5 rad co byste měli vědět při výběru pozemku

Základem kvalitního bydlení v rodinném domě je dobrý pozemek. Jde o dlouhodobou a finančně náročnou investici, proto by jste měli jeho výběru věnovat obzvlášť velkou pozornost.

bydlení, výběr pozemku

1. Klíčovým faktorem je lokalita

Kvalitu, ale i cenu pozemku ovlivňuje v první řadě lokalita. Je dobré předem se rozhodnout, zda chcete stavět na venkově, nebo ve městě, a současně si určit i takzvanou širší lokalitu - váš dům by měl například stát na venkově ve vzdálenosti 15 km od krajského města. Samozřejmě, je třeba počítat s tím, že pozemky ve větších městech jsou dražší než na venkově. Důležité je i to, zda se pozemek nachází v již existující zástavbě, nebo v nově vznikající čtvrti.

Dobrý developer?

Jak poznat dobrého developera? Dobrý developer má zodpovědně přistupovat i ke zlepšování životního prostředí v celé lokalitě, ať už vybudováním dětského hřiště, rekonstrukcí chodníku, nebo vybudováním komunitních sousedských zahrad.

2 Velikost, tvar a orientace

Důležitým atributem je také velikost pozemku, jeho atraktivitu ovlivňuje i vhodný tvar s dostatečnou šířkou a délkou a jeho dobrá orientace. Nejprodávanější stavební pozemky mají výměru do 600 m2 s optimálním tvarem čtverce nebo obdélníku při minimální šířce 17 m. Co se týče orientace pozemku, nejvhodnější je, pokud je přístupová komunikace napojena ze severní strany, což umožňuje optimální jižní nasvícení většiny obytných místností, kde budete během dne trávit nejvíce času. Proto je vhodné umístit ze severní strany místnosti, které nejsou náročné na proslunění (vstup do domu, garáž nebo technickou místnost).

3. Inženýrské sítě

Ať už upřednostníte klid na venkově, nebo ruch města, pozemek by měl mít dobré napojení na inženýrské sítě - přípojka vody, kanalizace, plynu a elektřiny. Nejvhodnější je najít si pozemek s již potaženými inženýrskými sítěmi. Pokud ho kupujete ve stávající zástavbě, mohou vzniknout problémy s napojením na inženýrské sítě pro nedostatečnou kapacitu nebo přetíženost rozvodů.Je proto důležité, aby bylo možné na pozemku vybudovat minimálně přípojku elektřiny a vody.Pokud kupujete pozemek od developera, je vhodné koupit ho v nově vznikající lokalitě se zkolaudovanými inženýrskými sítěmi.

Náročný úkol

Vybrat vhodný stavební pozemek je mimořádně náročné. Každý má určité preference, například co se týká umístění pozemku ve městě, v jeho okrajové čtvrti nebo na venkově. Existují však obecná kritéria, která by měl kvalitní pozemek splňovat. Koupě pozemku je většinou investice na celý život. Investor by si proto měl při koupi všímat hlavní atributy pozemku, které ovlivňují jeho kvalitu, a to je lokalita, vybavenost inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnost, dostatek zeleně a občanská vybavenost.

4. Přístupová komunikace

Pokud kupujete pozemek v nově vznikající lokalitě od developera, je vhodné, pokud má vybudovanou už i přístupovou cestu. Často se však stává, že majitel pozemku již bydlí v postaveném domě a cesta, za kterou zaplatil, není ještě vybudována. Při koupi pozemku však může nastat situace, že přístup k němu bude vést přes soukromou parcelu a ne veřejnou komunikaci. V taktem případě si zjistěte, kdo je jejím vlastníkem a jak je takový přístup na pozemek právně ošetřen. Vlastníci pozemků, na které se lze dostat jen z přístupové parcely, jsou obvykle spoluvlastníky této parcely. Dalším možným řešením je zatížení parcely věcným břemenem, v rámci něhož má majitel přechodové parcely povinnost umožnit přístup na ostatní pozemky.

Co nesmíte

Při výběru pozemku nezapomínejte na to, že aktuální platná legislativa neumožňuje zastavět celou plochu pozemku. Myslete i na minimální odstupovou vzdálenost dvou sousedních objektů - vzdálenost mezi dvěma rodinnými domy nesmí být menší než 7 m. Současně platí, že vzdálenost rodinných domů od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m a vzdálenost domu od silniční komunikace musí být minimálně 3 m. Ve stísněných územních podmínkách lze vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud na žádné z protilehlých částí stěn nejsou okna obytných místností.

5. Dopravní dostupnost a občanská vybavenost

Důležitým kritériem při výběru pozemku je i dopravní dostupnost, tedy napojení na hlavní silnice, respektive dálnici, železniční a městskou dopravu. Je klíčová zejména pro ty, kteří budou denně dojíždět za prací nebo do školy. Ideální je, pokud je v blízkosti vybudována komplexní občanská vybavenost (obchod, školka, škola, úřady, ambulance) nebo má alespoň vybudovaný dobrý přístup na městskou hromadnou dopravu. Okolí by mělo poskytovat prostor pro volný čas, kulturu, sport, jakož i dětské hřiště uprostřed zeleně.

Jak zjistit kvalitu?

V současnosti se nejvíce pozemků prodává v nově vznikajících lokalitách. Kvalitu těchto pozemků vám prozradí i fakt, kolik procent pozemků je již prodaných, respektive, jak dlouho se prodávají.Pokud plánujete koupi pozemku od developera, ne od soukromé osoby, je dobré prohlédnout si úspěšnost jeho již realizovaných projektů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak pohodlně lenošit na balkoně nebo terase?

Pohodlný balkon či terasa dokáží pěkně zpříjemnit lenošení a relaxaci. A přitom zařídit si pohodlí, nemusí být...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Kytice lučních květů - vkusná ozdoba každého bytu

Koupit květinu v obchodě nezabere mnoho času, ale když si ji sami natrháte během procházky po louce, určitě z ní...
více…

Pěstování olivovníku bez obav i v našich zahradách a terasách

Obdivujete olivovníky na svých cestách po Středomoří? Ale tento stálezelený strom, který dosahuje výšky 5 až 10...
více…

Pět rostlin, které ochrání vaše letní posezení před komáry

Léto láká k posezení na balkoně či terase. A aby nám tam bylo příjemně, o to se postarají živé rostliny. Vybrat si...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…