Zklamání bolí, ale druhá šance uzdravuje

Když vám někdo blízký ublíží, zradí vás nebo zklame, je těžké mu odpustit. Přesto je schopnost odpuštění základní vlastností pro udržení vztahů. Neměli bychom to s někým vzdát jen proto, že nás jednou zklamal. Všichni jsme přece jen lidé a ti mají v popisu práce dělat chyby.

vztahy, zklamání, lidé, životní styl, láska

Odpuštění není snadné

Na odpuštění obvykle nahlížíme ve velmi osobním kontextu: když nám někdo šlápne na nohu a omluví se, bez ohledu na míru bolesti, většinou mu odpustíme okamžitě, bez nějaké delší zášti. Víme totiž, že to daná osoba, s největší pravděpodobností, neudělala schválně. Když nám však někdo ublíží úmyslně nebo i neúmyslně, ale je si svého jednání vědom, odpustit není tak jednoduché. Dotyčné osobě jsme věřili, otevřeli se jí a ona naši důvěru zradila - narozdíl od šlápnutí na nohu si to bereme osobně. Odpuštění je ale, zdá se, nezbytné pro udržení osobní harmonie. Pomáhá nám udržet si pocit stability a bezpečnosti. Vědět odpouštět, tedy znamená být šťastnější.

1. Vlastní štěstí

Přestože jsme zde hodně mluvili o lidskosti v podobě odpuštění, v životě někdy přece jen musíme být i trochu sobečtí a myslet i na vlastní štěstí. A pravdou je, že pokud někomu odpustíme, budeme se sami cítit spokojenější a šťastnější. Dokonce jde i o vaše zdraví - skrytá zášť a hněv mohou vyvolat různé psychologické, ale i zdravotní problémy. Odpuštění je proto dobré nejen pro vaši psychiku a duši, ale i pro tělo.

2. Lidé se mění

Nikoho osobnost není "vytesaná do kamene". Lidé se opravdu mění, rostou, dospívají, uvědomují či vlastní chyby, učí se ze zkušeností - tím, že jim dáte druhou šanci, dovolíte jim, aby vám to dokázali.

3. Odpuštění je praktické a šetří energii

Představte si, že se vám doma něco rozbilo a vy zavoláte mechanika, aby to opravil. Jenže za pár dní je věc zase rozbitá. Rozhněváte se na mechanika, že odvedl špatnou práci a zavoláte jiného. Ten je ale ještě horší a vy začnete litovat, že jste nedali druhou šanci tomu prvnímu. Tento jistý princip lze aplikovat i na mezilidské vztahy. Na vašem partnerovi vám vadí tolik věcí, že s ním už nemůžete vydržet. Rozejdete se a najdete si novou známost - s tou je to ale ještě horší a vy si začnete uvědomovat, že ta první osoba vlastně nebyla ani zdaleka tak špatná a že to, co vám na ní tak vadilo, byly vlastně jen detaily. Kdybyste se nad tímto ale zamysleli dříve a odpustili vaší lásce, že není dokonalá, mohli jste si ušetřit čas i trápení.

4. Možná i vy jednou budete potřebovat druhou šanci

Zkuste si na chvíli představit, že se situace otočila. Udělali jste chybu a chcete příležitost napravit ji. Nebyli byste šťastní, kdyby vám ji váš přítel dal? Nemysleli byste to upřímně? Nezáleží na tom zda by šlo o nedorozumění nebo byste skutečně byli na vině, nebylo by hezké vědět, že někomu stojíte za druhý pokus?

Na závěr

Proto pokud dostanete příležitost dát někomu druhou šanci, zkuste to. Může to změnit váš pohled na svět či dokonce na sebe samotné, nebude vás to stát nic jiného, než trochu času a trpělivosti a může vám to dát mnohem víc. Nakonec, odpuštění není závazný dokument - pokud zjistíte, že to daná osoba nemyslela upřímně nebo vás opět zklame, alespoň budete vědět, že nebyla vašim skutečným přítelem. Lepší, než vzdát se hned a nikdy to nezjistit.

comments powered by Disqus

Podobné články


Jak přežít pátek třináctého?

Nejste pověrčiví, ale pátek třináctého ve vás vyvolává znepokojení? A víte vůbec, proč zrovna tato číslovka,...
více…

Dobrá nálada není žádná věda

Ovlivňuje vaši náladu počasí? Nejste sami. Lidí, kterým ponuré dny kazí náladu je hodně. Ale to samo o sobě...
více…

Pohanka jako součást bezlepkové diety, redukčního, ale také zdravého stravování

Pohanka je jednou z potravin, které si postupně opět získávají své právem zasloužené místo v našich...
více…

Červená řepa nám pomůže se zdravím, ale musí se konzumovat pravidelně!

Uzdravující účinky červené řepy známe všichni už z dětství. Ale ne všichni si ji s chutí zařadíme do svého...
více…

Nebezpečné uzobávání mezi jídly s sebou přináší nechtěné kilogramy

Uzobávání znamená jedení mezi hlavními jídly, u televize či počítače, při vaření, nebo když projdete kolem misky...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Koření dodává jídlu chuť, ale může i škodit!

Umět používat koření, to není vůbec jednoduchá věc. Správně odhadnout množství a chuť je pro konečný výsledek...
více…

Větší prsa pitím bylinkových čajů?

Co je nejlepší na růst prsou? Kromě různých kosmetických přípravků a doplňků stravy, to mohou být i bylinky....
více…

Domácí kefír lze snadno vyrobit z kefírových zrn a mléka

Mléko a mléčné výrobky se pro nás staly neodmyslitelnou součástí života. Zvykli jsme si je konzumovat nejen v...
více…

Zelí pomáhá nejen hubnout, ale také utužuje zdraví

Zelí patří mezi domácí druhy brukve. Obsahuje mnoho vitamínů a účinných látek, z nich nejvýznamnější je vitamin...
více…