Broušení okrajů pomocí dokončovací brusky
Dokončovací bruska je velmi užitečný nástroj sloužící k broušení okrajů. Nejprve je potřeba se s ní naučit právě zacházet a dodržovat bezpečnostní pravidla, abyste pak při broušení mohli dosáhnout optimálních výsledků. V tomto článku se dozvíte základní pravidla, která je potřeba při práci s bruskou uplatňovat.
- Elektřina
- Než začnete pracovat, zkontrolujte, že bruska správně funguje a že se jde správně zapnout a vypnout. Také je důležité si ověřit, že přívodní kabel není nijak poškozený.
- Dřevo připevněte
- Než začnete bruskou brousit okraje, musíte dřevo připevnit k pracovní desce, aby se neposunovalo. Použijte k tomu svorky nebo svěrák.
- Čisté nástroje
- V ideálním případě zkontrolujte před započetím každé práce, jestli nástroje, které budete potřebovat, jsou čisté. Pokud nástroj, v tomto případě bruska, není čistá, nebude správně brousit. Pomocí stlačeného vzduchu odstraňte z brusky nečistoty. Vnější části brusky omyjte teplou vodou s pár kapkami čisticího prostředku. Do vody namočte měkký hadr, vyždímejte ho a vyčistěte jím brusku. Dalším měkkým hadrem ji osušte. Je vhodné ji pak nechat ještě pár minut doschnout, než ji začnete používat.
- Brusný papír
- Na broušení rohů je vhodné používat hrubší brusný papír. Můžete jím přitom odstranit také menší rýhy, které jste předtím bruskou způsobili. Jemný papír by na takové nedostatky nemusel stačit, na to byste neměli zapomínat.
- Manipulace s bruskou
- Abyste dosáhli perfektních okrajů, musíte brusku správně držet. Při broušení na ni netlačte, jinak byste na povrchu vytvořili zuby. Bruska by se měla po dřevě hladce pohybovat. Dokončovací brusce se také někdy říká ruční bruska, protože ji při práci držíte v jedné ruce. Existují však i větší brusky, které držíte oběma rukama. Tato bruska není příliš agresivní, proto nebývá obtížné ji bezpečně držet, zatímco s ní pohybujete požadovaným směrem. Důležité je držet brusku správně, ale zároveň tak, abyste jí mohli snadno a hladce pohybovat kolem okrajů.
- Broušení okrajů
- Při broušení nábytku je důležité uhlazovat rohy v určitém úhlu, abyste předešli ulomení při nárazu tvrdého předmětu. Uděláte to tak, že když budete brousit strany a horní část, bruskou rychle a hladce přejedete přes hranu. Pokud chcete hrany zaoblit jen mírně, aby stále vypadaly ostré, stačí brousit pár sekund. Pokud však chcete dosáhnout kulatějších rohů, budete potřeba je brousit déle a dávat přitom pozor, abyste je brousili rovnoměrně.
Jak vidíte, používat dokončovací brusku není nic obtížného. Jakmile se při určitém úkolu naučíte správný přístup, není obtížné ho zvládnout. Při práci s elektrickým nářadím nezapomínejte mít vždy na sobě bezpečné oblečení a ochranné pomůcky.