Během letních veder mnozí (až na několik výjimek sluncechtivých) hledají útočiště ve stínu. Někdy bohužel už...
více…

Tipy na instalaci okenní klimatizace

Během horkých letních měsíců je pro mnohé lidi život bez klimatizace utrpením. Okenní klimatizace je praktickým...
více…

Instalace klimatizace

Instalací klimatizace můžete změnit svůj domov z dusné potní komory na chladné a příjemné prostředí. Majitelé...
více…

Klimatizace nebo větrání okny?

Používání ventilátoru je energeticky nejefektivnější způsob chlazení vzduchu v domácnostech. Někteří lidé...
více…

Jak zastavit kapání z přenosné klimatizace

Přenosná klimatizace může kapat z mnoha důvodů, ale nejpravděpodobnějším z nich je nesprávná instalace do...
více…

Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává...
více…