Nezaměstnanost

Nezaměstnanost je vděčné téma, které vábí pozornost médií, spisovatelů i umělců. Není divu - nezaměstnanost je v mnoha případech velmi těžko řešitelná situace do níž se může dostat jednotlivec i celé regiony.

Velká většina lidí je u nás závislých na zaměstnání. Nepříjemné na tom je to, že pokud se zaměstnavateli nedaří, nemůže nabízet zaměstnání. Volná pracovní místa pak závisí na faktorech, které nesouvisejí s kvalifikací pracovníků.

Pokud se na nezaměstnanost díváme ze širšího pohledu, nacházíme různé druhy nezaměstnanosti. V první řadě je třeba zmínit nezaměstnané, kterým se z různých důvodů ani nechce pracovat. Dostanou podporu v nezaměstnanosti a nějak se protlučou. Na ně by nemělo žádný vliv asi nic. Nevzali by ani lukrativní zaměstnání.

Další část nezaměstnanosti tvoří lidí, kteří mají nevhodnou kvalifikaci a jsou na nevhodném místě. Řekněme si to na absurdním příkladu: neznámý herec toužící hrát v hollywoodském filmu by žil za nejmenší vesničkou a doufal by, že jednou si najde dobrou práci. No řekněme si rovnou, že asi neuspěje. Podobné, i když v menším rozsahu, to je v regionech, kde žije hodně lidí a je málo pracovních příležitostí. V těchto regionech je nezaměstnanost běžným jevem.

Je to kruté, narodit se v regionu, kde si člověk těžko najde práci. Ale možná je nerozumné v takovém regionu setrvávat. Pokud se vám nedaří najít si práci, to ještě není všechno. Regiony, kde je vysoká nezaměstnanost totiž nabízejí i zaměstnaným lidem obvykle nižší platy, než by se dalo vydělat jinde.

Pokud se tedy nezaměstnanost dotýká vašeho regionu, začněte se zajímat o to, zda by život v jiné oblasti, nebo zemi nemohl pro vás být výhodnější. Pokud jsou totiž kolem vás jen nezaměstnaní a neúspěšní lidé, část z jejich mentality se na vás dříve, nebo později přenese a stáhne vás do bažiny nezaměstnanosti.

V současnosti nás asi všechny začne trápit nezaměstnanost způsobená ekonomickou krizí. Tato nezaměstnanost bude stoupat často nepřiměřeně. Jelikož jsou některé regiony závislé na pracovních místech velkých korporací, stačí, aby jedna taková korporace začala propouštět a problémy jsou na světě. Nezaměstnaných začne přibývat. Nedostatek peněz u lidí začne snižovat tržby v obchodech a za služby. Lidé budou šetřit a to způsobí, že další a další firmy ztratí zdroj příjmů. Například menší potraviny typu večerek, kadeřnictví a podobně. Pokud to bude trvat déle, začnou krachovat i tyto provozovny, protože byly propojeny na příjem peněz od lidí - ti je měli dokud měli zaměstnání.

Nezaměstnanost se tak může v některých regionech šířit doslova jako lavina.

Je to nepříjemný jev a těžko ho můžeme nějak předvídat, nebo ovlivnit.

Pokud jste ohrožení nezaměstnaností nebo jste již práci ztratili, položte si otázku, co dál. Neztrácejte čas lamentacemi o tom, že je to nespravedlivé, jaká je to tragédie. To jsou řeči vhodné pro poražené u piva. Vy si položte otázku:

 

OK, jsem nezaměstnaný. Co mohu udělat pro okamžité zlepšení své situace?

Není důležité to, co vás postihlo. Důležité je, jak se ke vzniklé situaci postavíte. Na vaší činnosti a nápadech záleží, co s vámi bude.

Nezaměstnanost vás může zlomit, uvrhnout do deprese.

Nezaměstnanost vás může zdržet - budete čekat na nějakou práci.

Nezaměstnanost vás může posunout - začnete podnikat, nebo odejdete za prací do jiného města či státu.

Proto pokud ztratíte zaměstnání nepovolte si jakékoliv pohledy zpět. Nezkoumejte, co "to" dělá s ostatními. Zaměřte se na to, co můžete udělat v této situaci vy.

Vezměte si list papíru a vytvořte na něm 25 řádků. Do každého napište jeden nápad, jak byste mohli v následujících dnech začít vydělávat, co byste mohli dělat. Mohou to být jakékoli nápady jen samozřejmě realistické. Napsat 25 nápadů je velmi, opakuji velmi těžké! První vás napadnou také samy od sebe. Brzy se ale příliv inspirace zastaví. Vydržte a dále rozmýšlejte.

Bílý papír vás bude nutit udělat něco, co byste jinak neudělali možná nikdy. Budete cíleně přemýšlet, co znáte a umíte. Budete hledat kombinace. A přijdou možná takové nápady že vám až vyrazí dech. Možná, že nezaměstnanost, která vás zasáhla vám pomůže v životě posunout se dál, k lepšímu.

Nezaměstnanost ohrožuje zejména lidí závislé, neúspěšné. Ty zlomí. Pokud toto víte, víte i to, že zaměstnání není jediný druh vašeho příjmu. Jste z "hladové doliny"? Co tak odcestovat do většího města a najít tam práci u několika vašich známých? Vy budete práci zprostředkovávat. Například najdete bohatého člověka, který potřebuje žehlit košile. Zařiďte mu to. U vás se jistě najde pár žen, které by rády žehlily.

Je to jen ilustrativní příklad toho, že pokud vás postihne nezaměstnanost, měli byste to zkusit nějak využít ve svůj prospěch. Pokud to dokážete, jste na cestě k úspěchu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sedm schopností, které by měl mít dobrý vedoucí aneb Já není my!

Na trhu práce je nedostatek kvalitních pracovníků. A to určuje, že již si firmy nevybírají zaměstnance, ale lidé se...
více…

Jaké zkušenosti přinese titul MBA zaměstnancům státní správy?

Veřejná správa je službou veřejnosti. Jako úřednici v územní samosprávě a státní správě na všech úrovních...
více…

Praní prádla při nízkých teplotách ohrožuje zdraví nejen alergiků

Napadlo vás někdy, co všechno obsahují moderní prací prostředky? Namátkou můžeme jmenovat nikl, parfémy, barviva a...
více…

Jste workoholik? Záporná odpověď nestačí, udělejte si malý test!

Jste workoholik? Pak jste vystaveni většímu riziku psychiatrických poruch, úzkosti či deprese. Varují přes tím...
více…

Jak se stát snadno neoblíbeným kolegou v práci?

Být oblíbeným kolegou je jistě přání většiny zaměstnanců. A je to běh na dlouhou trať. My se ale dnes budeme...
více…

Deset rad pro budoucí úspěšné podnikatele

Samostatně podnikat je činorodá, pružná, ale také zejména hodně náročná cesta, jak se stát vlastním šéfem a...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…