Porod

Porod dítěte je jedinečným okamžikem, kdy nový človíček poprvé spatří světlo světa a zakusí život mimo dělohu.

Porod se dělí na tři fáze. První fází (nebo také dobou porodní) je tzv. otevírací fáze, kterou charakterizují stahy dělohy, tedy kontrakce, během nichž dochází k otevírání děložního hrdla. V této fázi obvykle rodička trpí nejvíce, protože kontrakce doprovázejí intenzivní bolesti v oblasti podbřišku a kříže.

První doba porodní trvá několik hodin, delší bývá zejména u prvorodiček.

V druhé době porodní - tzv. době vypuzovací - přichází na svět samotné miminko. To se děje, pokud je již matčin krček otevřený na cca deset centimetrů a je tak dost velký na to, aby jím prošla hlavička děťátka. V této fázi rodička musí zapojit všechny své síly, aby miminko vytlačila. Nejobtížněji se tlačí hlavička, zbytek tělíčka už pak jde snadněji.

Když se děťátko konečně narodí, porodní proces ještě není u konce a přichází na řadu třetí doba porodní. Musí se totiž ještě vypudit placenta a plodové obaly. Odloučení placenty a plodových obalů trvá zhruba do deseti minut. Pokud by totiž zůstaly zbytky placenty v děloze, mohlo by to mít za následek různé zdravotní komplikace.

Lékař zkontroluje úplnost placenty a pokud je třeba, provede se zašití porodních poranění. Tím prakticky porodní proces končí.

Někdy se ještě vyčleňuje i čtvrtá doba porodní - označuje dvě hodiny po porodu, kdy rodička zůstává na porodním sále a pod kontrolou lékařského personálu. V této době dochází ke krvácení a děloha se začíná vracet do původního stavu – zavinovat se. Než se však krvácení ustálí a děloha nabude původních rozměrů, nějaký čas to ještě potrvá.

Porod dítěte je pro ženu (ale i pro muže) nezapomenutelným a silným zážitkem. Některé maminky při prvním pohledu na své právě narozené miminko pláčou, jiné se usmívají a u některých jsou pocity velmi smíšené. Není divu, vždyť právě začíná zcela nová fáze života, kdy už nic nebude jako předtím.

O porodu by se toho dalo napsat opravdu hodně. Každá žena, která porodila alespoň jedno dítě ví, že to je hrdinský výkon.

Porod je okamžikem, na který se jen tak nezapomíná. Ať je to první, druhý či další porod v pořadí, vždy je jedinečný a originální.

Porodem končí jedno výjimečné období - tedy těhotenství, ale začíná další nádherné období života a to je mateřství nebo rodičovství (abychom nezapomínali ani na tatínky).

Většina žen přivádí své děti na svět klasickým, čili vaginálním porodem, časté jsou však i císařské řezy. Ty se provádějí pouze v nutných případech, kdy klasický porod z nějakého důvodu není vhodný a mohl by ohrozit ženu nebo dítě. U nás se na požádání rodičky císařský řez zatím neprovádí.

Porodit dítě můžete různými způsoby. Dnes většina porodnic umožňuje i různé alternativní metody, kdy si žena může zvolit polohu, v jaké chce rodit a není tedy odsouzena jen na lety ověřenou polohu na zádech se zdviženými nohami. Tato poloha je sice pohodlná pro porodníka, ale ne pro rodící ženu.

Porod do vody je také možná alternativa, i když názory porodníků se liší.

U nás se většinou děti rodí v porodnicích, ale některé ženy touží porodit své miminko v domácím prostředí. Domácí porody zatím u nás nejsou běžnou záležitostí, ve světě se tímto způsobem však rodí běžně. O ženu se celý čas stará porodní asistentka a v případě potřeby se k porodu přivolá lékařská pomoc. Známé domácí prostředí má pozitivní vliv na psychiku rodící ženy, protože není stresovaná cizím prostředím nemocnice, neznámými lidmi a podobně.

Je dobré si pro svůj porod důkladně vybrat tu nejlepší porodnici - dnes si můžete vybírat z množství porodnic, a proto se během těhotenství vyplatí prohlédnout si ty, které se vám zamlouvají, získat o nich co nejvíce informací, pomohou i reference maminek, které v dané porodnici rodily.

Většina porodnic nabízí rodičkám možnost epidurální analgezie, čímž se lze do určité míry zbavit porodních bolestí, také je možný porod s účastí partnera či jiné doprovázející osoby (může to být například matka, sestra či kamarádka).

Pokud máte dobrý vztah se svým gynekologem a chtěla byste, aby při vašem porodu byl přítomen právě on, domluvte se s ním. Mnoho gynekologů poskytuje tuto možnost za určitý příplatek. Pro vystrašenou rodičku to je jistě dobrá pomoc, pokud ví, že je při ní zkušený a známý lékař, který zná jak ji tak i průběh těhotenství, a tak mu může o to více důvěřovat.

Na porod je tedy dobré se předem připravit, aby žena v tento výjimečný den nebyla zbytečně vystrašená a vystresovaná. V tom mohou pomoci i přípravné kurzy na porod, kde se budoucí maminky naučí mimo jiné i způsoby prodýchávání kontrakcí a tišení bolesti a také se setkají s dalšími těhulkami, s nimiž mohou sdílet svůj strach a obavy, ale také radosti.

Psychická pohoda je jedním z důležitých faktorů dobrého zvládnutí porodu, a proto se snažte co nejvíce eliminovat napětí a negativní pocity, a věřte, že všechno dobře dopadne a že to zvládnete na jedničku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co je třeba vyřídit po narození dítěte?

Mnohem více "byrokracie" než před porodem čeká rodiče po narození dítěte. Vedle péče kolem bezbranného drobečka je...
více…

Kdo může být při vašem porodu?

Přesto, že nejčastějším doprovodem ženy při porodu je její partner, nemusí to být vždy tak, k porodu si můžete...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…

Poruchy chování u dětí mohou být způsobeny jejich obtížným porodem

Agresivita dospělých lidí je často plně vysvětlitelná. Ale proč jsou agresivní děti? Děti, které jsou vychovávány...
více…

Babské rady, které pomáhají rozhodnout o pohlaví dítěte

Vědci stále nemají jasno v tom, jak by se dalo ovlivnit pohlaví při početí dítěte. Ale přesto kolují mezi lidmi...
více…

Dítě ve dvaceti?

Tak mladá a už má dítě? To je pohled společnosti na dnešní dvacetileté matky. Těhotenství se v současnosti...
více…

Co s placentou po porodu?

Zamysleli jste se na touto otázkou? Lékař ji zkontroluje, zda je celá a pomocný personál ji odnese k likvidaci....
více…

Proč některé ženy nemohou otěhotnět?

Spousta dnešních párů řeší plánování miminka. Ale když ta vhodná doba nastane a partneři se rozhodnou, že...
více…

Co ženy chtějí během těhotenství a porodu?

Těžko je psát obecně za všechny ženy, protože každá máme jinou cestu životem.   Jak ženy...
více…