Co je to oscilační (excentrická) bruska

Existují dva důvody, proč brousit dřevo. Prvním z nich je, že potřebujete změnit jeho rozměry odstraněním materiálu z jeho povrchu, a druhým, že potřebujete dřevo vytvarovat a uhladit. Pásové a kotoučové brusky pohybují brusným papírem jedním směrem po povrchu dřeva a odstraní přitom hodně materiálu najednou. Když však potřebujete tvarovat a uhlazovat, budete potřebovat oscilační brusku, která vibruje a pohybuje papírem v nepravidelném, avšak snadno ovladatelném vzoru.

Popis

Oscilační brusce se také říká excentrická, protože brusným papírem vibruje v malých nepravidelných kroužcích. Obrousí přitom povrch kruhovitě, ne dlouhými tahy jako při ručním broušení, které může zanechat stopy. Oscilační brusky nemusí být pouze do ruky, existují také velké oscilační brusky, které používají podlaháři na opravy podlah. Oscilační bruska může mít čtvercovou, obdélníkovou, kulatou nebo trojúhelníkovou brusnou hlavu a může být elektrická nebo pneumatická.

Prvky

Většina oscilačních brusek pohodlně pasuje do dlaně jedné ruky nebo má na svém konci snadno uchopitelné držadlo. Dotek vibrující brusné hlavy sice může být nepříjemný, není však nebezpečný, takže tuto brusku můžete bezpečně používat na rovných plochách, vertikálních plochách i ve výšce nad hlavou. Starší verze většinou měly čtvercovou nebo obdélníkovou brusnou hlavu, současné modely však mívají kulatou nebo trojúhelníkovou hlavu, která usnadňuje práci v rozích. Protože se s vibrační bruskou dobře manipuluje, můžete ji použít na zaoblování okrajů, broušení v dutinách, detailní ořezávání i na uhlazování rovných povrchů.

Použití oscilační brusky

Při nesprávném použití pásové nebo kotoučové brusky můžete kus dřeva snadno zkazit, to však neplatí u oscilační brusky. Brusku zapojte, držte v ruce a zapněte ji. Vibrace vytvoří gyroskopický efekt, který jí dá specifický pohyb, když však hlavu přiložíte k povrchu dřeva, dřevo vibrace absorbuje a bude se Vám bruska lépe ovládat. Pokud to bude potřeba, zatlačte na brusku směrem dolů na rovný povrch nebo ji nakloňte, když budete používat okraje brusného papíru na obroušení problematických míst. 

Úvahy

Nejlepších výsledků s bruskou dosáhnete, když na danou práci použijete brusný papír o
správné hrubosti. Hrubší papíry jsou nejvhodnější na obroušení skvrn a nátěrů a uhlazování struktury dřeva. Středně hrubé papíry vytvářejí na surovém dřevě jemný vyleštěný povrch a jemné brusné papíry by měly sloužit k uhlazování jednotlivých vrstev nátěru. Pokud z povrchu dřeva potřebujete odstranit více jak 3 mm vrstvu, použijte pásovou nebo kotoučovou brusku. Pak teprve vezměte oscilační brusku a odstraňte jí škrábance a stopy po předchozím broušení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vibrační brusky II.

Vibrační bruska používá kotouč s brusným papírem, který se pohybuje kruhovými pohyby, a tím rychle odstraní...
více…

Vibrační brusky

Vibračním bruskám se někdy také říká natěračské brusky, protože se skvěle hodí na uhlazování nátěru mezi...
více…

Vibrační bruska vs. ruční bruska

Elektrické brusky mají při zpracování dřeva široké použití. Většina brusek má vyměnitelný brusný papír...
více…

Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Úhlové brusky na řezání dlaždic a obkladů

Úhlová bruska má mnohostranné použití i tam, kam se s jinou bruskou nedostanete. Můžete s ní řezat vnitřní rohy,...
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji...
více…

Typy brusného (smirkového) papíru

Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit...
více…

Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…