Pět elektrických brusek a jedenáct tipů na jejich použití

Může se sice zdát, že mít doma víc než jednu brusku není nezbytné, avšak možná změníte názor, až zjistíte, jaké všechny práce zvládnou jednotlivé typy brusek.

Existuje pět hlavních typů přenosných a pevných brusek, z nichž každý odpovídá určité práci. Pokud ze záliby pracujete se dřevem nebo plánujete v domě opravy, bude Vám nejspíš stačit pásová a excentrická bruska. Pokud se však prací se dřevem zabýváte vážně, budete potřebovat vibrační dokončovací brusku, kombinovanou pásovou - kotoučovou brusku a oscilující vřetenovou brusku. Zde se dozvíte pár tipů, jak tyto elektrické brusky nejlépe využít.

1.    Přenosná pásová bruska

Dávejte pozor na její sílu

Kvůli její velké síle a vysoké rychlosti pásovou brusku někdy pracovníci se dřevem označují za nejnebezpečnější nástroj v dílně. Nic jiného nedokáže práci tak rychle zničit jako právě pásová bruska. Pásovou brusku používejte pouze na uhlazování velkých rovných ploch, zvlášť pokud mají hrubý povrch.

Použijte ji na okraje a na odstraňování starých nátěrů

Pásová bruska je ideální na velké rovné plochy, hodí se však také na broušení okrajů. Pokud je to možné, sepněte několik desek k sobě a bruste jejich okraje zároveň. Tato technika hromadného broušení Vám nejen ušetří čas, ale dosáhnete s ní také lepších výsledků, protože nebudete muset balancovat širokým pásem brusky na úzkém okraji jedné desky. Pásová bruska Vám rovněž poslouží, když budete potřebovat odstranit starý nátěr, např. barvu, lak nebo mořidlo. Vždy začínejte nejhrubším brusným pásem a postupně přecházejte na stále jemnější, dokud nedosáhnete požadovaného stavu povrchu. Bruste vždy po směru struktury dřeva, abyste ho nepoškrábali.

Přizpůsobte brusný pás práci

Pásové brusky mívají čtyři standardní velikosti, které odpovídají čtyřem šířkám brusného pásu: 7,5x45cm, 7,5x53 cm, 7,5x60 cm a 10x60 cm. Nejpraktičtější velikost je 7,5x53cm, která skýtá ideální kombinaci rychlosti, síly a rovnováhy. Model o velikosti 7,5x45 cm je malý, kompaktní a snadno se s ním manévruje, proto bývá vhodný pro začátečníky a lidi s menšíma rukama. Model 7,5x60 cm má větší brusnou plochu, ale je zároveň méně stabilní a obtížněji se ovládá. A model 10x60 cm je určen na náročné broušení velkých rovných ploch. Manipulace s ním však bývá obtížná a v rukou nezkušeného uživatele může způsobit více škody než užitku.

2.    Vibrační dokončovací bruska

Je vhodná i pro začátečníky

Vibrační dokončovací bruska je nejmilosrdnější ze všech elektrických brusek. Bývá lehká, snadno ovladatelná a relativně tichá. Také je téměř nemožné s ní povrch poškodit. Vibračním bruskám se někdy říká čtvrtinové brusky, protože používají čtvrtinu standardního archu brusného papíru. Bruska mívá dvě svorky s pružinami, které drží brusný papír u ploché čtyřhranné brusné hlavy. Ta vibruje v malých kroužcích či obloučcích, takže Vám umožňuje pohyb všemi směry, a to i proti struktuře dřeva.

Je vhodná na dokončovací práce

Protože je vibrační bruska tak krotká, není vhodná na odstraňování většího množství materiálu. Zato se však hodí na velmi jemné uhlazování povrchů a strhávání suchých vrstev barvy nebo laku.

Dva tvary, dva úkoly

Vibrační pohyb používají také dvě specializované brusky. Je to obrysová (profilová) bruska, která mívá několik vyměnitelných gumových hlav různých tvarů a velikostí. Je určena na broušení podlahových lišt a obložení, vyřezávaných úseků a dalších malých složitě tvarovaných povrchů. Druhou z nich je detailní bruska, která má trojúhelníkovou nebo zašpičatělou brusnou hlavu umožňující brousit v rozích a v jiných těsných místech.

3.    Excentrická bruska

Můžete ji použít na jakékoli broušení

Zatímco vibrační bruska má čtyřhrannou brusnou hlavu, excentrická bruska ji má kulatou, a v tom spočívá hlavní rozdíl mezi nimi. Protože hlava u excentrické brusky vibruje v malých kruzích, stejně jako u vibrační brusky, je to samostatný, kompaktní a snadno ovladatelný nástroj, který můžete použít jak na odstraňování materiálu z povrchu, tak na jeho jemné uhlazování. Materiál z povrchu sice neodstraní tak rychle jako pásová bruska a manipuluje se s ní o něco obtížněji než s vibrační dokončovací bruskou, přesto je excentrická bruska nepochybně nejvšestrannější přenosnou elektrickou bruskou.

Používá suchý zip

Některé excentrické brusky používají nalepovací brusné kotouče PSA (se samolepicí spodní vrstvou) a jiné používají brusné kotouče se suchým zipem. Nalepovací disky bývají levnější, ale disky se suchým zipem můžete snadněji a rychleji vyměnit. Jako nejpraktičtější se jeví model do jedné ruky o průměru 12,5 cm, který používá disky se suchým zipem.

4.    Kombinovaná pásová a kotoučová bruska

Vhodná na dlouhé a široké desky

Tento mnohostranný kombinovaný nástroj zahrnuje velkou pásovou brusku a kotoučovou brusku v jednom kompaktním stolním stroji. Kotoučová bruska, která mívá průměr 15-25 cm, je ideální na obrušování hranatých či nepravidelných konců na úzkých deskách. Kromě toho bývá vybavena nastavitelným pracovním stolem, ke kterému můžete připevnit držák na opracovávané dřevo, takže ji můžete použít na přesné broušení hranatých nebo zkosených předmětů. Pásová bruska má velký plochý brusný povrch, který umožňuje broušení dlouhých širokých desek. U většiny modelů má navíc brusný pás nastavitelný úhel, takže ho můžete dát horizontálně, vertikálně nebo na jakýkoli úhel mezi tím.

Kupte tu největší

Pokud si budete pořizovat pouze jednu pevnou brusku, kupte si tuto kombinovanou brusku a zvolte největší model, jaký si můžete dovolit.

5.     Oscilující vřetenová bruska

Nepravidelnou brusku používejte na nepravidelně tvarované práce

Ze všech uvedených brusek se bez téhle domácí kutil nejlépe obejde. S oscilující vřetenovou bruskou je však velmi zábavné pracovat. Je to v podstatě válcová bruska s duálním pohybem, která je připevněná k pevnému stolu. Má několik vyměnitelných abrazivních válců (vřeten) o různých průměrech. Na rozdíl od standardní válcové brusky, která pouze rotuje, však tato bruska rotuje dokola a zároveň se pohybuje nahoru a dolů. Proto je to skvělý nástroj na precizní broušení křivek, obrysů a dalších nepravidelných tvarů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vibrační brusky II.

Vibrační bruska používá kotouč s brusným papírem, který se pohybuje kruhovými pohyby, a tím rychle odstraní...
více…

Vibrační brusky

Vibračním bruskám se někdy také říká natěračské brusky, protože se skvěle hodí na uhlazování nátěru mezi...
více…

Vibrační bruska vs. ruční bruska

Elektrické brusky mají při zpracování dřeva široké použití. Většina brusek má vyměnitelný brusný papír...
více…

Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Úhlové brusky na řezání dlaždic a obkladů

Úhlová bruska má mnohostranné použití i tam, kam se s jinou bruskou nedostanete. Můžete s ní řezat vnitřní rohy,...
více…

Úhlové brusky – časté dotazy

S úhlovou bruskou je potřeba zacházet velmi opatrně. Nástroj, který rotuje a přitom řeže je vždy nebezpečný a...
více…

Úhlová bruska

Úhlová bruska jsou silný nástroj s řadou použití a můžete ji najít na mnoha pracovištích, kde je potřeba řezat...
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji...
více…

Typy brusného (smirkového) papíru

Je důležité vybrat správný druh brusného papíru na každou konkrétní práci. Ať už se snažíte vytvořit...
více…