Co je to plošná bruska?

Plošná bruska je specializovaný brusný nástroj používaný lidmi, kteří pracují se dřevem, k uhlazování povrchu dřeva, a to obvykle při menších pracích nebo na části větší práce. Tento typ brusky používá kus archu brusného papíru a je určen na detailní a dokončovací práce. Většina plošných brusek se dostane i do těsných míst, např. do rohů, a můžete jimi brousit také nerovné povrchy, jako jsou nohy židlí nebo zábradlí.

Plošné brusky se liší podle velikosti a tvaru brusné plochy, podle typu používaného brusného média a způsobu, jakým se připevňuje k hlavě brusky, a podle typu pohybu používaného při broušení.

Jednou z tradičních metod uhlazování povrchu dřeva je pomocí brusného papíru. Použitím samotného papíru sice vytvoříte hladký povrch, ten však obecně nebývá rovný. Aby byl výsledný povrch hladký i rovný, je potřeba, aby byl brusný papír přilepený nebo jinak připevněný k bloku ze dřeva nebo z tvrdé gumy. S příchodem elektrických nástrojů se elektrická bruska v různých podobách stala standardním vybavením většiny domácích i profesionálních dílen.

Brusná ploška u této brusky může být čtvercová, obdélníková, kulatá nebo jinak tvarovaná a tvoří ji vrstva tvrdé gumy přilnutá ke kovové ploše brusky připojené k motoru. Brusné médium, které buď uživatel sám nařeže z archů, anebo je už připravené pro určitý typ brusky, se připevňuje ke gumové hlavě pomocí svorek, oboustranné lepicí pásky nebo suchého zipu. V některých případech má brusná hlava otvory, které umožňují prach vznikající při broušení odsávat a shromažďovat v připojeném pytlíku. Proto i v používaném brusném papíru bývají otvory, které musíte s otvory na brusné hlavě vyrovnat.

Plošné brusky fungují dvěma různými způsoby: brusná hlava buď osciluje v malých kroužcích, nebo se velmi krátkými přímými tahy pohybuje tam a zpátky. Broušení probíhá tak, že brusnou plošku mírným talkem přiložíte k povrchu a pohybujete jí tam a zpátky po struktuře dřeva. Starší plošné brusky používaly buď rychlý reciproční pohyb (tam a zpátky), to jsou lineární brusky, anebo oscilovaly po povrchu v malých kroužcích, to jsou vibrační brusky.

Vibrační brusky se pohybovaly v určeném vzoru, takže mohly na povrchu zanechávat drobné stopy po broušení. Excentrické brusky kombinují kruhový a eliptickým pohyb, čímž zajišťují, že žádná část brusného média neprojde stejným místem dvakrát, a tím eliminují tím vznik vírů. Dobrá excentrická bruska se vyrovná pásové brusce ve schopnosti odstraňovat velké množství materiálu, zvládne však také jemnou dokončovací práci, která není v silách pásové brusky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vibrační brusky II.

Vibrační bruska používá kotouč s brusným papírem, který se pohybuje kruhovými pohyby, a tím rychle odstraní...
více…

Vibrační brusky

Vibračním bruskám se někdy také říká natěračské brusky, protože se skvěle hodí na uhlazování nátěru mezi...
více…

Vibrační bruska vs. ruční bruska

Elektrické brusky mají při zpracování dřeva široké použití. Většina brusek má vyměnitelný brusný papír...
více…

Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Úhlové brusky na řezání dlaždic a obkladů

Úhlová bruska má mnohostranné použití i tam, kam se s jinou bruskou nedostanete. Můžete s ní řezat vnitřní rohy,...
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji...
více…

Typy brusného (smirkového) papíru

Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit...
více…

Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…