Pojem časový management je tradičním pojmem, je to však značně nepřesné označení. Nemůžeme totiž řídit čas. Čas je pro všechny stejný. Můžeme řídit sebe, své zájmy. Můžeme řídit, čemu budeme věnovat svou pozornost a čemu ne. Můžeme se rozhodnout, zda budeme časem plýtvat, nebo jej využijeme.
A tak přesnější by se mělo mluvit o managementu pozornosti. O naši pozornost se často velmi hlasitým způsobem uchází mnoho lidí, mnoho podnětů, reklama, média, kolegové, štěkající pes. Často jsou to lidé nepříjemní, otravní, "vlezlý", kteří si dokážou nejúčinněji vynutit pozornost.
Vytvoří pocit naléhavosti, takže máte pocit, že jde o naléhavou věc.
Vyvolají ve vás pocity viny a vy uděláte, co chtějí.
Křičí a strhnou pozornost.
Kritizují vás a vy chcete dokázat, že neprávem.
Jsou věčně nespokojení a sekýrují vás.
Mají svůj zvonek na vašem telefonu a zvoní, když vás chtějí.
Nepříjemné na tom je, že stačí, abyste měli ve svém okolí několik takových lidí, a máte vážný problém s časem. Takoví lidé pak odčerpají většinu vašeho času pro sebe a pro své zájmy. A vy se už potom nestihnete věnovat tomu, co jste původně chtěli. Nezbude vám čas na důležité věci.
Nemáte čas se scházet s kamarády, protože někdo z rodiny si stále vynucuje nějakou pozornost.
Problémoví zákazníci vás ve firmě zaměstnají natolik, že se nestihnete věnovat vašim nejlepším zákazníkům.
V životě dostaneme více toho, čemu často věnujeme svou pozornost.
Věnujte pozornost problémovým lidem a budete v problémech.
Věnujte pozornost příjemným lidem a budete mít příjemný život.
Pozornost je největší odměnou. Ignorace trestem. Máte psa a nevšímáte si ho? Začne štěkat a získá vaši pozornost. Ta je to pro něj jako odměna. Párkrát to zopakujte a vychováte si rozmazleného zlostného psa.
Pokud se věnujete problémovým lidem, nezbude vám čas na ty příjemné. Jsi milý? Nemám teď čas, protože mi volá naštvaný soused. Milí lidé nás nehoní. Nevynucují si pozornost. No nepotřebují ji. Pokud jim ji nedáte, ztratíte je. A v životě vám zůstanou jen vztahy s těmi, co byli hlučnější.
Doporučuji vám proto: ignorujte nepříjemné a hlučné. To se těm nepříjemným nebude líbit. Potrestají vás! Přestanou se s vámi setkávat. Vám zůstane více času a vpustíte do svého života příjemnější kolektiv.
Každá činnost, kterou děláte – i když jen pár vteřin - se dá zařadit do některé oblasti v tabulce. Zkuste hledat způsob, abyste věci, které jsou pro vás přínosné, dělali co nejčastěji.
Za důležité musíte brát věci důležité pro vás osobně. Ne pro někoho jiného. Pokud vám právě zvoní telefon, je to naléhavé. Telefon se dožaduje vaší pozornosti. Na druhém konci je asi někdo, pro koho je důležité mluvit s vámi. Zvednete a zjistíte, že známý má problém, nutně potřebuje, abyste mu s něčím pomohli. Co uděláte? Je ušlechtilé, pokud vstanete a půjdete to řešit. Pokud na to máte čas, je to skvělé. Je jisté, že pokud budete pomáhat svým známým, budou vás mít rádi, zlepší to vaše vztahy a také oni vám asi pomohou. Ale nejednou se ukáže, že lidé, kterým jste pomohli, chtějí pomoc či pozornost zas a znovu. Pak je asi výhodnější neposkytnout ji. Nebude se jim to líbit. Budou na vás tlačit, naléhat. Ale pokud chcete hojně pomáhat jiným, položte si otázku, zda máte vyřešené své věci. Aby se nestalo, že pomáháte a sloužíte lidem široko daleko a sami přitom máte problém s časem a zdravím, protože nestíháte to, co byste chtěli dosáhnout vy.
Proto je výhodné, pokud si svůj život rozsegmentujete. Koníčky, vlastní rozvoj, zdraví, odpočinek, práce, rodina, údržba. To jsou činnosti, které jsou důležité pro vás. Ty splňte jako první. Při časovém rozvrhu je první napište do kalendáře na každý měsíc. Když vám v diáři zůstane volno, s chutí se pusťte do pomoci jiným lidem, do přesčasů, zábavy, sledování televize.
Sepište si seznam věcí, které chcete stihnout například za zítřejší den. Určete jejich priority. Zítra potom začněte pracovat na významném úkolu. Když je hotový, přistupte k druhému. Takto pokračujte až k maličkostem. Nikdy se nenechte vtáhnout do opačného postupu. Pokud začnete vyřizovat nejdříve drobnosti, nedostanete se k důležitým věcem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu