Obezita u dětí

Žijeme v šílené době. Životní styl, společenské klima, reklama, skladba nabídky v hypermarketech a hlavně tedy lidská lhostejnost jsou příčinou epidemie obezity především v civilizovaných zemích. Svět tloustne. Co však je horší, tloustnou i děti. Dětská obezita začíná být jevem, který již není výjimečný, ale běžný. A právě to je na tom nejen absurdní, ale i děsivé.

Pokud je dítě obézní, je v podstatě jisté, že bude obézní po celý život. Jinými slovy to znamená, že čím starší bude dítě, tím bude tlustější, a tím více nemocí vinou obezity bude mít. Je to velmi těžká otázka i pro rodiče. Tím, že své dítě vykrmují, mu škodí. Vytvářejí v něm návyk, že je normální jíst více, že chuť potravin omlouvá jedení nevhodných jídel.

Nepříjemné na tom je to, že obezita u dětí je vlastně jen špička ledovce. Pokud se řekne obezita, člověk si hned představí tlusté dítě. Ale co - řekne vám většina lidí z rodiny. Z toho vyroste, to výběhá. Ale ve skutečnosti je obezita to menší zlo. Děti, které jsou obézní, však trpí.

 

Obezita a psychika dětí

Děti, které jsou obézní, jsou centrem posměšků a diskriminace. Jejich obezita je znevýhodňuje. Hned se zadýchá, nezvládne to, co ostatní děti. A tak se raději "zašije" někam do ústraní, aby uniklo.
Obezita a tělo dětí

Bohužel obézní děti se vinou špatné stravy vyvíjejí jinak, než by se vyvíjely bez obezity. Nevhodná strava se podepisuje na zhoršené funkci jejich organismu. Vyvolává poruchy metabolismu, špatné funkce orgánů. Obézní děti jsou častěji nemocné.

 

Obézní děti a jejich dospělost

Asi nejhorší je to, že obezitu si děti zvyknou s sebou brát i přes pomyslný práh dospělosti a poté jsou jí stigmatizováni celý zbytek života. Pokud v dospělosti dále přibírají, ve středním věku začnou mít předčasně různé vážné zdravotní potíže. Znáte je pod označením civilizační choroby.

 

Rodiče obézních dětí

Bohužel, nejdrastičtější je to, že většina rodičů obézních dětí se o dětské obezitě odmítá bavit. Každý dětský lékař vám řekne, že říct rodičům "vaše dítě má nadváhu" je riskantní. Rodiče se nejednou hrubě osopí, jak si lékař může něco takového dovolit říct.

Rodiče často u svých dětí nevidí mnoho problémů. Nejen obezitu. Také děti, které užívají drogy, dokáží tuto skutečnost utajit nejdéle právě před rodiči. Jednoduše co vidíme stále, to nevidíme.

Dětská obezita je nepříjemně vážný problém i z toho důvodu, že je časovanou bombou do budoucnosti. Pokud jsou dnes obézní již děti, bude za 20 let obézní velká část populace. Obezita bude drasticky zvyšovat nároky na zdravotní pojištění, prostě vydá se mnoho peněz na léčení nemocí vyvolaných obezitou.

Vidět dnes obézní dítě je celkem běžná věc. Samozřejmě, výraznou nadváhu má zatím naštěstí méně dětí, ale mírná nadváha a hlavně hromadění tuku na břiše je dnes zcela běžná věc. Tento zásobní tuk je pro dítě velmi špatným příslibem do budoucnosti, protože ho ohrožuje mnoha problémy. Proto byste neměli podceňovat, pokud vaše dítě má až natolik špatnou životosprávu, že se projevuje zvýšenou tvorbou zásobního tuku.

 

Baculaté děti

Asi nejhorší je to, že lidé mají často zafixováno to, že dítě má být baculaté.

Jakýkoli náznak kritiky dítěte před rodiči je v naší společnosti absolutně tabu! Umíte si představit, že přijdete s dítětem na návštěvu a někdo vám, jak matce, řekne "vy máte ale tlusté dítě". Ale pokud řeknete, že dítě je překrásné, baculaté, už je vše v pořádku. Je však potřeba pečlivě zvážit, zda kompliment baculatosti dětí není vlastně vážným varováním, že celý další život dítěte je ohrožen obezitou a z ní vyplývajícími zdravotními a společenskými obtížemi.

Dětská obezita představuje problém hlavně pro ty, kterých se týká - pro obézní děti. Je na odpovědnosti rodičů, zda povolí, aby jejich děti byly obézní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Seznam potravin nevhodných pro děti

Jmenujme několik potravin, které byste měli dětem podávat pouze s přesnou kontrolou. Sladkosti: koláčky,...
více…

Neodejdeš, dokud všechno nesníš

V mnoha rodinách se k prázdnému talíři vztahují různé zajímavé příkazy. Z pohledu obezity u dětí jsou dost...
více…

Může za obezitu dětí televize a pc?

Stručná odpověď zní ano. To, že děti jsou dnes obézní, souvisí také s televizí a počítači. V překladu do...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Obezita a nadváha děti často poznamená nemocemi na celý život

Britští vědci, kteří čtyři roky sledovali přes 6 000 dětí ve věku 11 až 15 let, se domnívají, že pokud je dítě...
více…

Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu

Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství,...
více…

Děti potřebují do školy kvalitní svačinu, nedávejte jim místo ní peníze!

Co dát dítěti do školy ke svačině? Mělo by si dítě samo vybrat, co mu chutná? Nebo tuto starost vyřešit určitým...
více…

Jaké jsou nešvary tradiční životosprávy u nás?

Jaké menu nabízejí ve vaší podnikové jídelně? Pokud jsou to tradiční zapražené polévky, tučná masa a...
více…

Obezita u dětí a štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy je všeobecně známou spolupříčinou vzniku obezity. Pokud se řekne slovo nemoc, víte, že...
více…

Průměrná hmotnost dětí podle věku

Podívejte se na níže uvedený přehled. Je to průměrná doporučená hmotnost dětí podle věku. Dříve, než...
více…