Kotoučové brusky II.

Místo abyste při broušení povrchu dřeva nebo kovu museli spoléhat na fyzickou sílu, zvládne je elektrická kotoučová bruska rychleji a snadněji.

Kotoučové brusky používají kulatý kus brusného papíru, který uhlazuje dřevo před nanášením nátěrů, ohlazuje kov nebo z něj odstraňuje barvu či rez, a dokonce dokáže uhlazovat laminát a jiné materiály používané na autech.

Historie

Brusné kotouče byly jedněmi z prvních nástavců na vrtačku a elektrické brusky patří k prvním elektrickým ručním nástrojům. Jedním z prvních problémů u těchto brusek byly kruhové stopy, které brusný kotouč zanechával na broušeném povrchu. Tento problém však byl u pozdějších modelů vyřešen.

Tvarování povrchů

Brusky mohou materiál tvarovat, odstraňovat z něj nedokonalosti a vytvářet hladký povrch před nanášením nátěrů. Broušení bruskou zabere méně času než ruční broušení, někdy je však navíc potřeba naučit se s ní pracovat. Nebruste příliš dlouho na jednom místě (tím byste povrchu vytvořili propadliny) ani příliš do hloubky (vytvořili byste rýhy).

Hrubost

Abrazivní materiál na brusných discích se skládá ze zrn, které určují jeho hrubost. Hrubost, tj. hustota a velikost zrn, bývá odstupňována od vysoké po nízkou. Označují se čísly, kde nižší číslo znamená hrubší papír.

V českém prostředí  jsou brusné pásy i smirkové papíry či plátna označeny tzv. číslem zrnitosti P, kde nejhrubší je označen číslem 20 a nejjemnější číslem 400.

Sbírání prachu

Některé brusné disky mají pár větších děr, které pomáhají z broušeného povrchu odstraňovat odřená brusná zrna i odpad z broušeného materiálu (prach a piliny). Tím brání zanesení brusného papíru, při kterém by se na povrchu začal zadrhávat nebo by došlo k jeho odtržení od brusky. Jiné brusky mají malý pytlík, který vtahuje uvolněný odpadní materiál. Pytlík často vyprazdňujte. Pokud brusku používáte na dřevo i na kov, vždy zkontrolujte, že v pytlíku nejsou žádné dřevěné piliny, předtím než začnete brousit kov. Kovové hobliny způsobují jiskry, které mohou zapálit piliny v pytlíku.

Jak ji používat

Brusku zapínejte a vypínejte pouze tehdy, když se brusný povrch nedotýká opracovávaného materiálu. Pracujte s ní oběma rukama. Nechejte ji dosáhnout plné rychlosti předtím, než se disk dostane do kontaktu s povrchem materiálu. Netlačte na ni směrem dolů, to by vedlo k přepracování a přehřátí brusky a k možnému poškození motoru. Když chcete brusku zastavit, počkejte, až se přestane zcela hýbat předtím, a pak ji teprve položíte.

Jaký druh abraziva použít

Na kotoučové brusky používejte pouze syntetická abraziva. K nim patří oxid hlinitý a oxid křemičitý. Přírodní materiály, jako je drcený křemen nebo granát, se při broušení elektrickou bruskou příliš rychle opotřebovávají. Brusné disky mívají na zadní straně buď lepicí vrstvu s ochranou papírovou vrstvou, která se sloupne, anebo se k hlavě brusky připínají pomocí suchého zipu.

Údržba

Dodržujte všechny instrukce na údržbu uvedené v uživatelském manuálu. Patří k ní čištění a olejování všech součástí brusky. Pokud neumíte opravovat elektrické spotřebiče, nikdy neotvírejte hlavní část brusky. Všechny nezbytné opravy motoru, kabelu a dalších součástí přenechejte pouze profesionálnímu opraváři.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Tipy elektrických brusek a jejich použití

Zeptejte se kteréhokoli majitele na jeho nejoblíbenější práci kolem domu, a je minimální pravděpodobnost, že uvede...
více…

Použití podlahových brusek

Podlahové brusky jsou velká elektrické brusky, které se používají na dřevěné podlahy i na další povrchy....
více…

Podlahové brusky

Podlahové brusky hrají nepostradatelnou roli při pokládání dřevěných podlah. Bruska uhladí povrch podlahy,...
více…

Než půjdete koupit excentrickou brusku

Excentrická bruska se hodí na celou řadu prací, kde je potřeba brousit, od přípravy povrchu nových podlahových...
více…

Návod na použití pásové brusky

Pásová bruska slouží k broušení povrchu dřeva a obsahuje elektrický motor, který pohybuje brusným papírem po...
více…

Nástroje k odstraňování barev a nátěrů

Pokud je natírání domu obávanou činností, odstraňování staré barvy či nátěru v přípravné fázi je ještě...
více…

Na co se používá pásová bruska

Téměř každý, kdo pracuje se dřevem, vlastní pásovou brusku. Často ji používají tesaři, řemeslníci i...
více…

Máte správnou elektrickou brusku?

Jak to dělali lidé při domácích opravách předtím, než přišly elektrické brusky? Pracovali ručně a používali...
více…