Jak na obklady stěn a stropů?

Kvalita a trvanlivost povrchových úprav stěn a stropů závisí na použitých lepidlech, tmelech a maltě. Na každý problém existuje originální řešení, jen si vybrat.

Obklady

Pro lepení obkladů jsou vhodné podobné lepicí hmoty jako na dlažby, ale i jednosložkové disperzní lepidla na obkládačky v suchém interiéru (na zeď, beton, sádrokaron a ostatní nasákavé a převážně rovné podklady). Pro spárování obkladů jsou určeny stejné spárovací malty jako u dlažby, a to v široké paletě barevných odstínů.

 

Tapety

Papírové, reflexní a tapety z PVC s papírovou vložkou můžeme v interiérech lepit na dřevo, kov (podklad je třeba ošetřit základním antikorozním nátěrem), omítku a aglomerované dřevěné materiály pomocí lepidel na bázi karboxymethylcelulózy, polyvinylacetátových disperzí nebo nejnovější čisté methylcelulózy. Pro zpevnění podkladu se používá univerzální lepidlo na tapety ředěné až 5-násobným množstvím vody. Lepidla obsahují prostředky, které zabraňují tvorbě plísní. Výrobci nabízejí i odstraňovač tapet, který účinně odstraní všechny tapety a disperzní nátěry.

 

Polystyrenové obklady

Na lepení stropních desek, ozdobných lišt, profilů, izolačních desek a panelů z polystyrenu na všechny savé podklady lze použít lepidla na bázi akrylátové disperze nebo syntetická kaučuková kontaktní lepidla, která po vytvrzení dosáhnou velmi pevného, vodě odolného a mrazuvzdorného spoje. Mají velkou počáteční lepicí sílu. Vhodné jsou i jednosložková disperzní lepidla.

 

Těsnící hmoty, tmely, lepidla

Pro vyplňování různých prasklin, spár a podobných defektů staveb, a to starších i novostaveb, se v posledních letech namísto dříve používaných látek stále častěji uplatňují pružné tmely různé chemické podstaty. Ve většině případů jde o tuhé nestékavé pasty, balené do speciálních obalů - plastových kartuší, z nichž se vytlačují pomocí aplikačních pistolí. Díky jedné z vlastností, kterou tyto materiály mají - vysoké přilnavosti k podkladu, se dá většina z nich použít i jako lepidlo.

Většina spotřebitelů nejlépe zná silikonové tmely. Tyto tmely velmi rychle našly uplatnění především díky svým vlastnostem jako vysoká pružnost, odolnost proti vodě, povětrnostním vlivům, UV záření a teplotám v rozsahu od -50 ° C do +300 ° C (podle typu). Další vlastností silikonových tmelů je výborná přilnavost k porézním i nelehčeným materiálům. Zde opět rozlišujeme více typů silikonových tmelů - tmely octanového typu snadno přilnou k nelehčeným materiálům, jako jsou například sklo, glazúrované keramické obkládačky a kovy ošetřené emailovými nátěry. Neutrální tmely (tj. bez octového zápachu) jsou také určeny na mnoho materiálů včetně porézních - zdivo, omítku, neglazúrované obklady, nenatírané kovy a pod.

Z uvedeného vyplývají i hlavní oblasti použití silikonových tmelů - zasklívání, vnější utěsňování spár mezi rámy oken a omítkou, utěsňování dilatačních spár a jiné. Některé silikonové tmely navíc obsahují fungicidní (protiplísňové) přísady. Tyto typy se nazývají sanitární silikony a jsou určeny do prostor se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny, kuchyně, prádelny, bazénové prostory. Kvalitní sanitární silikon vydrží "čistý", t. j. bez černých skvrn signalizujících přítomnost plísně v hmotě tmelu, nejméně pět let. Kromě již zmíněných typů silikonů existuje ještě mnoho dalších, speciálních typů - na výrobu izolačních dvojskel, strukturální zasklívání, na lepení akvárií, tepelně odolné na utěsňování tepelně namáhaných spojů na čerpadlech, rychlostních skříních, přírubách potrubí a pod. Silikonové tmely se vyrábějí v široké škále odstínů, protože je nelze přetírat. Při výběru silikonového tmelu je třeba přihlížet nejen na to, zda jeho použití odpovídá našim potřebám, ale i na jeho kvalitu. Mnoho výrobců ve snaze snížit cenu silikonového tmelu do něj přidává další jiné látky, např. rozpouštědla nebo parafiny. U takových tmelů se však časem tyto látky odpaří, čímž se objem hmoty tmelu zmenší a smršťuje se, což může způsobit i odtržení tmelu od podkladu. V takových případech si pak oprava vyžaduje další náklady.

Další často používanou skupinou jsou akrylátové tmely. Tyto tmely se vyrábějí na bázi akrylátové disperze a dají se ředit vodou. V porovnání se silikonovými tmely jsou podstatně levnější, ale zároveň nemají tak dobré vlastnosti, zejména nejsou tak pružné. Kromě speciálních vnějších akrylů nejsou odolné proti mrazu, proto jsou určeny převážně pro použití v interiérech. Nejčastěji se používají při dotěsňování spár mezi zdivem a sádrokartonovými podhledy nebo při dotěsňování různých podlahových lišt, spár u okenních rámů v interiérech. Akrylátové tmely se dobře přetírají běžnými interiérovými nátěry.

Třetí velkou skupinou těsnících materiálů jsou polyuretanové pěny. Jsou to účinné jednosložkové pěny, které se, díky působení vlhkosti ze vzduchu nebo podkladu, vytvrzují do pevné a trvanlivé polotuhé pěnové struktury. Mají vynikající izolační vlastnosti, dobře přilnou k většině materiálů a rychle se rozpínají až na 35-násobek svého původního objemu. Doporučují se na ukotvení elektroinstalací, dveřních a okenních rámů, izolace, na vyplnění mezer ve zdivu a kolem vzduchových kanálů a potrubí. Vytvrzenou pěnu je třeba chránit před působením ultrafialových paprsků. Někteří výrobci nabízejí i speciální "zimní" pěnu, s kterou se dá pracovat až při dvanáctistupňových mrazech.

 

Stěrkové hmoty

Vyrábějí se ze směsi plniv a pigmentů vysoké jakosti dispergování ve vodní vinylacetátové disperzi a z vodního skla s přísadou aditiv. Používají se na podkladovou vrstvu pod glejové a latexové barvy, pod tapety nebo jako konečná povrchová úprava zdiva betonu, vláknocementu a jiných povrchů v interiérech. Pro vyrovnání drobných nerovností stěn se používá vyplňovací hmota, kterou lze nanášet v silnějších vrstvách, vyplňovat praskliny a díry, kotvit zápustky, zarovnávat a vyhlazovat povrch stěn. Výrobci nabízejí také ihned použitelnou vyplňovací hmotu vhodnou pro větší trhliny (do 3 cm) a do trvale mokrého prostředí v exteriéru a interiéru. Pružná stěrková hmota se vyznačuje celoplošným vyhlazením, jednoduchým zpracováním, dobrou přilnavostí a delší zpracovatelností (do 3 hodin). Koupit můžete i okamžitě použitelnou pružnou stěrkovou hmotu vhodnou na vyrovnávání nerovností stěn a stropů do trvale vlhkého prostředí. Je využitelná beze zbytku a má jemný a hladký povrch, který lze dosáhnout bez broušení.

Vyrovnávací latexové disperzní tmely se vyrábějí ze směsi pigmentů a plniv ve vodní disperzi makromolekulárních látek s přísadou syntetické pryskyřice a speciálních aditiv. Určené jsou pro vyrovnávání nerovností a prasklin (do 0,5 mm), omítek, stěrek, lehčených stavebních hmot, betonu, dřevotřískových a dřevovláknitých desek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ochránit obklady a dlažbu před nadměrnou vlhkostí?

Ochránit obklady a dlažby před nepříznivými účinky nadměrné vlhkosti lze v několika jednoduchých krocích....
více…

Co jsou dekorativní obkladové panely a jak na ně?

Panely MDF a DTD se nejčastěji skládají z potištěné laminované dekorativní vrstvy, která je nalepena na...
více…

Jak si vybrat ten správný obklad a dlažbu?

Přinášíme vám několik užitečných informací, které vám pomohou při výběru správného obkladu, nebo dlažby, a s...
více…

Jak na keramické a cihlové obklady?

Keramické obklady jsou tenkostěnné obkladové prvky vyrobené z rozmělněné směsi jílu, písku, barviv a ostatních...
více…

Jak na dřevěné exteriérové obklady?

Správné použití dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jak na venkovní obklady fasády?

Povrchové úpravy obvodových stěn dotvářejí estetický výraz objektu a zároveň chrání budovu před povětrnostními...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…