Domov, soukromí, pevné dveře a bezpečnostní elektronika

Finanční ztráta, nepořádek, pocit ohrožení, bezmocnost. Když se do soukromí domova vloupal cizí člověk, domácnost převrátí naruby, dotýká se osobních věcí, odnese si z ní nejen část majetku, ale i kus soukromí domácích. Majitelé domu nebo bytu kromě majetkové utrpí i psychickou újmu. Ztratí pocit bezpečí vlastního domova. Ten jim nemůže kompenzovat ani náhrada slušné pojišťovny. Po takovém zážitku se poškození nejednou snaží změnit svou adresu, zapomenout ... Nejmodernější prevencí proti takové nemilé zkušenosti jsou elektronické zabepečovací systémy.

Bydlení v nenápadném domě za nenápadnými dveřmi může být jistou formou ochrany soukromí před zloději, stále však platí stará moudrost, že příležitost dělá zloděje. Kdo se zcela vzdá možnosti zajistit si svou domácnost proti nezvaným návštěvníkům, ten se nemůže divit, že i pojišťovny se ošívají uzavřít pojistku na takový nezabezpečený prostor. Odborníci radí raději než na sousedy spoléhat na kombinaci mechanických zábranných systémů s elektronickým zabezpečením. Mechanické zabezpečení by mělo pachatele zastavit, zabrzdit ještě předtím, než se dostane dovnitř domu nebo bytu. Nejnovější elektronické zabezpečení hlásí narušení objektu již v době, kdy se pachatel pokouší dostat přes vstupní dveře nebo okno.

Ti druzí

Současné fungování elektronických zabezpečovacích systémů není velmi vzdálené science fiction před několika desetiletími. To, co si mohli donedávna dovolit knižní a filmoví hrdinové nebo skupina vyvolených, tomu se postupně stává nezbytnou součástí moderních domácností. Bohužel, většina z nás ztratila iluze o sociálním smíru. Křesťanské naplňování přikázání "nepokradeš" má u nás také jisté rezervy. Nezbývá nám tedy nic jiného, než najít právně čistou formu obrany našeho majetku. Zvyk sahat po zbrani naštěstí k nám ještě nedorazil, ale zabezpečovací technika ano. Zabezpečovací signalizace nebo, odbornější: poplašný systém pro hlášení narušení se pomalu, ale jistě stává součástí dokončovacích prací na nových objektech. Dodavatelé těchto hlídačů nabízejí způsob zabezpečení nemovitostí i vlastníkům již zabydlených objektů. Na rozdíl od jiných metod se elektronický systém nesnaží zabránit pachateli, aby vnikl do chráněného prostoru. Jde o to, aby nežádoucího hosta přitom co nejdříve a spolehlivě přistihl pomocí detektorů a signalizace. Názor, že signalizace má smysl jako doplněk mechanické ochrany domu (bezpečnostní dveře, mříže, fólie a pod.) Platí jen, dokud se nerozhodneme pro kvalitní zabezpečovací systém vyšší úrovně, připojený na některý ze zásahových monitorovacích systémů. Pak lze mechanickou část ochrany zjednodušit a výběr vstupních dveří bude jednodušší.

Vybíravost se vyplatí

V první řadě je třeba orientačně určit rozsah zabezpečení s ohledem na typ a velikost objektu. V bytech (kromě přízemních) většinou stačí zajistit vstup, a to kontaktem zabudovaným ve vstupních dveřích nebo prostorovým zajištěním vstupní předsíně či haly. V rodinném domě je situace složitější - jeho rozsah závisí nejen na celkové dispozici a situování objektu v terénu, ale například i na počtu podlaží. Bezpečnost domu se zvýší, pokud ochrání všechny místnosti s okny v přízemí, místnosti s velkými zasklenými plochami nebo s terasou. Kromě detektorů pohybu je vhodné nainstalovat i snímače signalizující rozbití skla. O připlacení za ochranu patra a případně i suterénu rozhoduje majitel nemovitosti. Stejně má na výběr i způsob signalizace případného narušení. Obvykle se rozhoduje mezi sirénou a dálkovou signalizací napojenou na pult bezpečnostní agentury. Zálohované sirény v dvojitém krytu většinou i se zabudovaným majákem se osadí na průčelí domu směrem do ulice nebo obydlené zóny a někdy doplní jednou nebo více vnitřními sirénami. K vyššímu stupni zabezpečení spadají dálkové telefonní nebo GSM komunikátory.V případě poplachu dostanou majitelé či příbuzní hlasovou nebo SMS zprávu na zvolené telefonní čísla. Komunikátory - vysílače zajistí přenos signálu na pult některé z bezpečnostních agentur, které objekty na dálku sledují a v případě poplachu zajistí okamžitý výjezd zásahové jednotky. Pravidelné měsíční poplatky bezpečnostním agenturám však mnoho lidí odrazují. Větší jistotu získají ti vlastníci, kteří se rozhodnou pro celý řetězec akcií od detekce narušení přes jeho zpracování v ústředně až po dálkový přenos signálu o poplachu s následným zásahem výjezdní jednotky. Ve chvíli, kdy se má rozhodnout o vhodné montážní firmě, měla by se mimo jiné zvážit skutečnost, zda se firma umí prokázat licencí pro montáž EZS (elektronického zabezpečovacího systému) a dokladem o odborné způsobilosti pro instalaci přímo od výrobce vybraného zařízení.

Elektronika a její velký bratr

Elektronický zabezpečovací systém může být cenově přístupnější než obvykle našinec očekává. Nižší ceny se samozřejmě týkají zejména panelákových bytů na vyšších patrech. Více bude muset investovat ten, kdo si chce ochránit majetek ve velké vile pro případ, že selže mechanické zabezpečení nebo sledování audio-video- komunikačním zařízením (vnější zabezpečení, halogenová lampa se senzorem, elektronický vrátný, kamera ,...) a zloděj si už přišel na naše. Aby si nepřišel také na své, tak moderní elektronika monitoruje interiér a v případě podezřelých změn v monitorovaném prostoru pošle zprávu okolí, vlastníkům nemovitosti nebo strážcům zákona. Alarm se spustí, když se zaznamená pohyb, hluk, náhlá změna teploty, kouř či plyn. Pro tyto případy jsou citlivé různé druhy detektorů bezpečnostního systému umístěné v okolí oken, dveří či zasklených ploch. Mozkem celého systému je ústředna. Analyzuje signály z detektorů a ovládacích zařízení. Ve shodě s nainstalovaným programem a bez zaváhání rozhoduje o spuštění poplachu. Elektronický systém, který je díky mikročipům propojen s uzamykacími obvody, dokáže kontrolovat několik nezávislých okruhů. Bez spuštění alarmu vejde jen ten, kdo má přichystanou správnou čipovou kartu, zná kód na klávesnici nebo si otevře speciálním klíčem. Vymožeností moderních systémů elektronické ochrany je vlastní vnitřní akumulátor, který dokáže napájet alarm, i když se lupič pokouší o vypojení nebo utržení spojení s ústřednou. Přenos zprávy o neoprávněném vstupu se dostane k majiteli pevnou linkou nebo využitím GSM brány. Nejjistější je připojení na pult centralizované ochrany s nepřetržitým dohledem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Čas dovolených: Jak se chránit před zloději?

Letní sezóna láká k vodě nejen rekreanty, ale i zloděje. V horkých letních dnech jsou koupaliště a vodní nádrže...
více…

Chytrá GSM kamera

Známý český výrobce zabezpečovací a automatizační techniky Jablotron uvedl v nedávné době zajímavou kameru....
více…

Zloději a zabezpečení domu

Jediný skutečně bezpečný způsob je bydlet tam, kde žádní zloději nechodí. Ale pokud vím, kolem domu chodí...
více…

Jak ochránit dům před vloupáním?

V době letních dovolených jsou časopisy plné rad o tom, jak zajistit bydlení před zloději. Ale na ostražitost...
více…

Čtečky otisků prstů?

To, co jste doposud viděli jen v akčních a špionážních filmech, můžete dnes využít i vy. Špičková technologie...
více…

Jaké bezpečnostní dveře?

Vstupní dveře představují překážku, jejíž zdolání je pro šikovného zloděje otázkou pár minut. Obyčejné dveře...
více…

Mechanické zabezpečení a elektronická ochrana domu nebo bytu

Majitele domů a bytů vede k pořízení si účinného bezpečnostního zařízení obvykle až smutná skutečnost, že...
více…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu nejen v zimě

Poslední prodloužený víkend se dá považovat za konec chatařské a chalupářské sezóny. Pár týdnů před...
více…

Jak zajistit byt nebo dům před dovolenou?

Většina z nás si už plánuje dovolenou. Nezapomínejte však při jejím plánování pro zajištění vašeho domova....
více…

Jak chránit sebe i svůj majetek?

Samotné mechanické zabezpečení domu zloděj po určité době pravděpodobně překoná. Pokud si však pořídíte i...
více…