Krevní doping

Krevní doping - erythrocythemia byl poprvé vyzkoušen již roku 1972. Představuje případnou možnost zvýšení přenosu kyslíku a tím i sportovního výkonu.

Potřeba lepší zásoby kyslíkem touto formou nachází své využití především v náročných vytrvalostních aktivitách. Sem spadají sporty jako je běh na lyžích, triatlon, plavání, vytrvalostní běhy apod. A o co vlastně při této zakázané podobě podpory sportovce jde? Jedná se o intravenózní proceduru, při níž je sportovci odebrána krev. Princip vychází ze zjištění, že vytrvalostní výkon je ve velké míře závislý na množství červených krvinek v krvi. Čím jich má organismus více, tím snadněji a účinněji dochází k výměně dýchacích plynů. Dlouhý čas před avizovaným závodem (asi 6 týdnů) se sportovci postupně odebírá krev - 1 až 4 odběry po 450ml. Odebraná krev je okamžitě odstředěna a složky plazmy (tekutá složka krve) jsou co nejdříve vráceny zpět do organismu. Oddělené červené krvinky se však do organismu zpět nevracejí a jsou zmrazeny. Sportovec pokračuje v tréninku i přes vzniklý deficit, který se do začátku závodu úplně ztratí. Zmrazené složky krve sportovce jsou do těla vráceny přibližně 1 až 7 dní před vytrvalostním závodem. Jejich přijetím dojde k rychlému zvýšení počtu červených krvinek a tím i potenciál pro dosažení lepšího výkonu. Pokud se vše provede správně, zvýší se počet červených krvinek až o 20%.

 

Problémy a rizika spojená s krevním dopingem:

Tělo sportovce může na krevní doping reagovat velmi individuálně. Může se stát, že výsledek bude zcela opačný než byl záměr a dojde ke zhoršení výkonnosti. Rapidní nárůst červených krvinek v krvi také může zvýšit viskozitu krve (zahuštění, vnitřní tření), snížit výkonnost srdečního svalu a snížit rychlost proudění krve. Vlivem těchto faktorů může dojít ke snížení aerobní kapacity, kterou lze považovat za hlavní ukazatel vytrvalostních schopností sportovce. To, že krev má jistou hustotu má své opodstatnění. Srdce nebylo od přírody stavěné na pumpování tak husté krve a z tohoto důvodu může dojít k množství komplikací. Kromě přímých důsledků se transfúze spojuje i s rizikem zavlečení nemocí jako je AIDS, hepatitida, malárie apod. Jak vidno, rizika jsou značná a zlepšení výkonu nejisté. Přestože je krevní doping jednoznačně zakázán, jeho dokazování je náročné. Pokud se tento fakt spojí s vidinou pravděpodobně lepších výkonů, sportovních úspěchů a výhodami z toho plynoucích, snadno dojde k vyvážení, nebo úplnému zastínění všech rizik.

Problém odhalování krevního dopingu je zřejmě úzce spojen s nedostatky, které testování ze vzorků moči s sebou přináší (to platí i pro mnohé jiné zakázané látky). Prakticky jediným ukazatelem toho, že sportovec takto dopoval, je zvýšená hladina vlastních červených krvinek. Nejlepším způsobem jak to dokázat, jsou krevní testy. To je však v současnosti považováno za zásah do těla a proto jsou ve většině případů nepřípustné. O tom, zda se ve sportu naplno krevní testy prosadí ukáže asi až čas a zjištění, zda chceme vidět lepší výkony, nebo dopingově "čistší" sportovce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Doping ve sportu II.

Jak jsem na závěr prvního dílu o vlastnostech anabolicko-androgenních steroidů napsal, dnes se podíváme na jejich...
více…

Doping ve sportu I.

Dlouhý čas zůstaly rubriky o dopingu prázdné. V okamžiku, kdy píšu tyto řádky jsou již v ní dva příspěvky, ale...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Posilovací guma zpevní postavu, posílí svaly a zdravě protáhne celé tělo

Chcete posílit svaly, protáhnout se a zpevnit postavu? Nemusíte si hned kupovat permanentky do posilovny nebo...
více…

Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Sportovní podprsenka je lepší než tričko

Tričko je sice hezká část oblečení, ale na sport se nehodí. Noste ho, milé dívky a ženy, k riflím a sukénkám, ale...
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…