Technika práce s křovinořezem

Technika efektivní práce s křovinořezem začíná výběrem správného vybavení.

Dnešní křovinořezy jsou výkonné, mají větší dvoutaktové nebo čtyřtaktové motory o výkonu až 1,5 kW, které mohou vyvinout rychlost otáčení až 90 m/s. Vyberte si na každý úkol vhodné žací nože, oblečte vhodné oblečení a vezměte ochranné pomůcky, aby byla práce rychlejší a bezpečnější.

Vhodné oblečení a vybavení

Oblečte si přiléhavý overal nebo pevné džíny a košili s dlouhým rukávem, abyste nebyli poškrábaní, a obujte kožené pracovní boty. Ochranná přílba s chrániči sluchu a s obličejovým štítem bude chránit Vaše oči i uši. Kousky však při sekání mohou odlétnout i pod obličejový štít, proto byste pod ním měli mít ještě ochranné brýle. Nakonec si vezměte pevné pracovní rukavice.

Bez použití popruhu by se Vaše ruce rychle unavily. Lehčí křovinořezy mívají pás, který se přehodí přes rameno, což na menší práci stačí. U větších křovinořezů použijte postroj, který stroj vyváží přes bok. Nastavte postroj tak, abyste měli ruce v pohodlné pozici, když budou nože v pracovní poloze 10-20 cm nad zemí.

S různými noži různé pohyby

Vyberte si nože odpovídající konkrétní práci. Křovinořezy se dělí do tří kategorií: na vyžínače, strunové křovinořezy a pilové křovinořezy. Strunové křovinořezy jsou efektivnější na vysokou trávu než žací nože se třemi zuby, které se snadno zablokují trávou, zvlášť pokud je mokrá. Do žací hlavy strunového křovinořezu můžete navléct efektivní strunu s ozubeným okrajem. Žací nože zase vynikají na pichlavé popínavé rostliny a jiný hustý porost. Na malé náletové stromky pak používejte pilové nože, které vypadají jako ozubená čepel z ruční pilky.

Když budete sekat trávu nebo tenké křoví, máchejte křovinořezem v oblouku 180° a po každém máchnutí se posuňte o krok dopředu. Postupujte v pruzích odpovídajících šířce pokosu. Nože u křovonořezů obvykle rotují proti směru hodinových ručiček, takže budou kousky odlétat doleva od Vás. Postupujte v pruzích směrem doprava, aby odřezaný porost padal na místa, která jste už vyčistili.

Vysokou trávu nebo slabé křoví sekejte oběma směry. Nejprve sekněte asi v polovině výšky trávy směrem doprava a pak podruhé kousek nad zemí směrem doleva. Tím předejdete zablokování struny nebo nožů. Pokud sečete kolem stromů nebo rostlin, které nechcete poškodit, dejte k nim ochranu a sekejte směrem od nich, takže bude méně pravděpodobné, že máchnete příliš daleko a poškodíte kmen či rostlinu.

Když budete sekat odolnější porost, např. pichlavé popínavé rostliny, zvedněte žací hlavu asi půl metru nad zem, pak ji dejte dolů a sekejte směrem do keře. Nechejte popruh fungovat jako rovnovážný bod a nést váhu křovinořezu. Pak dokončete úkol pohyby ze strany na stranu.

Když budete používat pilové nože na mladé stromky, dotýkejte se jich tou částí nožů, která odpovídá 10 až 11 hodinám na ciferníku (u nožů, které rotují proti směru hodinových ručiček). Díky tomu se nebudu nože tolik zachytávat, což jinak způsobí prudké cuknutí proti Vám. Křovinořez vždy držte pevně, zvlášť když budete pracovat s většími houževnatějšími rostlinami.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Osobní ochranné pomůcky

Pro dosažení maximální bezpečnosti musíte mít při práci s křovinořezem speciální oblečení a ochranné...
více…

Osobní bezpečnost při práci s křovinořezem

Při práci s křovinořezem vždy používejte chránič obličeje z plexiskla, ochranné brýle a ochranu...
více…

Než začnete s křovinořezem pracovat

Předtím, než začnete s křovinořezem pracovat, je důležité si připravit prostředí, a také budete muset doplnit...
více…

Nástroje na likvidaci křovin

Neudržovanou venkovní plochu rychle pokryje husté křoví a její vyčištění pak vyžaduje značnou...
více…

Jak změnit strunovou sekačku v křovinořez

Strunové sekačky dobře fungují na sekání trávy, avšak na větší rostliny, keře a menší větve je potřeba...
více…

Jak změnit strunovou sekačku na křovinořez

Křovinořezy a strunové sekačky jsou velmi podobné. Používají stejný motor a příslušenství s výjimkou žacího...
více…

Jak vybrat velikost křovinořezu

Křovinořez přijde vhod především tehdy, když potřebujete prořezat nebo zlikvidovat hustý nežádoucí porost...
více…

Jak vybrat správný pilový křovinořez

Pilový křovinořez se používá na likvidaci lesního porostu, křoví a podrostu. Kvůli lepšímu manévrování v...
více…

Jak vybrat správný křovinořez

Křovinořez slouží k sekání trávy, malých keřů a podrostu. Je robustnější a silnější než strunová sekačka...
více…

Jak sekat křovinořezem zarostlé plochy

Pokud máte plochu s přerostlou trávou a křovím, jen máloco ji vyčistí tak dobře jako křovinořez. Křovinořezy...
více…