Práce doma

Práce na doma, práce z domova, homeworking, teleworking ... Mnoho názvů pro zhruba stejnou věc. Možnost pracovat v pohodlí vlastního domova. První pohled na práci na doma je atraktivní. Ale práce doma má i mnoho nevýhod, pro které ji nemůže a nebude moci vykonávat každý. Podívejme se proto na tento druh práce podrobněji. Hned na úvod jedna linka: tele-working.sk. Najdete zde podrobné informace a možná i nabídky práce. Pokud jste firma, můžete zde hledat zaměstnance, kteří budou pracovat z domu. V dalším textu popíši, jaké výhody a nevýhody má práce doma.

Práce doma - trendy

Pracovat doma je možné často jen díky internetu. Jak se postupně mění povaha práce, kterou člověk vykonává, mění se i místo, kde se dá pracovat. Chovat dobytek, pracovat u pásu ve fabrice, nebo řídit kamion se příliš nedá bez toho, abyste nebyli "na místě". Ale hodně počítačových prací je možné dělat plnohodnotně i přes internet.

Celosvětově je trend podporovat práci na doma. V některých zemích takto pracuje již více než 10% zaměstnanců. Asi ideální se pro tento druh práce hodí zaměstnání, při nichž jako výsledný produkt jsou data, nebo služby spojené s internetem, médii.

Například:

Počítačový specialista, správce serverů může k systémům přistupovat na dálku. Proč by měl sedět v ústředí firmy, pokud stejnou činnost může dělat z vlastní ložnice přes internet?
Programátor, grafik, spisovatel, žurnalista, fotograf ... Mnoho tvůrčích profesí vyžaduje jediné: výsledek. Nikoho nezajímá, zda novinář píše úvodník doma ve vaně, nebo za pracovním stolem v redakci.

Doma se dá vykonávat mnoho povolání. Pro zaměstnavatele to přináší mnoho výhod. Nemusí platit pronájem místnosti, energie, nemusí řešit konflikty mezi zaměstnanci. Zadá prostě úlohu a zaměstnanec ať pracuje. Netřeba platit přesčasy, práci ve dnech pracovního volna.

 

Práce doma - výhody

Jste sami sobě šéfem.

Máte plovoucí pracovní doba, děláte tehdy, kdy se vám to hodí. "Krycí název" svoboda se na to docela hodí.

Jste zcela zbaveni potíží s kolegy, žádné konfliktní vztahy. Kolegové jsou nám zpravidla vnuceni okolnostmi a často si "nesednou", nebo jsou v konkurenčním vztahu. Pokud pracujete doma, vyberete si sami, s kým se chcete osobně setkávat.

Můžete pracovat pro zahraničního klienta a neopustit zemi.

Při práci doma je zpravidla hlavním kritériem výstup, neboli splněna úloha. Když ji máte hotovou, nemusíte sedět v kanceláři jen proto, že ještě neskončila pracovní doba.
No a drobnost - čím více pracujeme doma, tím méně aut se tiskne na ulicích v zácpě.

 

Vím, výhod se dá jmenovat i více. Pro každého je výhodou něco jiného. Svoboda rozhodování, pestrý výběr práce, výnosná práce pro dobře platícího klienta při žiti v zemi, kde je nájemné nižší ... Výhody, které práce doma přináší si vypočítáte snadno. Proto více pozornosti budu věnovat nevýhodám.

 

Práce doma - nevýhody

Podrobně nyní proberu hlavní nevýhody, jaké přináší práce doma. No neplatí vždy všechny a pro každého. Například introvert ocení možnost práce o samotě. Pro extrovertní může sociální izolace, jakou přináší práce doma představovat vážný problém, že ji odmítne dlouhodobě vykonávat.

Doma nemůže pracovat každý. Jakkoliv by chtěl, někdo to nezvládne. Hlavně proto, že:

při práci doma jste si sami šéfem a musíte být k sobě přiměřeně tvrdý. Jinak nic neuděláte, nebo naopak - propracujete se.

Mnozí se sami nedokáží donutit začít pracovat. Doma je vždy po ruce mnoho činností, které je třeba provést. ( postel, televizor ...) Člověk má často tendenci vyhnout se těžké úloze tím, že začne dělat na méně těžké. Namísto nudné analýzy dat začnete mýt okna ... Proto doporučuji: stanovte si pracovní dobu a striktně ji dodržujte. Někomu pomůže, pokud se obleče do normálního obleku, aby tím předělil pocit, že je doma. To není podmínka, například já pracuji vždy v pyžamu. Někomu pomůže, pokud si část bytu zařídí jako pracovnu, či kancelář.

Mnoho lidí se nedokáže donutit přestat pracovat. Když se práce daří, ani si nevšimnete jak a uteče vám celý den. Dobré výsledky a zajímavá práce může vést k přepracování. Lidé pracující doma často i přehlédnou, že již bylo jaro a léto. Čas se řítí rychle. Nevychází z bytu, jen na nutné nákupy. Rozhodně si proto stanovte časový limit pracovní doby, který nikdy nepřekročíte. Neponocujte. Nejvýhodnější je pracovat tehdy, kdy dělá většina vašich známých a udělat si volno tehdy, kdy se můžete setkat a vyrazit s kamarády za odpočinkem. Zpočátku jsem pracoval tak, že po nocích jsem dělal, přes den spal. Výsledek: s nikým jsem se nesetkával, protože odpoledne má čas málokdo. Večer jsem už zas musel dělat ...

Někteří klienti, nebo zaměstnavatelé nerespektují žádné hranice. Pokud vědí, že pracujete doma, volají kdykoliv. Nebo vám zašlou v noci e-mail a očekávají okamžitou reakci. Pojem pracovní doba se totiž obvykle váže na dostupnost pracovníka. Homeworking nemá definovanou pracovní dobu. Párkrát odpovíte na e-mail okamžitě i v noci a příště se to už považuje za samozřejmý standard.

Rodinní příslušníci nemusí vnímat práci doma jako práci. Mohou vyrušovat. Stálé otázky typu "co si dáš na jídlo?" ze strany rodičů mohou vést k obezitě. Rodinní příslušníci, hlavně starší, kteří jsou stále doma, mohou vyžadovat trvalou pozornost. Nevnímají, že pracujete. Vždyť můžete i potom ... Práce doma tedy může způsobit mnoho nepředvídatelných konfliktů.

Návalová práce je typická pro homeworking. Máte zadání, které lze hladce zvládnout za měsíc. První dva týdny práci odkládáte s tím, že to v pohodě zvládnete i za zbývající dva týdny. Další týden se na práci "už chystáte", ale vždy vám do toho něco přijde. Poslední týden sturm od rána do rána.

Ztráta sociálních kontaktů, sociální izolace. Klasické důsledky práce z domu. Jelikož komunikujete sami se sebou a s počítačem, může se postupně dostavit změna chování. Bez praxe ztrácíte některé sociální dovednosti, zhorší se vaše schopnost (možná spíše dovednost) komunikovat s ostatními lidmi. To může způsobit, že vás vaši přátelé začnou vnímat jako podivína a přestanou se s vámi setkávat. Tento důsledek práce na doma je asi nejvážnější ze všech negativ. Může způsobit dlouhodobé až doživotní změny osobnosti. Proto je důležité, abyste v práci doma dělali pravidelné pauzy a v nich se věnovali co nejvíce různým lidem v osobním kontaktu. (ne jen přes Skype, tam nevidíte neverbální komunikaci!)

Ritualizaci činnosti. Začnu z jiného konce: člověk se přizpůsobuje stavu věcí. Pokud nezaměstnaný nemá práci více, než půl roku, je špatně. U mnoha nezaměstnaných se začne vytvářet stav, kdy přestávají být schopni pracovat, i kdyby práci dostali. Je to podobné, jako když někoho vystavíte úplné karencii podnětů (samotce ve tmě a tichu, například). Brzy se bude zoufale dožadovat nějakých úkolů, které by mohl řešit. Ale pokud je dostane, neřeší je, není toho schopen. Ale pokud děláte doma, také můžete mít relativně tak málo podnětů, že se začnete topit ve zbytečných činnostech, které jen žerou čas a pouze maskují vaši lenost. Abyste vůbec začali pracovat, provádíte různé rituály. Později zjistíte, že bez nich už pracovat ani neumíte. To se týká zejména akcentovaných lidí, čili lidi, kteří mají vlohu k obsedantně kompulzivnímu jednání. Práce doma u nich může akcelerovat rozvoj nežádoucího chování.

Pokud se úloha ukáže náročnější, než se zdálo ... Problém. Nikdo neocení, že pracujete mnohem více. Neuvěřil vám, že jste dělali do úmoru.
Nedostatek kontaktu s přírodou. Vím, to platí i v mnoha jiných profesích. Ale pokud můžete, jděte pracovat ven. PDA, notebooky, diktafony ... Mnoho věcí se dá.

 

Zaměstnanec pracující z domu

Pokud máte zaměstnavatele, který vám práci z domova umožní, může to být výhodné tím, že se vám stará o přísun práce a kontroluje, zda předáváte výsledky. To může eliminovat mnoho z negativních důsledků práce z domu.

 

Podnikání z domu

To je asi ideální kombinace. Živnostník nebo podnikatel pracující z domu může začít podnikat s téměř nulovými náklady.

Podnikání obvykle zajistí dostatečně pestrou činnost i sociální kontakty. Přitom víte, proč to děláte. Můžete si sami vybrat, kdo je váš klient a komunikovat tak jen s příjemnými a rozumnými zákazníky. Hodně tvůrčích činností se dá vykonávat jako živnost. Ideální jsou ty, které nezávisejí na úzké práci v týmu.

Také prodej se dá vykonávat z domu, například internetový obchod. Ale taková práce je nevděčná. Zatímco máte málo objednávek, živoříte. Pak je najednou objednávek tolik, že je přestáváte stíhat vybavit. Už vyděláváte slušně, no ne tak, abyste si z toho mohli dovolit živit zaměstnance, který by vám pomáhal.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus