Tepelná čerpadla s mimořádně nízkým elektrickým příkonem podle nastavených požadavků vytápějí celé objekty, připravují teplou vodu, ohřívají vodu v bazénech a v letním období mohou chladit.
Tepelná čerpadla pracují na principu termodynamického chladicího oběhu. Tepelná energie je transformována z okolního prostředí (vzduch, voda, půda) do výměníku tepla a předávána je z vysokotlaké části (kondenzátoru zařízení) do otopného procesu a na jiné ohřívací tepelné procesy.
Tepelná čerpadla, využívající jako zdroj tepla vzduch, mohou být zhotoveny jako vnější nebo jako vnitřní zařízení. Nevýhodou tohoto způsobu je, že právě v topné sezóně dosahují teploty vnějšího vzduchu velmi nízké hodnoty, čímž se efektivnost provozu tepelného čerpadla výrazně snižuje.
Tepelná čerpadla, která jako zdroj tepla zpracovávají vodu, dosahují vysoké výkonové hodnoty. Při masovém využívání by se však narušila ochrana životního prostředí v oblasti hospodaření s vodními toky.
Tepelná čerpadla využívající jako zdroj tepla půdu jsou velmi spolehlivé. Na druhé straně vybudování plošného zemního výměníku tepla zabírá velkou část pozemku a zvyšují se i pořizovací náklady při vybudování zemních vrtů.
Požadavky na tepelná čerpadla jsou v porovnání s jiným typem otopného systému zcela odlišné. Jedním z nejdůležitějších kritérií pro tepelná čerpadla a jejich fungování jsou optimálně dimenzovány topné okruhy a dodržování co nejnižší pracovní teploty.
Tepelná čerpadla a jejich použití optimálně přispívají k využívání vhodného nízkoteplotního topného systému, například podlahového či stěnového.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu