Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo

Mnohé elektrické nástroje patří k standardnímu vybavení dílny.  Některé jsou pevné, zatímco jiné nabízejí větší volnost pohybu tím, že jsou přenosné.

Akumulátorové vrtačky používají dobíjecí baterie, jejichž velikost závisející na konkrétním nástroji. Pro každého řemeslníka, živnostníka i domácího kutila je podstatné, aby jeho nástroje byly spolehlivé a kvalitní. K hlavním typům elektrických nástrojů patří vrtačky, pily, tvarovací nástroje a úderové nástroje.

Elektrické vrtačky

Kvůli své mnohostrannosti bývá elektrická vrtačka považována za úplně nejzákladnější elektrický nástroj jak pro domácí kutily, tak profesionály. Můžete použít na řadu různých účelů, k nimž patří zavádění a vyjímání šroubů, vrtání otvorů, broušení, leštění a pilování.  Akumulátorová vrtačka nabízí větší volnost pohybu, protože není omezená kabelem, a bývá klasifikována podle výkonu baterie. Elektrické vrtačky mívají řadu velikostí a také proměnlivou rychlost, jejíž výběr závisí na prováděné práci. Přenosné vrtačky navíc často mívají různé doplňky, takže je můžete uzpůsobit na různé práce.

Stolní pily

Stolní pila bývá často považována za nejdůležitější nástroj v dílně. Tento nástroj zvládne řadu různých úkolů a způsobů řezání s přesností a rychlostí nesrovnatelnou s jinými pilami.

Velké samostatně stojící pily bývají dražší a nabízejí větší přesnost a výkon, zatímco stolní pily jsou menší a levnější. Nejpopulárnější z nich jsou přenosné stolní pily. Důležitým faktorem je zde také bezpečnost, protože stolní pily bývají příčinou mnoha úrazů.

Soustruhy

Soustruhy jsou pevné elektrické nástroje, které použitím rotačního pohybu odstraňují z opracovávaného kusu nežádoucí materiál. Na soustruhu můžete vytvářet nohy stolu, vřetena, svícny a další dekorativní předměty, anebo jej použít na výrobu nádob, jako jsou mísy a tácy. Soustruh používají při práci se dřevem především tesaři a truhláři. Soustruhy mohou mít různý výkon a rychlost. 

Hřebíkovačky a svorkovačky

Hřebíkovačky a svorkovačky jsou přenosné elektrické nástroje používané na rychlé a přesné zavádění upevňovacích prvků.  Můžete je použít na připevňování koberců, podlahových lišt, stropních obkladů, izolace a dalších materiálů.

Brusky

Brusky mohou být pevné nebo přenosné. Přenosné brusky se dělí na tři typy: pásové brusky, vibrační brusky a excentrické brusky. Všechny tři typy jsou určeny na odstraňování nedostatků z povrchu a na jeho uhlazování. Často bývá potřeba použít více typů brusek, to závisí na práci, kterou provádíte. Pásové brusky jsou těžké nástroje používané na přípravu dřeva před konečným broušením nebo na odstraňování nedostatků z povrchu. Vibrační brusky jsou nejvhodnější na konečné broušení a excentrickou brusku můžete použít jak na hrubé tak na jemné broušení, protože z nich má nejmnohostrannější použití. Pevné pásové a kotoučové brusky jsou výborné na dokončování povrchů. Tyto pevné brusky můžete použít také na broušení okrajů a povrchů, zaoblování rohů a na uhlazování křivek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Elektrické nebo akumulátorové nástroje?

S elektrickými nástroji pracuje někdy každý z nás. Pokud s nimi pracujete pravidelně, musíte také řešit otázku....
více…

Elektrické nástroje s utahovacím momentem

Utahovací moment označuje množství síly, kterou je třeba vyvinout na předmět, aby začal rotovat kolem své osy....
více…

Elektrické nástroje pro práci se dřevem

Náklady na řemeslníky, kteří provedou opravy ve Vašem domě, mohou být závratné a za práci, která jim zabere...
více…

Elektrické nástroje používané v dílnách na dřevo II.

Tesařské a truhlářské dílny používají nástroje podle úrovně kompetence a pohodlí obsluhujících...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem II.

Elektrické nástroje výrazně zvyšují produktivitu při tesařských a truhlářských pracích. Jednomu pracovníkovi...
více…

Elektrické nástroje používané při práci se dřevem

Pět hlavních úkolů, ke kterým se tesařské a truhlářské nástroje používají, je měření, řezání,...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu II.

I když nejefektivnějšími nástroji na řezání kovu je řezací hořák nebo plasmový řezací stroj, tyto...
více…

Elektrické nástroje na řezání kovu

Pokud provádíte rozsáhlou opravdu domu nebo něco vyrábíte, je pravděpodobné, že budete potřebovat také řezat...
více…

Základní elektrické a ruční nástroje

Rekonstrukce i opravy v domě vyžadují různé nástroje. Některé běžné nástroje jsou potřebné, ať už...
více…

Jaké jsou typy přenosných elektrických nástrojů?

Přenosné elektrické nástroje mají různé podoby a slouží k pracím, jako je řezání, vrtání nebo...
více…