Osvětlení - informace, tipy, rady, návody

Jaké osvětlení si vybrat?

Úsporné zářivky je vhodné používat v místnostech, kde se jimi svítí delší dobu. Důvodem je pomalejší náběh, který si však v domácnosti málokdy všimneme. Ideálním místem pro uplatnění úsporných zářivek je obývací pokoj, pracovna či dětský pokoj.

 

Osvětlení - praktické rady

Důsledek působení světla na lidský organismus a jeho vliv na náladu člověka je nesporný. Protože převážnou část našich poznatků nám zprostředkovává zrak, je důležité dbát na správné osvětlení. Únava, deprese, stres a mnohé další psychické a fyzické nemoci úzce souvisejí s působením světla a barev.

 

Jak na osvětlení interiéru?

Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje naše momentální pocity. Intenzita osvětlení nás dokáže utlumit, nebo naopak podnítit v nás např. fyzickou aktivitu.

 

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních architektonických prvků interiéru, jako jsou schodiště a sloupy, přispívají k vytvoření specifické individuální atmosféry v obytných prostorech.

 

Jak na správné osvětlení místnosti?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít jednotlivé místnosti správně osvětlené, budeme se v nich i lépe cítit - vyrovnaně, příjemně, lépe se i soustředíme. Pokud ale nedosáhneme světelnou pohodu, nedosáhneme ani svou pohodu.

 

Jak na osvětlení obývacího pokoje?

V prostoru obývacího pokoje jen málokdy vystačíme s umístěním jednoho centrálního svítidla. Pestrá skladba a rozmanitost vykonávaných činností vyžaduje použití lokálních osvětlovacích prvků, podílejících se na osvětlování vymezených částí prostředí.

 

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I zde je třeba sjednotit vzhled svítidel a sladit jejich světelné parametry s potřebami uživatele - zejména s ohledem na činnosti, které se v kuchyni provádějí. Jaké světlo zde tedy budeme potřebovat?

 

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte hledat v pracovním spěchu nebo v prohýřené noci. Důvod může být mnohem prozaičtější - světlo, jehož v koupelně není nikdy dost.

 

Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla. Jsou ale pravidla a předpisy, které se porušovat vyplácejí a jejich nedodržení může mít katastrofální následky. Tak jako dítě nepustíte na kole nebo bruslích bez ochranné přilby, neumíme si představit jízdu v autě bez airbagů a bezpečnostních pásů. I zdánlivě bezpečné prostředí domova ale může skrývat řadu nástrah. Například koupelna.

 

Jak na osvětlení v podkroví?

Podkroví domů bývaly kdysi třinácté komnaty, kam směli vstoupit jen dospěláci. V šeru tajemného a neprobádané prostoru se ukrývali svědci - předměty, které by mohly vyprávět o lidech i domech dávno zapomenuté příběhy. Ty časy jsou však pryč. Díky moderním stavebním technologiím v podkrovích vznikají obytné prostory, kterým nechybí nic z komfortu bytů na žádném jiném podlaží.

 

Jak na světelné rozvody?

Světelné rozvody vycházejí ze zvolené koncepce osvětlení. Z hlediska komfortu užívání je důležité správné rozmístění vypínačů. Vypínače umísťujeme v těsné blízkosti dveří na stranu s klikou, aby umožňovaly snadné ovládání osvětlení při pobytu v jednotlivých místnostech, ale i při průchodu bytem či domem.

 

Jak na správné osvětlení zahrady?

Přirozenými zdroji světla jsou přes den slunce, za jasných nocí měsíc a hvězdy. Vhodným umělým osvětlením však můžeme dosáhnout nejen vytvoření dalších, často netušených, půvabů prostředí, a navíc v letním období si prodloužíme i pobyt venku.

 

Jak na osvětlení užitkové a okrasné části zahrady?

Když na naše pěstované krasavice padne soumrak, přesto, že se celé okolí zahalí do tmy, můžeme nechat vyniknout jejich kráse a kouzelným zákoutím doslova v nevšedním světle. Řeč bude o zahradách a jejich večerním osvětlení.

 

Jaká je IP ochrana exteriérových světel?

Už jste zažili tu krásnou chvíli - sedíte někde nad městem, za zády Vám zapadá slunce a dole pod Vámi se postupně rozsvěcují příbytky? Každé okno svítí jinak a dohromady tak vzniká úžasná hra světel. Sjedete dolů do své zahrady a tam můžete v podobném požitku pokračovat. Jak? Nechte se unést podmanivým světem exteriérových svítidel.

 

Osvětlení zahrady – kam, které patří?

Někdy se v létě vracíte domů až za tmy a zahrady hýřící všemi barvami si za světla ani neužijete. Pak zbývá jen si přisvítit. Naplánujte osvětlení zahrady už ve chvíli, kdy ji zakládáte. V hotové jste už totiž omezení danou výsadbou a musíte si dát pozor, abyste ji nezničili. Pokud se tedy rozhodnete osvětlit několikaletou zahradu, obraťte se na odborníky.

 

Jaké světlo použít po setmění?

Během dlouhých letních dnů si mnozí zvykli v zahradě či na terase grilovat, stolovat či sedět u sklenice lahodného vínka nebo osvěžujícího chlazeného nápoje a družně debatovat s přáteli. S příchodem podzimu se dny pomalu zkracují a někdy je opravdu těžké opustit příjemné zahradní posezení, když padne soumrak.

 

Světlo na zahradě

Stylové zahradní osvětlení efektně doladí například posezení na terase a během teplých letních nocí ponoří zahradu do nevtíravého světla. Kromě toho správnou volbou svítidel znásobíte příjemnou atmosféru domova. Přinášíme Vám přehled svítidel, která Vám pomohou při jejich výběru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svítidla - Informace o osvětlení

Požadavky na bydlení se rok na rok zvyšují, což s sebou přináší vyšší nároky na funkčnost i design osvětlení...
více…

Každá místnost potřebuje jiné světlo

Každá místnost má specifické nároky na osvětlení. Jiné světlo je třeba v ložnici, jiné v koupelně, jiné v...
více…

Jak na světelné rozvody?

Světelné rozvody vycházejí ze zvolené koncepce osvětlení. Z hlediska komfortu užívání je důležité správné...
více…

Přirozené světlo skrz střechu

Stále častěji se podkroví zahrnuje do obytného prostoru. V souvislosti s vytvořením útulného a zdravého bydlení,...
více…

Jak na osvětlení v podkroví?

Podkroví domů bývaly kdysi třinácté komnaty, kam směli vstoupit jen dospěláci. V šeru tajemného a neprobádané...
více…

Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla....
více…

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte...
více…

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I...
více…

Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít...
více…

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních...
více…