Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a používá se při něm abrazivní rotující kotouč.

Kotoruč slouží k ohlazování povrchu materiálů, např. oceli nebo litiny, aby lépe vypadaly a/nebo aby získaly požadovaný povrch z funkčních důvodů. V současnosti je na trhu několik různých typů povrchových brusek.

Brusky s horizontálním vřetenem

Brusky s horizontálním vřetenem, také nazývané periferní brusky, jsou nástroje pro velmi přesnou práci na zkoseném, úhlovém nebo na jednoduchém rovném povrchu. Horizontální povrchová bruska je také poloautomatická a používá se na propadlém povrchu nebo na rovném povrchu u ramen a profilů. Když se plochý okraj kotouče dotkne opracovávaného kusu, vytvoří hladký povrch. K brusce patří stůl, který se pohybuje podélně i příčně přes kotouč. 

Brusky s vertikálním vřetenem

Brusky s vertikálním vřetenem používají líc kotouče (válcového, miskového, segmentového) na ploché povrchy.  Některé z těchto brusek mohou vytvořit velmi přesnou práci, obvykle se však používají na odstraňování abrazivního materiálu z opracovávaného kusu. Brusky s vertikálním vřetenem mají otočný kulatý pracovní stůl s rotujícími brusnými kotouči. Také mají vřetenem poháněnou rotaci, která se pohybuje horizontálně nebo vertikálně. V závislosti na svém úkolu mohou mít některé vertikální povrchové brusky také rotační stůl s indexovanou nebo nepřetržitou rotací. Indexování je prvek, který umožňuje nakládání nebo vykládání jedné pozice zatímco na druhé probíhá broušení.

Úhlové brusky

Úhlové brusky, kterým se také říká boční brusky, jsou poháněny benzínovým motorem, elektrickým motorem nebo stlačeným vzduchem. Jsou to výkonné ruční nástroje používané na broušení, leštění nebo řezání materiálů, a to pomocí diamantového kotouče, brusného disku nebo drátěného kartáče. Úhlové brusky se běžně používají při obrábění kovu, v dílnách, v autoklempířstvích a při záchranných pracích. K dostání jsou různé velikosti úhlových brusek s kotouči o velikosti 10-30 cm. Mohou být pneumatické nebo elektrické.

Jednokotoučové a dvoukotoučové brusky

Jednokotoučové a dvoukotoučové brusky se podobají povrchovým bruskám až na to, že prostor mezi kotoučem a opracovávaným kusem je mnohem větší. Kotoučové brusky mohou být s horizontálním nebo s vertikálním vřetenem, z nichž si můžete vybrat podle plánované práce a vlastní preference. Kotoučové brusky mají schopnost vytvořit opracovanější povrch. Na rozdíl od kotoučových a povrchových brusek může dvoukotoučová bruska pracovat na dvou kusech zároveň.

Na povrch brusných kotoučů pro kotoučové, dvoukotoučové a povrchové brusky se používá oxid hlinitý, karbid křemíku, diamanty nebo nitrid boru. Kvůli ceně je však nejrozšířenější oxid hlinitý.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Tipy elektrických brusek a jejich použití

Zeptejte se kteréhokoli majitele na jeho nejoblíbenější práci kolem domu, a je minimální pravděpodobnost, že uvede...
více…

Použití podlahových brusek

Podlahové brusky jsou velká elektrické brusky, které se používají na dřevěné podlahy i na další povrchy....
více…

Podlahové brusky

Podlahové brusky hrají nepostradatelnou roli při pokládání dřevěných podlah. Bruska uhladí povrch podlahy,...
více…

Než půjdete koupit excentrickou brusku

Excentrická bruska se hodí na celou řadu prací, kde je potřeba brousit, od přípravy povrchu nových podlahových...
více…

Návod na použití pásové brusky

Pásová bruska slouží k broušení povrchu dřeva a obsahuje elektrický motor, který pohybuje brusným papírem po...
více…

Nástroje k odstraňování barev a nátěrů

Pokud je natírání domu obávanou činností, odstraňování staré barvy či nátěru v přípravné fázi je ještě...
více…

Na co se používá pásová bruska

Téměř každý, kdo pracuje se dřevem, vlastní pásovou brusku. Často ji používají tesaři, řemeslníci i...
více…

Máte správnou elektrickou brusku?

Jak to dělali lidé při domácích opravách předtím, než přišly elektrické brusky? Pracovali ručně a používali...
více…

Kotoučové brusky II.

Místo abyste při broušení povrchu dřeva nebo kovu museli spoléhat na fyzickou sílu, zvládne je elektrická...
více…