Garážová vrata

Garážová vrata jsou pro každý objekt něčím osobitým. K rodinnému domu se vrata vybírají podle celkového vzhledu stavby, přičemž se však dbá i na prostorové rozměry.

Všechny garážová vrata by měla být zabezpečena proti vloupání a zamezovat úniku tepla v případě, že je objekt dobře zateplený a garážová vrata jsou přizpůsobena tomuto účelu. Při výběru typu garážových vrat je důležité mít na paměti několik faktorů. Je nutné zvážit jejich povrchovou úpravu, protože působení počasí a také jejich mechanické používání, se odrazí na kvalitě povrchové úpravy.

Čím kvalitnější je jejich povrchová úprava, tím jednodušší je péče o dveře. Nabídka garážových vrat na trhu je rozmanitá a mezi oblíbené povrchové úpravy patří ocelová garážová vrata s designem dřeva. Je to dobrá kombinace dřevěného vzhledu a pevnosti železa.

 

Rozdělení vrat:

• Sekční vrata

• Rolovací vrata

• Výklopná vrata

• Křídlová vrata

• Posuvná vrata

 

Sekční garážová vrata

Jejich předností je minimální hlučnost. Zabírají jen prostor pod stropem, takže umožňují využít celý prostor ve spodní části garáže jako i před ní.

Sekční garážová vrata dokonale tepelně utěsní vchod do garáže po celém jeho obvodu. Co se týče provozních vlastnosti, jsou taková vrata maximálně spolehlivá, jejich funkcionalita je vždy zajištěna a to i při výpadku elektrického proudu.

Sekční garážová vrata můžete otevírat ručně i elektrickým pohonem. Pohon s dálkovým ovládáním se dá kdykoliv dodatečně domontovat. Sekční vrata jsou vhodná téměř do všech otvorů. Nevyžadují si žádné nadpraží ani spodní rám, vrata totiž těsní svojí spodní lištou. Jsou vhodné pro garáž i dvojgaráž.

Velkou výhodou sekčních garážových vrat u dvojgaráže je nezúžený průjezd otvorem. Dá se vybírat ze široké nabídky barevného provedení a je zaručena dlouhá životnost, protože jsou to vrata určena pro vysoké provozní zatížení.

 

Posuvná garážová vrata

Posuvná garážová vrata jsou jiným typem sekčních vrat s otevíráním z boku. Zajišťují průchod osob bez nutnosti otevírání celých dveří. Mají všechny výhody sekčních dveří, jen izolačně jsou na tom hůře, protože netěsní po celém obvodu a je třeba pro ně nadpraží. Dveře v garáži zabírají pouze prostor kolem stěn.

 

Rolovací garážová vrata

Hodí se do všech otvorů, dají se namontovat přímo do něj, za něj nebo před něj. Vyrábějí se na míru. Je zajištěna možnost otevírání vrat i po výpadku elektrického proudu. I v malých prostorách nezabírají téměř žádné místo.

Nevýhodou těchto dveří je nízká odolnost proti násilnému vniknutí a promrzání. Rolovací garážová vrata jsou poměrně hlučná v porovnání se sekčními vraty a vyžadují více péče, protože dochází k poškození při navíjení.

Elektrický pohon není možné přidělat dodatečně a ruční navíjení je nepraktické a náročné. Nejsou určeny pro vysokou zátěž. Vyrábějí se z hliníku a jsou ze všech vrat nejdražší.

 

Výklopná garážová vrata

Jsou vyrobena z trvanlivých konstrukcí, které vrata vyklápějí. Jejich komponenty se vyrábějí na vysokou zátěž a tím zaručují jejich velmi dlouhou životnost.

V porovnání se sekčními vraty jsou o trošku méně, ale stále dostatečně izolované, po celém obvodu rámu. I po výpadku elektrického proudu je možné vrata otevřít, pohon na elektrické ovládání se dá domontovat i dodatečně.

Výklopná vrata nevyžadují nadpraží a při jejich montáži za otvor je zajištěn nezúžený průjezd otvorem. Při montáži vrat přímo do otvoru se zúží průjezd. Není vhodné je montovat do garáží přímo u chodníku, protože otvíráním - vyklápěním - by mohly ohrozit kolemjdoucí.

 

Křídlová garážová vrata

Dnes už méně používaný typ vrat, ale stále spolehlivý. Není vhodný pro garáže se sjezdem pod úroveň terénu. U těchto dveří hrozí nebezpečí poškození automobilu při nedostatečném zajištění proti zavírání.

Tyto dveře je možné ovládat i dálkovým ovládáním. Je k tomu zapotřebí speciální nástavec. Křídlová garážová vrata mají dlouhou životnost, jsou spolehlivé a dostatečně tepelně izolují. Montují se přímo do otvoru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat garážová vrata?

Plánujete v současné době stavbu garáže a řešíte, jak ji zavírat? Rozhodujete se mezi sekčními, nebo tak dlouho...
více…

Typy garážových vrat

Už jste postavili dům a zařídili si s vytříbeným vkusem interiér? Vše se ubírá správným směrem, jen ty...
více…