Elektrické nástroje používané při práci se dřevem

Pět hlavních úkolů, ke kterým se tesařské a truhlářské nástroje používají, je měření, řezání, upevňování, tvarování a vrtání, a ke každému z nich jsou určeny jiné elektrické nástroje.

Bez přehánění je moderní tesař či truhlář odkázán na elektrické nástroje stejně tak jako na svoje ruce. Elektrické nástroje pomáhají tomuto prastarému řemeslu přesností, snadným použitím a rychlostí.  Mnohé z úkolů, která dnes pracovníci se dřevem provádějí téměř rutinně, trvaly před příchodem elektrických nástrojů dny i týdny, pokud je vůbec bylo možné provést.

Měření

Laser byl vynalezen v 60. letech 20. století a jeho světelný paprsek je jedním z nespolehlivějších měřicích zařízení, jaké máme. Laserový paprsek byl zabudován také do vodováhy a obzvláště je užitečný při měření velkých vzdáleností. Používá se také jako vodítko u kotoučových pil. Magnetická síla byla využita v magnetických detektorech kovových součástek a hřebíků.

Řezání

Některé pily při chodu rotují a jiné oscilují. Rotující kotoučové pily mohou být přenosné nebo upevněné coby stolní pily a používají se na hrubé i precizní řezání dřeva po délce i na řezání napříč. Můžete je použít s vodováhou jako kapovací pilu, na příčné řezání lišt jako posuvnou radiální pilu, ale také na delší příčné řezy. Pokosová pila je kombinací kapovací a radiální pily a používá se na příčné řezání zkosených ploch nebo úhlů.

Oscilující ostří najdete u recipročních pil a přímočarých pil (vykružovaček), což jsou ruční elektrické nástroje určené na zakřivené řezy.  Pásové pily a rolovací pily jsou jejich pevnou verzí a dokážou přesně řezat křivky.

Upevňování

Elektrické hřebíkovačky a svorkovačky soupeří při zavádění hřebíků do dřeva s tradičním kladivem a často se používají ve stavebních odvětvích. Na elektrickou vrtačku můžete použít šroubovákový nástavec a použít ji na zavádění šroubů, anebo můžete sáhnout po nastřelovačce. Biscuit Fastening, vložkové upevňování, je nedávný objev, který vyžaduje stroj na vyvrtání otvoru, do kterého se pak vloží dřevěná vložka s lepidlem. Tato metoda se používá při výrobě nábytku a laminování. 

Tvarování

Řezbářství a rytectví jsou prastaré záliby, kde elektrický soustruh nahradil při vytváření zaoblených tvarů tradiční pásový soustruh. Mezi moderní brusky patří vibrační bruska, která má mnohostranné použití, pásová bruska na hlubší broušení, a pak válcová (bubnová) bruska a kotoučová bruska, které jsou určeny na nejtěžší práce. Elektrický hoblík se používá na úpravu velikosti dřeva a spodní frézka na vytvoření hladkých okrajů vhodných pro laminování. Frézky mohou být ruční nebo stolní (tj. horní nebo spodní). Používají se především na vytváření zkosených a zakřivených okrajů desek a lišt.

Vrtání

Žádná skříň s nářadím není kompletní bez elektrické vrtačky na vrtání otvorů a žádná dílna bez pevné vrtačky (vrtacího lisu), přesného nástroje sloužícího k tomu samému. Při vložení výkružníku do jejich sklíčidla můžete vytvořit větší otvory.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Elektrické nebo akumulátorové nástroje?

S elektrickými nástroji pracuje někdy každý z nás. Pokud s nimi pracujete pravidelně, musíte také řešit otázku....
více…

Elektrické nástroje s utahovacím momentem

Utahovací moment označuje množství síly, kterou je třeba vyvinout na předmět, aby začal rotovat kolem své osy....
více…

Elektrické nástroje pro práci se dřevem

Náklady na řemeslníky, kteří provedou opravy ve Vašem domě, mohou být závratné a za práci, která jim zabere...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo II.

Tesařské a truhlářské dílny používají nástroje podle úrovně kompetence a pohodlí obsluhujících...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo

Mnohé elektrické nástroje patří k standardnímu vybavení dílny.  Některé jsou pevné, zatímco jiné nabízejí...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem II.

Elektrické nástroje výrazně zvyšují produktivitu při tesařských a truhlářských pracích. Jednomu pracovníkovi...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu II.

I když nejefektivnějšími nástroji na řezání kovu je řezací hořák nebo plasmový řezací stroj, tyto...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu

Pokud provádíte rozsáhlou opravdu domu nebo něco vyrábíte, je pravděpodobné, že budete potřebovat také řezat...
více…

Základní elektrické a ruční nástroje

Rekonstrukce i opravy v domě vyžadují různé nástroje. Některé běžné nástroje jsou potřebné, ať už...
více…

Jaké jsou typy přenosných elektrických nástrojů?

Přenosné elektrické nástroje mají různé podoby a slouží k pracím, jako je řezání, vrtání nebo...
více…