Elektrické nástroje používané při práci se dřevem II.

Elektrické nástroje výrazně zvyšují produktivitu při tesařských a truhlářských pracích. Jednomu pracovníkovi umožňují zvládnout úkol rychleji, než by ho dokázal zvládnout s manuálními nástroji celý menší tým.

Elektrické nástroje jsou k dostání pro domácí kutily i profesionály. Výrobci často prodávají několik základních či příbuzných nástrojů v sadě za výhodnou cenu. Nástroje pro profesionály bývají kvalitněji provedené než nástroje pro domácí použití a jen zřídkakdy bývají v sadách.  Železářství, prodejny nářadí a obchodní domy pro kutily prodávají nástroje profesionální i spotřebitelské kvality v širokém cenovém pásmu.

Pily

Stolní pila je velká pevná kotoučová pila (cirkulárka). Pracovníci pokládají dřevo na stůl a posunují ho směrem ke kotouči při paralelním řezání (podél struktury dřeva) nebo při příčném řezání (kolmo ke struktuře) dřeva. Velmi často také používají v ruce drženou kotoučovou pilu. Je lehká, přenosná, relativně levná a umožňuje pohyblivost, která výrazně zvyšuje rychlost, produktivitu i efektivnost práce. Na pracovištích se obvykle používá v ruce držených pil několik. Kotoučová pila nese název podle řezacího kotouče, který používá. Pokosová pila se používá na přesné příčné řezy v úhlu; většina lišt se řeže právě touto pilou. Přímočará pila (vykružovačka) je lehká a přenosná a používá se na řezání křivek nebo složitých ozdobných řezů.

Vrtačky

Elektrická vrtačka je oblíbený a mnohostranný nástroj. Většina z nich má proměnlivou rychlost a díky řadě vrtáků a nástavců a se dá použít na pohodlné zavádění a vyjímání šroubů či matic, na vrtání, na broušení i na řezání. Elektrické vrtačky jsou silnější a lehčí než akumulátorové vrtačky. Vrtací kladivo je hybridní vrtačka, která používá rotační pohyb jako běžná vrtačka a zároveň kladivovitý pohyb, který urychluje vrtání do betonu.

Speciální nástroje

Pneumatická hřebíkovačka umožňuje mnohem rychlejší zavádění menších hřebíků než kladivo. Hřebíkovačky (nastřelovačky hřebíků) umožňují zavádět hřebíky jednou rukou, takže druhou ruku máte volnou na provádění jiných úkolů. Pneumatické hřebíkovačky jsou poháněny elektrickým vzduchovým kompresorem, který jich může pohánět několik najednou. Na stavbách se obvykle používají nejméně dva kompresory. Horní frézky slouží na řezání (frézování) ozdobných tvarů a drážek. Tyto frézky se používají na úpravu okrajů a jejich použití je snadněji než u pevné spodní frézky. Ponorné frézky se používají na dlaby aj. řezy do hloubky. Frézky se obvykle používají v tesařských a truhlářských dílnách, jen zřídka však na staveništích. Brusky a frézky se většinou používají pouze v interiéru dílny. Elektrické brusky slouží k uhlazování povrchů a používají brusný papír, který se rychle pohybuje tam a zpátky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Elektrické nebo akumulátorové nástroje?

S elektrickými nástroji pracuje někdy každý z nás. Pokud s nimi pracujete pravidelně, musíte také řešit otázku....
více…

Elektrické nástroje s utahovacím momentem

Utahovací moment označuje množství síly, kterou je třeba vyvinout na předmět, aby začal rotovat kolem své osy....
více…

Elektrické nástroje pro práci se dřevem

Náklady na řemeslníky, kteří provedou opravy ve Vašem domě, mohou být závratné a za práci, která jim zabere...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo II.

Tesařské a truhlářské dílny používají nástroje podle úrovně kompetence a pohodlí obsluhujících...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo

Mnohé elektrické nástroje patří k standardnímu vybavení dílny.  Některé jsou pevné, zatímco jiné nabízejí...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem

Pět hlavních úkolů, ke kterým se tesařské a truhlářské nástroje používají, je měření, řezání,...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu II.

I když nejefektivnějšími nástroji na řezání kovu je řezací hořák nebo plasmový řezací stroj, tyto...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu

Pokud provádíte rozsáhlou opravdu domu nebo něco vyrábíte, je pravděpodobné, že budete potřebovat také řezat...
více…

Základní elektrické a ruční nástroje

Rekonstrukce i opravy v domě vyžadují různé nástroje. Některé běžné nástroje jsou potřebné, ať už...
více…

Jaké jsou typy přenosných elektrických nástrojů?

Přenosné elektrické nástroje mají různé podoby a slouží k pracím, jako je řezání, vrtání nebo...
více…