Jak na stavbu zahradního krbu?

Uvažujete nad stavbou zahradního krbu? Pokud ano, pak byste měli věnovat pozornost tomuto článku. Přinášíme vám v něm několik informací, které byste měli znát ještě před zahájením plánování stavby. Každé zařízení na přípravu jídla, ať už je to krb, gril nebo i ohniště se musí řídit několika zákonitostmi. Zamyslete se tedy nad jeho umístěním.

V první řadě ... Pokud má být krb dobře a snadno přístupný a ovladatelný, musíme k němu zajistit dobré přístupové cesty. Za další, musíme myslet i na vhodné manipulační prostory. Vždyť na přípravu jídel (krájení, klepání, obalování atd.) potřebujeme pracovní plochu, nemluvě už o tom, že během přípravy chceme mít potraviny a ingredience pěkně "po ruce". Také budeme potřebovat někam uložit vše kuchyňské vybavení potřebné k práci a naplánovat je třeba i vytvoření místa na kuchyňské utěrky. Bylo by vhodné mít v blízkosti tekoucí vodu, ale v podstatě nám na opláchnutí rukou a později i mytí nádobí může stačit i větší nádoba s teplou vodou.

Důležitý je i prostor na uložení zásob paliva.

 

Abychom při přípravě jídel měli pod nohama pevný základ, bylo by vhodné obložit místo okolo grilu, řekněme keramickým materiálem, cihlami nebo kamennou dlažbou. Vždyť si jen představte, jak při přípravě jídla stojíte na trávě, která může být například ještě vlhká po dešti. Odhlédneme-li od této představy, neustálým chozením sem a tam, bychom ji asi dost rychle zešlapali a zedrali.

Při plánování stavby krbu je také nutné myslet i na ty, který budou naše jídla požívat a na jejich pohodu. Pevný základ byste měli vytvořit i na místě, kde bude stát stůl a židle. Zde můžete využít i dřevěné pódium, či podlahu.

Po dešti mohou zůstat rozmočené i příchodové stezky vedoucí ke krbu. Doporučujeme je vysypat jemným štěrkem, ale samozřejmě, ještě předtím byste měli zpevnit podloží.

 

Ať už se rozhodnete v zahradě umístit krb nebo pouze gril, je dobré vždy si zjistit nejčastější směr větru. Je to nutné zejména tehdy, pokud nebudeme na přípravu pokrmů používat výhradně pouze dřevěné uhlí, elektriku či plyn. Zabráníme tak mnohým potenciálním konfliktům s našimi sousedy, kterým by kouř z komína našeho zahradního krbu mohl vnikat, například přes otevřená okna, přímo do bytu.

A když už jsme tím pádem u hledání vhodného místa pro náš nový krb, nesmíme opomenout ještě další důležitou podmínku. Během letních dnů sluníčko vesele hřeje a pálí, takže před ním musíme naše hosty při jídle chránit. Naproti tomu večer je třeba zajistit to, aby byly dostatečně chráněni před případným chladem či větrem.

 

Pokud nenajdete celkem ideální místo, pomohou vám ochranné zdi, které jsou u majitelů zahradních krbů oblíbené nejen jako ochrana proti větru, ale také slouží např. proti zvědavým pohledům sousedů.
Vhodným místem pro stavbu krbů jsou i zastřešené terasy, kde se nemusíme obávat deště či jiné nepohody. Pokud terasa nemá střechu, klidně můžete pro tento účel použít rolovací plátěnou markýzu. Dokonce vám poslouží ještě lépe ... V případě vhodného počasí ji jen srolujete a nad hlavou budete mít pouze modré nebe.

comments powered by Disqus

Podobné články


Základní údržba trávníku

Aby Váš trávník zůstal svěží a zelený, musíte ho správně udržovat. Některé typy tráv vyžadují...
více…

Zásady dětského zahradničení

Máte-li kladný vztah k zahradničení, je velký předpoklad, že k této zálibě povedete i své děti. Začít může...
více…

Letní kuchyně na zahradě

Oheň - živel, který se člověk snaží odpradávna ovládnout, dokáže být příjemným společníkem v podobě krbu,...
více…

Úprava a zpevnění ploch, po kterých chodíme

Zpevněné plochy jsou nejpůsobivějšími stavebními prvky zahrady. Pokud je vydláždíme zajímavým vzorem nebo...
více…

Kouzlo daleké Asie - pivoňky

Mezi nejstarší zahradní trvalky patří bezesporu pivoňky. Už v dávných dobách jejich bílé, růžové nebo tmavě...
více…

Květina na záhon i do vázy - Iberka okoličná

Iberka okoličnatá (Iberis umbellata) je vděčná nenáročná a rychle rostoucí letnička. V červnu, kdy některé...
více…

Grilování a opékání pro každého - 2.část

Hodně toho už bylo popsaného o grilech. Mnoha nadšencům grilování na čerstvém vzduchu to však rozhodování při...
více…

Grilování a opékání pro každého - 1.část

Trávení volného času na zahradě se už nespojuje jen s pracovním výkonem amatérských zahrádkářů, ale i s...
více…

Zahrada v dubnu

Zahradní sezóna v dubnu nabírá na obrátkách. Půda ohřátá sluncem je připravena na vysazování a výsev a...
více…

Bambus v zahradě

Podobně jako voda a kámen, i bambus má v některých kulturách hluboký symbolický význam. V Asii je symbolem...
více…