Zklamání bolí, ale druhá šance uzdravuje

Když vám někdo blízký ublíží, zradí vás nebo zklame, je těžké mu odpustit. Přesto je schopnost odpuštění základní vlastností pro udržení vztahů. Neměli bychom to s někým vzdát jen proto, že nás jednou zklamal. Všichni jsme přece jen lidé a ti mají v popisu práce dělat chyby.

vztahy, zklamání, lidé, životní styl, láska

Odpuštění není snadné

Na odpuštění obvykle nahlížíme ve velmi osobním kontextu: když nám někdo šlápne na nohu a omluví se, bez ohledu na míru bolesti, většinou mu odpustíme okamžitě, bez nějaké delší zášti. Víme totiž, že to daná osoba, s největší pravděpodobností, neudělala schválně. Když nám však někdo ublíží úmyslně nebo i neúmyslně, ale je si svého jednání vědom, odpustit není tak jednoduché. Dotyčné osobě jsme věřili, otevřeli se jí a ona naši důvěru zradila - narozdíl od šlápnutí na nohu si to bereme osobně. Odpuštění je ale, zdá se, nezbytné pro udržení osobní harmonie. Pomáhá nám udržet si pocit stability a bezpečnosti. Vědět odpouštět, tedy znamená být šťastnější.

1. Vlastní štěstí

Přestože jsme zde hodně mluvili o lidskosti v podobě odpuštění, v životě někdy přece jen musíme být i trochu sobečtí a myslet i na vlastní štěstí. A pravdou je, že pokud někomu odpustíme, budeme se sami cítit spokojenější a šťastnější. Dokonce jde i o vaše zdraví - skrytá zášť a hněv mohou vyvolat různé psychologické, ale i zdravotní problémy. Odpuštění je proto dobré nejen pro vaši psychiku a duši, ale i pro tělo.

2. Lidé se mění

Nikoho osobnost není "vytesaná do kamene". Lidé se opravdu mění, rostou, dospívají, uvědomují či vlastní chyby, učí se ze zkušeností - tím, že jim dáte druhou šanci, dovolíte jim, aby vám to dokázali.

3. Odpuštění je praktické a šetří energii

Představte si, že se vám doma něco rozbilo a vy zavoláte mechanika, aby to opravil. Jenže za pár dní je věc zase rozbitá. Rozhněváte se na mechanika, že odvedl špatnou práci a zavoláte jiného. Ten je ale ještě horší a vy začnete litovat, že jste nedali druhou šanci tomu prvnímu. Tento jistý princip lze aplikovat i na mezilidské vztahy. Na vašem partnerovi vám vadí tolik věcí, že s ním už nemůžete vydržet. Rozejdete se a najdete si novou známost - s tou je to ale ještě horší a vy si začnete uvědomovat, že ta první osoba vlastně nebyla ani zdaleka tak špatná a že to, co vám na ní tak vadilo, byly vlastně jen detaily. Kdybyste se nad tímto ale zamysleli dříve a odpustili vaší lásce, že není dokonalá, mohli jste si ušetřit čas i trápení.

4. Možná i vy jednou budete potřebovat druhou šanci

Zkuste si na chvíli představit, že se situace otočila. Udělali jste chybu a chcete příležitost napravit ji. Nebyli byste šťastní, kdyby vám ji váš přítel dal? Nemysleli byste to upřímně? Nezáleží na tom zda by šlo o nedorozumění nebo byste skutečně byli na vině, nebylo by hezké vědět, že někomu stojíte za druhý pokus?

Na závěr

Proto pokud dostanete příležitost dát někomu druhou šanci, zkuste to. Může to změnit váš pohled na svět či dokonce na sebe samotné, nebude vás to stát nic jiného, než trochu času a trpělivosti a může vám to dát mnohem víc. Nakonec, odpuštění není závazný dokument - pokud zjistíte, že to daná osoba nemyslela upřímně nebo vás opět zklame, alespoň budete vědět, že nebyla vašim skutečným přítelem. Lepší, než vzdát se hned a nikdy to nezjistit.

comments powered by Disqus

Podobné články


Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Jak přežít pátek třináctého?

Nejste pověrčiví, ale pátek třináctého ve vás vyvolává znepokojení? A víte vůbec, proč zrovna tato číslovka,...
více…

Dobrá nálada není žádná věda

Ovlivňuje vaši náladu počasí? Nejste sami. Lidí, kterým ponuré dny kazí náladu je hodně. Ale to samo o sobě...
více…

Rady pro muže, kterým se nedaří v milostném životě

Základem šťastného partnerského vztahu je souhra v posteli. Možná je to trochu kontroverzní tvrzení, ale průzkumy...
více…

Čokoláda podporuje naše myšlení a zahání smutek

Milujete čokoládu, ale vyhýbáte se jí kvůli tomu, že pochybujete o tom, zda neškodí zdraví a štíhlé...
více…

Proč si připravit doma oběd do práce?

Jsou lidé, kteří neodejdou z domova do práce, aniž by si nesbalili vlastní oběd. Ale často bývají terčem posměchu...
více…

Zdravá svačina, kterou si uděláte v klidu domova, zvýší váš pracovní výkon

Také se již v časných dopoledních hodinách nemůžete dočkat oběda a váš žaludek už dlouho volá po něčem k...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Nepravidelná menstruace a vlivy, které ji způsobují

Nepravidelná menstruace není u mnoha žen nic neobvyklého. Ideální by bylo, kdyby opravdu začínala pokaždé za 28 dní...
více…

Termín menstruace lze ovlivnit léky, ale i přírodními prostředky

Menstruace je pravidelnou součástí života žen a dívek do jejich puberty až do období klimakteria. Jenže,...
více…