Jak na stavbu zahradního krbu?

Uvažujete nad stavbou zahradního krbu? Pokud ano, pak byste měli věnovat pozornost tomuto článku. Přinášíme vám v něm několik informací, které byste měli znát ještě před zahájením plánování stavby. Každé zařízení na přípravu jídla, ať už je to krb, gril nebo i ohniště se musí řídit několika zákonitostmi. Zamyslete se tedy nad jeho umístěním.

V první řadě ... Pokud má být krb dobře a snadno přístupný a ovladatelný, musíme k němu zajistit dobré přístupové cesty. Za další, musíme myslet i na vhodné manipulační prostory. Vždyť na přípravu jídel (krájení, klepání, obalování atd.) potřebujeme pracovní plochu, nemluvě už o tom, že během přípravy chceme mít potraviny a ingredience pěkně "po ruce". Také budeme potřebovat někam uložit vše kuchyňské vybavení potřebné k práci a naplánovat je třeba i vytvoření místa na kuchyňské utěrky. Bylo by vhodné mít v blízkosti tekoucí vodu, ale v podstatě nám na opláchnutí rukou a později i mytí nádobí může stačit i větší nádoba s teplou vodou.

Důležitý je i prostor na uložení zásob paliva.

 

Abychom při přípravě jídel měli pod nohama pevný základ, bylo by vhodné obložit místo okolo grilu, řekněme keramickým materiálem, cihlami nebo kamennou dlažbou. Vždyť si jen představte, jak při přípravě jídla stojíte na trávě, která může být například ještě vlhká po dešti. Odhlédneme-li od této představy, neustálým chozením sem a tam, bychom ji asi dost rychle zešlapali a zedrali.

Při plánování stavby krbu je také nutné myslet i na ty, který budou naše jídla požívat a na jejich pohodu. Pevný základ byste měli vytvořit i na místě, kde bude stát stůl a židle. Zde můžete využít i dřevěné pódium, či podlahu.

Po dešti mohou zůstat rozmočené i příchodové stezky vedoucí ke krbu. Doporučujeme je vysypat jemným štěrkem, ale samozřejmě, ještě předtím byste měli zpevnit podloží.

 

Ať už se rozhodnete v zahradě umístit krb nebo pouze gril, je dobré vždy si zjistit nejčastější směr větru. Je to nutné zejména tehdy, pokud nebudeme na přípravu pokrmů používat výhradně pouze dřevěné uhlí, elektriku či plyn. Zabráníme tak mnohým potenciálním konfliktům s našimi sousedy, kterým by kouř z komína našeho zahradního krbu mohl vnikat, například přes otevřená okna, přímo do bytu.

A když už jsme tím pádem u hledání vhodného místa pro náš nový krb, nesmíme opomenout ještě další důležitou podmínku. Během letních dnů sluníčko vesele hřeje a pálí, takže před ním musíme naše hosty při jídle chránit. Naproti tomu večer je třeba zajistit to, aby byly dostatečně chráněni před případným chladem či větrem.

 

Pokud nenajdete celkem ideální místo, pomohou vám ochranné zdi, které jsou u majitelů zahradních krbů oblíbené nejen jako ochrana proti větru, ale také slouží např. proti zvědavým pohledům sousedů.
Vhodným místem pro stavbu krbů jsou i zastřešené terasy, kde se nemusíme obávat deště či jiné nepohody. Pokud terasa nemá střechu, klidně můžete pro tento účel použít rolovací plátěnou markýzu. Dokonce vám poslouží ještě lépe ... V případě vhodného počasí ji jen srolujete a nad hlavou budete mít pouze modré nebe.

comments powered by Disqus

Podobné články


Nový občanský zákoník a soužití se sousedovou zahradou

Dobré mezilidské vztahy jsou někdy nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout trvalý smír v jakékoli oblasti. V...
více…

Zahradní jezírko - dekorace, spojená s možností koupání

Bazény na zahradách a dvorcích sice nabízejí kvalitní a dostačující osvěžení, přesto se v poslední době...
více…

Skalničky je třeba pravidelně dosazovat, hnojit a zavlažovat

Krásně rozkvetlá skalka se může stát nevšední ozdobou mnoha zahrad. Každá skalka je originál, který ale potřebuje...
více…

Trvalky - hnojení, zalévání a rozmnožování

Trvalky sice vydrží poměrně hodně, ale ani ony nejsou bezúdržbové. Pokud se o ně nebudete starat, mohou jim začít...
více…

Zahrada pro alergiky

Zahrada by měla sloužit ke zdravému odpočinku, relaxaci a k upevnění duševního zdraví. Ale pokud máte projevy...
více…

Tajemství nadčasových zahrad: souznění s přírodou

Charakter zahrady vedle zeleně určují rovněž nejrůznější plochy a chodníčky. Ty bychom měli sladit nejen se stylem...
více…

Brutnák lékařský do salátů a přírodní medicíny

Patří mezi jednoleté byliny, má rozvětvený stonek, na kterém střídavě vyrůstají listy vejčitého tvaru. Stonek je...
více…

Zahrada ve stylu staré Anglie

Zahrada, jejíž vzorem je příroda. Malebný terén, divoké neohraničené květinové záhony smíchané s bylinkami i...
více…

Zahrada s úžasnou atmosférou lesa

Každá zahrada má svou vlastní atmosféru, kterou můžeme citlivým zásahem ještě umocnit, nebo naopak tím necitlivým...
více…

Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…