Jak si vybavit ložnici?

Ložnice by měla být útočištěm - příjemným místem, které již svým vzhledem navodí pocit bezpečí a pohody, příjemnou oázou, kde se můžeme s důvěrou uložit k spánku. Podle odborníků člověk prospí až třetinu života. Proto by nám nemělo být lhostejné, kde a jak tento čas strávíme.

Při usínání je důležitá atmosféra v ložnici - příjemná barevnost, harmonický styl zařízení a přírodní materiály. Zárukou toho, abyste se ráno probouzeli svěží a odpočatí, by však měla být v prvé řadě postel. Při jejím výběru však neupřednostňujte její krásu a svůj vkus. Jsou sice velmi důležité, ale nesmíme podcenit ani výběr vhodné matrace a roštu, které by měly tvořit ergonomicky perfektně sladěnou dvojici. Při výběru matrace je na místě spolupracovat s odborníky, kteří vám pomohou vybrat vhodný typ matrace i roštu, aby co nejlépe splňovaly zdravotní požadavky i vaše představy o pohodlí. Důležitými kritérii při výběru jsou zejména tvrdost matrace, možnosti polohování i způsob a náročnost údržby.

Ložnici však netvoří jen postel. V našich domácnostech se tradičně využívá také jako prostor na uložení oděvů - vždyť kde je jejich uložení praktičtější než tam, kde se ráno oblékáme? A co je praktičtější než šatní skříň, která umožní dokonale využít určený prostor? Přehledné uložení prádla a drobností zase umožní komoda… Výrobci nábytku se v posledních letech zaměřují na tvorbu kompletních setů ložnicového nábytku v různých stylech i barevnosti, kde je vše potřebné navzájem sladěné designem i materiálem. Díky této harmonii se vaše ložnice může stát skutečně dokonalou oázou klidu a odpočinku.

Spánek vyžaduje prostor

Z prostorového hlediska by ložnice určitě neměla být nejmenším pokojem bytu. Existuje celá řada negativních vlivů, o kterých často ani netušíme, a které negativně ovlivňují kvalitu spánku. Vznik či odstranění nespavosti ovlivňuje umístění ložnice v bytě i orientace postele v místnosti. K této místnosti se velmi často chováme doslova macešsky a považujeme ji spíše za jakési skladiště vlastního těla i věcí, na které jinde v bytě "nezbývá" místo. Nezřídka, zejména v panelových domech, pro ložnici vyčleníme tu nejmenší a nejméně atraktivní místnost.
Tady je užitečné připomenout si poznatek, že jeden dospělý člověk spotřebuje za osm hodin spánku 15 - 20 m³ vzduchu a dva až 40 m³. Objem ložnice je tedy potřeba plánovat podle této skutečnosti, přičemž je nutné odečíst prostor, který zabere nábytek.
Dětem nevymezujte prostor na spaní pod stropem, a to ani na oblíbených palandách. Pokud se totiž nevětrá dostatečně, což se stává zejména v zimních měsících, vydýchaný a znehodnocený vzduch stoupá vzhůru, tedy právě k spícím dětem. A pokud si k tomu připočtete skříně s upocenými šaty, zjistíte, že jste svým dětem "zabezpečili" ty nejhorší podmínky.

Výběr materiálů 

Z hlediska kvality nočního odpočinku je velmi důležitá podlaha. V ložnici by neměla být s obyčejným linoleem, protože linoleum má téměř nulový výskyt lehkých záporných iontů. Pokud však na linoleu trváte kvůli snadné údržbě, vyberte si takové, které má antistatickou úpravu. Mnohem vhodnější podlahovou krytinou je korek, dřevo v různých podobách, keramická dlažba nebo koberec z přírodního materiálu. Důležitý je i materiál, ze kterého je vyroben nábytek. Dnes jsou moderní například kovové postele, ale kovové lůžko či dráty a pružiny v matracích vytvářejí pod spícím člověkem nezdravé magnetické pole. Stejně negativně působí i exkluzivní vodní postel. Vodní matrace nepropouštějí vzduch, takže spící člověk vlastně leží na neprodyšném vodním vaku.
Důležitým faktorem je i materiál oděvů a lůžkovin. Pozitivním trendem je postele nezakrývat a lůžkoviny neschovávat. Je to zdravější, protože lůžkoviny mohou dýchat. Nejzdravějším materiálem z hlediska kvality spánku je len. Prostěradla, povlečení a pyžama či noční košile by měly být z čistého lnu. I celkem malý podíl umělého vlákna v lůžkovinách totiž zhoršuje kvalitu spánku, zatímco len k spánku doslova stimuluje. Nakonec, lněné materiály se i méně špiní a lépe pohlcují tělesnou vlhkost, čímž vyhovují i velmi citlivé pokožce. Len má také mnohem delší životnost než bavlna, která je druhým nejvhodnějším materiálem na lůžkoviny a vybavení ložnic.

Pozor na budíky a televizory 

Pokud chceme spát opravdu zdravě, měli bychom vědět, že například digitální budík u hlavy spícího člověka je stejně nebezpečný jako mobilní telefon či walkman. Všechny tyto přístroje vyzařují měřitelné množství škodlivých elektromagnetických vln. Dalšími bezesporu zápornými ionty jsou televizní obrazovky a počítače. Záporné ionty jsou přitom pro člověka stejně důležité, jako například kyslík. Pokud se tedy nechceme (nebo nemůžeme) těchto přístrojů v ložnici vzdát, měli bychom si obstarat ionizátor, který jejich negativní vlivy eliminuje. A samozřejmě co nejčastěji větrat.
V nedostatečně větraném prostoru totiž snadno vzniká vlhkost, ve které se mimořádně dobře daří nebezpečným plísním. A ty zhoršují nejen náš spánek, ale i naše zdraví.

Umístění lůžka

Lůžko bychom měli umístit naproti dveřím, abychom na ně v případě potřeby viděli. Postel umístěna uprostřed místnosti, nazývaná i "plovoucí" způsobuje pocit lability, což spánku na kvalitě určitě nepřidává. V ložnici se v žádném případě, ani když tvoří jednu zónu obytného prostoru, nedoporučuje používat prvek překvapení. Pokud tedy nemůžeme mít výhled na dveře, zavěste na stěnu zrcadlo, v němž se dveře budou odrážet.

Variabilita 

V případě, že rádi spíme na širokém lůžku, ale prostory bytu nám neumožňují dát si do bytu dvojlůžko určené jen na spaní, můžeme postupovat čtyřmi způsoby. Prvním je dobře zvolena rozkládací pohovka, která dokáže splnit obě funkce. Druhou variantu představují dvě postele, které lze přes den zasunout pod sebe. Volte pouze ty, které jsou v rozloženém stavu vodorovné. Na trhu jsou i postele, které jsou i po rozložení v různých výškách, což není příliš praktické. Spací plochu lze získat i pomocí sklápěcích lůžek, které se přes den zavřou do skříně, designově přizpůsobené zařízení místnosti. Další možností je postel vyvýšená na pódiu, resp. zasouvací.
Do menšího bytu, kde jedna místnost plní více funkcí, se hodí mobilní nábytek na kolečkách, s nímž můžeme snadněji manipulovat. Moderní nábytkové mechanismy pracují nejčastěji na principu kolejniček a koleček. Důležitá je zejména snadná manipulovatelnost a dodržení předepsané únosnosti, kde při přetížení hrozí, že prasknou nebo se od nábytku odlomí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vodní postel

Věděli jste, že již před 3 000 lety Peršané používali pro lepší pohodlí při spánku vodní vaky vyrobené...
více…

Jak vybrat postel pro dítě?

Správný dětský pokoj by měl být nejen místem pro hru, učení, dětské návštěvy a aktivní odpočinek, ale pro...
více…

Výběr matrace

Mezi množstvím typů matrací není snadné se orientovat. Pokud hledáte tu "vaši" matraci, nebo se to chystáte...
více…

Matrace pro zdravý spánek - typy matrací a roštů

Nepomůžeme si, člověk patří do kmene obratlovců. Evolucí se pěkně napřímil a zpyšnel a teď si ten svůj...
více…

Jak vybrat správnou matraci? Druhy matrací

V posteli trávíme třetinu života a někteří z nás i více :-) Je proto kriticky důležité pro naše pohodlí...
více…

Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Vybrat tu správnou matraci do postýlky vašeho dítěte nemusí být až tak jednoduché. Miminka a malé děti totiž...
více…

Kam umístit postel?

Určitě jste slyšeli o zaručených metodách, které pomáhají najít to nejvhodnější místo na spaní. Ať už...
více…

Jak si vybrat matraci?

Dlouholetý výzkum vědců dokázal to, co všichni věděli už dávno. Člověk musí spát denně asi 8 hodin, aby se...
více…

Jak vybrat dětskou matraci?

Od kvality spánku se odráží každý nový den. Pokud si někdo myslí, že je tomu tak pouze u dospělých, je...
více…

10 rad při výběru matrace aneb jak si vybrat správně

Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co vám na té staré...
více…