Benzínové sněhové frézy

Elektrická sněhová fréza může být dobrou volbou na malou příjezdovou cestu, kde nebude vadit, že za sebou taháte kabel. Na delší příjezdové cesty se však doporučuje benzínová fréza.

Ta je také vhodnější v oblastech, kde padá velké množství sněhu nebo mokrý sníh. Abychom však postupovali správně, musíme benzínové frézy dále rozdělit.

Typy benzínových sněhových fréz

Benzínové sněhové frézy se dělí na jednostupňové a dvoustupňové.
Benzínové frézy mohou být jednostupňové i dvoustupňové, avšak elektrické frézy jsou pouze jednostupňové. Ať už máte zájem o benzínovou nebo elektrickou frézu, jednostupňové frézy se nedoporučují do míst, kde padá velké množství sněhu nebo mokrý sníh, protože nejsou dostatečně silné. S jednostupňovou frézou neodklidíte více jak 20 cm sněhu a mokrý sníh vůbec, leda byste se mnohokrát vraceli.

Co však znamenají „stupně“, o kterých je zde řeč? V jakém smyslu mají některé frézy dva stupně a jiné jen jeden? Vše se týká šneku.
Šnek je spirálovitá součást frézy sloužící k nabírání sněhu. V jednostupňových frézách má šnek dvojí úkol, sníh nabírá a zároveň ho vyhazuje. Zato v dvoustupňových frézách je šnek určen pouze na sbírání sněhu ze země, zatímco oddělené zařízení, tzv. rotor, sníh vyhazuje ven komínkem. Tato „dělba práce“ umožňuje dvoustupňovým frézám odhazovat sníh na větší vzdálenosti.

Další výhody dvoustupňových fréz

Jednostupňové frézy používají šnek z kovu a z plastu nebo tvrdé gumy. Šnek rotuje velkou rychlostí a odlamuje sníh nebo led, nabírá ho a přesunuje do vyhazovacího komínku a ven. Přestože šnek není poháněn koly a motorem, dotýká se povrchu země, čímž zařízení tlačí vpřed. Výsledkem toho je určitá míra samohybnosti, avšak obsluha musí i přesto frézu vést. Protože se šnek přímo dotýká čištěného povrchu, jsou jednostupňové frézy určeny pouze na pevný povrch, např. na dláždění nebo beton.
Zato u dvoustupňových fréz se šnek sbírající sníh nedotýká čištěného povrchu, proto s nimi můžete odklízet sníh i z povrchu vysypaného štěrkem. To, že se šnek nedotýká země, má však i svoji nevýhodu: na zemi po něm zůstane tenká vrstva sněhu.
Lepší kvalita a výkon dvoustupňových fréz se však netýká pouze šneku a rotoru. Mívají rovněž širší záběr (50-90 cm) a kola (nebo pásy) bývají poháněná motorem, což usnadňuje jejich používání.

Všechny dvoustupňové frézy nejsou stejné. Předtím, než si budete moct vybrat pro Vás nejvhodnější model frézy, musíte zvážit další rozdělení dvoustupňových benzínových fréz na základní (low-end) benzínové frézy a na špičkové, výkonné (high-end) frézy.
Rozdíl mezi nimi spočívá především ve výkonu v kW nebo hp (koňské síly). Na nejnižším konci jsou frézy o výkonu 4 kW a na nejvyšším s 6,7 kW.

Cena se odvíjí od kvality a výkonu

Nejvíc samozřejmě zaplatíte za výkonné dvoustupňové frézy kvůli jejich výhodám. Mohou stát mnohonásobně víc než obyčejné elektrické jednostupňové, což záleží hlavně na jejich prvcích a doplňcích.
Když budete kupovat dvoustupňovou sněhovou frézu, je důležité si dopředu určit, jak výkonnou frézu a s jakými prvky chcete mít. Jinak byste mohli zbytečně utratit příliš mnoho za něco, co nepotřebujete. I méně složitá a nákladná fréza bude většinou běžnému majiteli domu stačit. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak upravit napětí řemenu sněhové frézy

Sněhové frézy mají spirálový šnek, který nabírá sníh a odhazuje ho na některou stranu. Šnek je poháněn...
více…

Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub II

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit hnací řemen

Sněhová fréza je nezbytným pomocníkem pro ty z Vás, kteří žijete v oblastech, kde v zimě napadne větší...
více…