Excentrické brusky

Pokrok u excentrických brusek v posledních několika letech způsobil, že dnes bývají první možností, o které při kupování brusky uvažujeme. Excentrickou brusku je možné nastavit, aby brousila velmi rychle a velmi hladce, a má tu výhodu, že její nepravidelný pohyb téměř nezanechává na povrchu stopy po broušení.

Nepravidelný pohyb

Prvek, díky kterému jsou tyto brusky jedinečné, je jejich schopnost brousit ve zcela nepravidelném vzoru rychlostí až 25 tisíc ot/min (RPM). Tento nepravidelný pohyb umožňuje brusce zanechat hladký povrch bez stop po broušení, jaké zanechávají ruční nebo pásové brusky.

Brusný papír

Většina excentrických brusek používá brusné disky, typicky s průměrem 12 cm, připevňované k hlavě z pěnové gumy pomocí suchého zipu. Disky obvykle mívají osm otvorů v kruhu, které odpovídají otvorům na prach v hlavě brusky. Brusné disky jsou k dostání v různé hrubosti, od hrubých až po velmi jemné.

Prvky

Když budete kupovat excentrickou brusku, některé prvky by měla v každém případě mít. Především je to systém na sběr prachu. Nestačí pouze přiložený pytlík nebo filtr, mělo by být možné brusku připojit k jednotce na zachytávání prachu nebo k průmyslovému vysavači. Díky tomu bude broušení mnohem čistší a množství volného prachu na minimu.Bruska by také měla mít utěsněný spínač, aby se do něj nedostával prach, protože to by mohlo způsobit obtížné zapínání a vypínání.

Bruska by dále měla být dobře vyvážená a dobře se Vám držet v ruce. Pokud je to možné, brusku zapněte a vyzkoušejte si její vibrace. Všechny brusky vibrují, avšak nadměrné vibrace by Vám způsobovaly značnou únavu, kdybyste s bruskou pracovali delší dobu.

Bruska by také měla mít utěsněný spínač, aby se do něj nedostával prach, protože to by mohlo způsobit obtížné zapínání a vypínání.

Bruska by dále měla být dobře vyvážená a dobře se Vám držet v ruce. Pokud je to možné, brusku zapněte a vyzkoušejte si její vibrace. Všechny brusky vibrují, avšak nadměrné vibrace by Vám způsobovaly značnou únavu, kdybyste s bruskou pracovali delší dobu. 

Další prvky ke zvážení

Některé kvalitnější brusky mají možnost nastavení rychlosti. To je velmi praktické v případě, že byste brousili materiál, který je citlivý na vysoké teploty a kde je vhodné udržovat nižší teplotu. Při práci se dřevem Vám to však nebude k ničemu. Navíc by excentrická bruska měla mít zámek spouště, kterým při používání zamknete rychlost.

Tipy při používání excentrické brusky

Při práci s excentrickou bruskou jí pohybujte podél struktury dřeva. Kdybyste ji nechali na jednom místě příliš dlouho, mohla by vytvořit nerovný povrch. Také se vyhněte zaoblování přes okraje. Pokud je potřeba hranu zaoblit, vytvořte bruskou souvislé avšak jasné malé zkosení, nezaoblujte ji směrem zepředu.

Slovo na závěr

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli excentrickou brusku, v každém případě se ujistěte, že prodejna či obchodní dům k ní prodává také brusné disky. Poslední věcí, kterou byste si asi přáli, je koupit si vysněnou brusku, a pak zjistit, že brusné disky k tomuto modelu nejsou nikde k dostání, anebo jen jejich omezený výběr.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vibrační brusky II.

Vibrační bruska používá kotouč s brusným papírem, který se pohybuje kruhovými pohyby, a tím rychle odstraní...
více…

Vibrační brusky

Vibračním bruskám se někdy také říká natěračské brusky, protože se skvěle hodí na uhlazování nátěru mezi...
více…

Vibrační bruska vs. ruční bruska

Elektrické brusky mají při zpracování dřeva široké použití. Většina brusek má vyměnitelný brusný papír...
více…

Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Úhlové brusky na řezání dlaždic a obkladů

Úhlová bruska má mnohostranné použití i tam, kam se s jinou bruskou nedostanete. Můžete s ní řezat vnitřní rohy,...
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji...
více…

Typy brusného (smirkového) papíru

Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit...
více…

Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…

Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…