Elektrické frézky - druhy, použití, frézování

V dílně domácího kutila, který pracuje s dřevem, najdou elektrické frézky široké uplatnění. Především horní frézky, které jsou vhodné pro frézování drážek, na zaoblování a tvarování hran a pod.

Horní frézky

Slouží na vyfrézování kruhových a jinak tvarovaných výřezů i na kopírování složitých tvarů (zejména při výrobě nábytku, dřevěných hraček, modelů a pod.). Horní frézky pracují se stopkovými frézami a materiál ubírají obvykle shora. Kromě dřevěných desek můžeme jimi opracovávat i laminované a dřevotřískové desky, akrylátové a sádrokartonové desky, dokonce i obrobky z plastů či barevných a lehkých kovů. Lze jimi spojovat desky, vyřezávat nápisy, symboly či reliéfy. Horní frézka drážkuje, rýhuje a frézuje okraje bez ohledu na to, zda pracujeme s dorazem nebo bez něho. Můžeme ji však využít i jako vrtnou pomůcku, i jako horizontální stojan.

Základem horních frézek je rotující vřeteno s kleštinovým upínacím pouzdrem, do kterého se upínají stopkové frézy. Jejich malý průměr vyžaduje na optimální řeznou rychlost vysoké otáčky, které dosahují vysokootáčkové elektromotory. Kleštiny dovolují upínat nástroje s průměrem stopky 6, 8, 10 nebo 12 mm. Do kleštin s palcovými rozměry (obvykle 1 / 4 ", 8 / 8" a 1 / 2 ") však řapíky z metrického řady neulpí.
Pracovní vřeteno je přímým prodloužením hřídele rotoru. Na dosažení optimální řezné rychlosti totiž malý průměr stopkových fréz vyžaduje vysoké otáčky - 12 000 až 24 000 ot. / min. Při volnoběhu však tyto rychlosti vysokootáčkové elektromotory dosahují, proto horní frézky nemusí mít převodovku. Motory frézek mívají příkon 800 až 2 200 W / 230 V. Počet otáček můžeme nastavovat ovládacím kolečkem (obvykle je umístěno na horní části krytu motoru) a udržuje se elektronickou regulací.

 

Záběr horní frézky

Vertikální pohyb, kterým se rotující fréza zasouvá do materiálu, probíhá po vodicích sloupcích, ve kterých jsou umístěny protitlakové pružiny. Slouží na návrat stroje do původní polohy. Pracovní (dolní) polohu frézovacího koše - tedy i hloubku záběru nástroje - můžeme nastavit na třech přestavitelných dorazech. Na hlavy dorazových šroubů dosedá jemně regulovatelná dorazová tyč. Hladký pohyb vodících saní po obráběném materiálu usnadňuje plastová kluzná deska, která je osazena na saních zespodu. Na saně můžeme připnout i paralelní vodící lištu. Ta nám pomáhá udržet stabilní vzdálenost od hrany desky. Při frézování kruhového žlábku se podobně upíná do saní i kružidlové rameno.

 

Práce s horní frézkou

Do kleštiny upevníme stopku zvoleného nástroje a dotáhneme aretační matici.
Při vypnutém motoru zkontrolujeme posun koše ve vodících saních, hloubku záběru a podle potřeby nastavíme doraz
Při podélném drážkování zkontrolujeme pohyb paralelní vodící lišty po hraně materiálu.
Zapneme motor a kolmým pohybem oběma rukama zatlačíme frézu do záběru. Dotiskneme frézku na doraz a vedeme ji potřebným směrem. Když dojdeme na konec obdělávané části, povolíme kolmý tlak a frézka se vrátí do horní úvrati. Cyklus můžeme zopakovat s hlubším záběrem.
Hloubka frézování jednoho cyklu na dřevě nemá přesahovat hloubku 10 mm. Větší záběr do hloubky docílíme tím, že výkon zopakujeme v několika cyklech.
Frézuje se vždy ve směru vláken dřeva. Při práci kolmo na vlákna se dřevo vylamuje, fréza vibruje a řezný odpor ji vytlačuje ze směru. Při opakovaných dekorativních motivech a ornamentech vždy raději používáme (na udržení přesnosti tvarů) vhodnou šablonu o tloušťce asi 4 mm.
Při obrábění hran (bez použití vodicí lišty) musíme použít frézu s vodícím čepem nebo kuličkovým ložiskem.

 

Frézovací stůl - spodní fréza

Tímto stacionárním nářadí frézujeme drážky a různé profily, rámy obrazů a pod. Stoly mají rozměry obvykle 300 až 350 × 180 až 200 mm a jejich základním vybavením je doraz. Upevnění stolu je zespodu do 20 mm objímky. Hloubku frézování nastavujeme vřetenem. Toto nářadí se dá sklopit do úhlu 30 °, což umožňuje snadněji vytvářet nejrůznější profily (i šikmé drážky) bez většího frézování.

 

Úhlová frézka

Zvláštním typem ruční frézky je úhlová frézka, kterou můžeme vyfrézovat drážku i v rohu - například okna či dveří. V současnosti se úhlová bruska nejčastěji používá k výrobě drážek, které slouží k osazení silikonového těsnění. Nejprve vyfrézujeme drážku, napustíme ji ochranným filmem (barvou) a po vyschnutí vsadíme do drážky hrotovou část těsnění. Pokud nemáme dostatek času, můžeme před nasazením těsnění namísto barvení natlačit do drážky silikonový tmel.

 

Drážkovací frézky

Používají se na frézování spojovacích drážek na pero nebo lamely a na zkosení hran. Jednoúčelové stroje na drážky pro lamely se nazývají lamelovací frézky. Na krátké vřeteno se maticí s podložkami upínají kotoučové frézy s průměrem do 100 mm. Nastavení úhlů pokosu - obvykle od 0 do 45 ° (ale i do 90 °) - usnadňuje větší úhlová stupnice. Hloubka zářezu frézy se nastaví seřiditelným dorazem v rozmezí obvykle od 18 do 32 mm. Stroj držíme rukou, která obsluhuje spínač a aretační tlačítko. Druhou rukou vedeme frézku a přísouváme do záběru obloukovou rukojetí. Na drážky pro lamely se obvykle používají frézy s 8 zuby širokými 4 mm. Některé frézky lze za základní saně přišroubovat ke stolu a postup obrátit: hranoly a desky přísouváme ručně pomocí vodítka proti nástroji upevněného stroje.

 

Opracovávání hran a tvarové frézování

Při opracování hran a tvarovém frézování bez použití paralelního vodítka musí být frézka vybavena vodícím čepem nebo kuličkovým ložiskem s průměrem 6,35 nebo 12,7 mm. Frézku nasadíme ze strany na obrobek a frézujeme plnými otáčkami, dokud vodící čep nebo ložisko nedosáhnou na hranu, která má být vodící. Frézku vedeme oběma rukama s mírným přítlakem podle hrany, nástroj udržujeme ve svislé poloze. Pokud tvarujeme hranu úzké lišty nebo hranolu, vyplatí se upevnit s patřičnou mezerou vedle lišty hladký kus dřeva stejné tloušťky, aby se oba okraje saní mohly opírat o materiál.

Při kopírování složitějšího, zejména křivkového tvaru lze s výhodou použít kopírovací kroužek, který po nasazení shora zapadne do desky saní a zajistí se obvykle pootočením bajonetového uzávěru. Prstenec kopírovacího kroužku zapadne asi 4 mm pod rovinu saní, které pak vedou frézu podle šablony.

Pokud opakovaně frézujeme křivkové tvary, ornamenty nebo nápisy, je dobré zhotovit nejprve šablonu, která by měla mít tloušťku 4 mm. Její kopírovací hrana musí být pro výřezy větší, na vnější obrysy menší.

 

Stopkové frézy

Nejvhodnější frézu si zvolíme podle operace, kterou jdeme dělat. Tvarové frézy jsou velmi namáhány na ohyb, proto mají na prodlouženém čepu opěrné valivé ložisko. Při frézování dřeva jsou vhodné frézy na hrubý a polohrubý úběr. Na lehké kovy, plasty a řezbářství jsou lepší jemnozubé frézy.

 

Na podélné drážky spojů na pero a drážku nebo na vložené pero se používají kotoučové drážkovací frézy upnuté na trnu se stopkou a s průměrem 30 až 50 mm. Jejich šířka je dělena po 0,5 mm dle standardu drážek. Drážka se musí frézovat s použitím paralelního vodítka. Na přesné opracovávání hran laminátu na desce z aglomerovaného dřeva jsou určeny frézy koagulanty a zarovnávací. Na vyřezávání reliéfů se používají nejsnáze frézky, do kterých se upínají frézy s nožovou, kulovou, kuželovou, hruškovitou, rybinovou nebo jinak tvarovanou pracovní částí. Na tyto práce jsou však vhodné i kompaktní horní frézky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ve sněhové fréze vyměnit olej

Správná péče o sněhovou frézu, do které spadá také výměna oleje, přispívá k tomu, aby Vám fréza dlouho...
více…

Jak ve sněhové fréze najít karburátor

Když budete umět najít a vyčistit karburátor ve sněhové fréze, vyhnete se značným výdajům za opravy. Karburátor...
více…

Jak upravit napětí řemenu sněhové frézy

Sněhové frézy mají spirálový šnek, který nabírá sníh a odhazuje ho na některou stranu. Šnek je poháněn...
více…

Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…