Broušení dřevěných podlah

Pokud máte podlahu z masivního dřeva, která vypadá poněkud unaveně, není důvod ji vyměňovat, stačí ji obrousit. Broušení dřevěné podlahy může být pro domácího kutila velmi uspokojující práce. Při správné přípravě (tj. zakrytí ostatních prostorů proti prachu, přestěhování nábytku, výběru správné brusky atd.) zvládnete obroušení podlah v průměrně velkém domě za jediný víkend.

Podstatné záležitosti

  1. Jedná se především o fyzickou práci. Ve srovnání s výměnou dřevěné podlahy, která s sebou nese fyzickou práci i náklady na materiál, je broušení podlahy relativně levné, platíte především za odvedenou práci.
  2. Broušení vlastními silami. Další skvělou skutečností je, že kdokoli s dostatečnou motivací a rozpočtem si může z půjčovny nástrojů vypůjčit profesionální válcovou (bubnovou) brusku nebo vibrační brusku. 
  3. Masivní dřevo vs. předpřipravené dřevo. Pamatujte na to, že pokud máte podlahu z předpřipraveného dřeva (kde dýha z pravého dřeva přikrývá jádro z překližky), můžete bruskou snadno obrousit veškerou dýhu. U masivního dřeva tenhle problém nejspíš nenastane.
  4. Upozornění ohledně masivního dřeva: ani masivní dřevo není možné brousit do nekonečna. Obvykle ho můžete obrousit 5x až 6x, než začnete ohrožovat strukturální integritu desek.
  5. Proč si někteří lidé objednávají profesionálního podlaháře: broušení podlahy, obzvlášť válcovou bruskou, je ošemetná záležitost. Když necháte rotující válec na jednom místě jen o zlomek sekundy déle, riskujete vytvoření hlubokých neopravitelných rýh na Vaší krásné podlaze. Proto si mnozí majitelé domů na tuto práci raději pozvou odborníka.
  6. Vibrační vs. válcová bruska. Vibrační (orbitální) podlahová bruska je hračka ve srovnání s válcovou bruskou. Když byla řeč o nebezpečí vytvoření rýh, myslí se tím používání válcové brusky, se kterou je obtížná přesná manipulace.

Předtím, než si půjdete válcovou podlahovou brusku vypůjčit, se zeptejte sami sebe na následující otázky:

  1. Je podlaha dostatečně silná?
  2. Pokud byla podlaha v minulosti už 5x nebo 6x důkladně obroušená, možná už nemá dostatečnou tloušťku na další broušení válcovou bruskou. Zjistěte si tloušťku podlahy nenápadně na místě, kde podlahou procházejí trubky, např. u radiátorů. Pamatujte však na to, že broušení těchto okrajových míst nemuselo být tak silné jako uprostřed podlahy. 
  3. Jsou na podlaze jen drobné nedostatky?
  4. Jedním z původů, proč majitelé domů brousí podlahu válcovou bruskou, je, že jsou na podlaze skvrny (vybledlá či jinak zbarvená místa) nebo výrazné rýhy a škrábance. Pokud to není případ Vaší podlahy, válcovou brusku možná nebudete vůbec potřebovat
  5. Mám s tím zkušenosti?
  6. Broušení válcovou bruskou svépomocí se doporučuje jen tehdy, když s tím už máte zkušenosti. Je dost pravděpodobné, že při prvním broušení touto bruskou podlahu zničíte.
  7. Mám dostatečnou sílu?
  8. Při nakládání brusky do auta Vám sice může pomoct zaměstnanec půjčovny, ale co potom doma? Ve většině případů budete potřebovat pomocníka, který Vám pomůže brusku vynést z auta.

Když na práci není potřeba těžký stroj, jako je válcová bruska, můžete na obroušení podlahy použít také vibrační brusku. Pokud si představujete, že vibrační bruska používá velký rotující kus brusného papíru, nejspíš si ji pletete s lešticím strojem na podlahy. Vibrační bruska nerotuje, ale spíš vibruje, přičemž dělá malé kruhy rychlostí až 3450 pohybů za minutu.
Vibrační brusky bývají těžké, avšak jakmile je zapnete, kloužou po podlaze bez námahy.
Nedovedou však z povrchu podlahy seříznout nedostatky tak jako válcová bruska. A jak už bylo řečeno, nemůžete s nimi omylem udělat v podlaze hlubokou rýhu tak jako s válcovou.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články